Jak začala rekonstrukce Vnitroblocku?

Na Vnitroblocku jsme začali pracovat v období května a června 2016. Původně jsme chtěli vybudovat SIGNATURE store&cafe v jedné budově v Karlíně, ale od toho jsme nakonec museli upustit. Poté jsme se zajímali o zrekonstruování budovy na Smetanově nábřeží, ve které před časem vybuchl plyn, ale to bohužel také nevyšlo. Nakonec nás, na základě našich předchozích dvou úspěšných projektů, oslovil Michal Novák s nabídkou starého vnitrobloku a nám se tu zalíbilo, takže jsme sestavili koncept toho, co by tu mohlo vzniknout, a pak jsme se konečně pustili do práce.

Jak teď Vnitroblock funguje?

V rámci nyní probíhající první fáze jsme vybudovali halu, kde je Design store a kavárna SIGNATURE store&cafe. O patro výš se pak nachází taneční prostor SECTOR a dole se v jednom ze sklepů nachází PIDIKINO.

Druhá fáze projektu bude postupně vznikat v uličce vedoucí z haly Vnitroblocku do Dělnické ulice. Tam ale pořád zbývá spousta práce, je před námi ještě pořád dlouhá cesta. Nicméně právě až propojením ulic Tusarova a Dělnická teprve Vnitroblock dostane svůj zamýšlený smysl.

Jak probíhá spolupráce s designéry, které lze nalézt v SIGNATURE store&cafe?

Z větší části je iniciativa na nás, zejména proto, že jsme je sháněli ještě před tím, než jsme vůbec měli nějaký prostor. A to jen na základě naší historie v rámci toho, co jsme už měli za sebou na Radlické a v Kavárně. Někteří byli nadšení, jiní skeptičtí.

"Všechno se to tu vlastně dělalo za pochodu, designéry jsme si sem zvali do rozestavěných prostor, ještě ve čtyři ráno před otevřením jsme se tu v šesti lidech dohadovali, kam postavíme štendry."

Všechno se to tu ale vlastně dělalo za pochodu, designéry jsme si sem zvali do rozestavěných prostor, ještě ve čtyři ráno před otevřením jsme se tu v šesti lidech dohadovali, kam postavíme štendry. To už jsme ale byli ve fázi, kdy jsme věděli, že se prostor dá otevřít a budova bude provozuschopná. Ještě teď je tu ale plno věcí provizorních, mnoho věcí se pořád dodělává, vylaďuje. To ale děláme i trochu schválně, protože čekáme na zpětnou vazbu zákazníků, kteří nás nejlíp dokážou nasměrovat v tom, co má smysl dál rozvíjet a co smysl nemá.

Jak to tu vypadalo, když jste sem vstoupili poprvé?

Vlastně dost podobně, ale bylo tu parkoviště. Rádi necháváme budovy v co nejsyrovějším stavu a baví nás vytvářet kontrasty mezi novým a starým. Původně tu chyběly stropy, cihly nebyly vyčištěné, úplně chybělo zázemí, odpady, žádné topení, izolace, rozvody elektřiny a museli jsme dodělat okna.

"Mnoho věcí se pořád dodělává a vylaďuje. Děláme to i trochu schválně, protože čekáme na zpětnou vazbu zákazníků, kteří nás nejlíp dokážou nasměrovat v tom, co má smysl dál rozvíjet a co ne."

V prostoru haly Vnitroblocku se často pořádají různé akce. Co chystáte v nejbližší době?

Dlouhodobě bychom tu chtěli udržet nějaký program, aby u nás lidé mohli pravidelně a příjemně trávit svůj volný čas. Pracujeme hodně s myšlenkou DIY akcí, chceme tu mít sítotisk, aby si lidé mohli vyrábět trika, chceme tu mít lis na kůži, kde si budou moci něco vyrazit a našít si to na oblečení. Máme taky vymyšlenou velkou skleněnou kostku, kam si dáš triko a budeš na něj cákat barvu. A tím, že ta barva bude cákat všude kolem, tak to bude vytvářet i obraz na tom skle. Jednou za čas to smyjeme a bude to tak zase od začátku.

Všechny vaše interiéry jsou plné neotřelých nápadů. Kde berete tu neustálou inspiraci?

Naše hlavní myšlenka je, že se na věci snažíme dívat trochu jinak. Jeden z faktorů je i to, že teď děláme s Lukášem věci, o kterých jsme předtím neměli ani páru. Například jsme chtěli začít dělat kavárnu, ale o kávě jsme netušili vlastně vůbec nic, a tak jsme si k sobě museli přizvat někoho, kdo tomu rozumí.

A v tomhle momentu vznikají nové výzvy. On přinesl potřebné know-how, ale my jsme to zase mohli tlačit dál v tom smyslu, že jsme nebyli omezováni tím “protože takhle se to prostě dělá, tak to tak budeme dělat taky”. Samozřejmě ale ne vždycky to vyjde, ne vždycky to je ta správná cesta. Mockrát jsme si nabili, tak jsme zkusili jinou uličku, ve které to třeba zrovna tak nevyšlo, ale nevzdali jsme to a nakonec to naštěstí vždycky nějak vyšlo.

K tomu ale také musíte mít i štěstí na lidi, ne?

Tohle nám naštěstí zatím vždycky vycházelo. Samozřejmě čím více lidí přibíráme, tím je celá komunikace složitější. Máme teď už celý produkční tým, ve kterém je nás v současné době přes šedesát. Nejvíce lidí je v servisu, tedy obsluha zákazníků, ale máme i velký back office, který za tím vším stojí.


Víc o tom, jak kluci vybudovali Radlickou kulturní sportovnu, si můžeš přečíst v dřívějším rozhovoru s námi, který najdeš přímo tady.