Konec jihokorejských tajností

Velkým výrobcům v čele se Samsungem a Applem se dlouhodobě nedaří držet technologické novinky pod pokličkou. Těžko říct, zdali je skutečně tak těžké vše uhlídat, nebo se jedná pouze o součást jejich marketingové strategie a snahu vyvolat rozruch. Bez ohledu na to, kde je pravda, je jedna věc jasná. Nový Samsung Galaxy S10 bude velkým tahákem a jedním z nejlépe vybavených smartphonů na trhu.

Vůbec první Samsung Galaxy S byl uveden v roce 2010 a od té doby je řada S synonymem toho nejlepšího, co dokáže výrobce nabídnout. Nejinak by tomu mělo být v případě „desítky“, kolem které prosakují různé zprávy několik posledních měsíců. Všechny uniklé a dostatečně věrohodné informace na internetu jsem dal dohromady. Ty máš díky tomu možnost udělat si dobrou představu o tom, co Galaxy S10 nabídne.

Rovnou čtyři verze

To, co se dříve nezdálo příliš pravděpodobné, se dle fotografií stane realitou. Samsung Galaxy S10 nepřijde na trh pouze v jediné verzi. Aktuálně se hovoří hned o čtyřech rozdílných edicích. Proč? Samsung má velké plány. Hrátky s cenou a výbavou mu umožňují oslovit více zákazníků. Nejlevnější verze by měla dostat označení Galaxy S10E, nebo Lite. Standardní model se bude jmenovat S10, větší verze S10 Plus a nejvýkonnější verze s podporou sítí páté generace ponese označení S10 X.

Pokud jde o výbavu, S10E s displejem o úhlopříčce 5,8 palce bude mít 4 GB RAM a 128 GB paměti. Základní model se pochlubí 6,1palcovým displejem a „plusko“ dostane 6,4palcový displej. Nejvyšší model by měl mít 6,7palcový displej. Nejlepší konfigurace by měla nabídnout 12 GB RAM a 1 TB vnitřní paměti. Srdcem se stane nový procesor Exynos 9820.

Objektiv a čtečka v displeji

Bylo by divné, kdyby vrcholný model neměl špičkový fotoaparát. Dle uniklých snímků že Galaxy S10 i S10 Plus budou mít rovnou tři horizontálně umístěné objektivy na zadní straně. Nejlevnější verze S10E nabídne pouze dva. Pokud tě štve výřez v horní části displeje, který má například iPhone X, nový Samsung ti udělá radost. Výřez je nahrazen kulatým otvorem přímo v displeji. Přední fotoaparát by měl nabídnout vysoké rozlišení a portrétní režim.

Ani tentokrát Samsung nepředstaví 3D skenování obličeje, chybět bude čtečka oční duhovky. O bezpečnost se postará poddisplejová čtečku otisků prstů. Ta by měla snímat otisky až na 30 % povrchu displeje. V praxi tak nebudeš muset umístit prst na jedno konkrétní místo. Nevýhodou bude s největší pravděpodobností fakt, že čtečka nebude fungovat přes ochrannou fólii. Součástí výbavy by měla být vlastní kryptoměnová peněženka.

Kolik bude Samsung Galaxy S10 stát?

Předobjednávky výrobce odstartuje ihned po konferenci Unpacked. Do prodeje se Samsung Galaxy S10 dostane 8. března. A kolik bude stát? Ceník zatím není potvrzen, ale měl by vypadat nějak takto:


Galaxy S10E - 20 tisíc korun za 4 GB RAM a 128 GB paměti

Galaxy S10 - 24 tisíc korun za 6 GB RAM a 128 GB paměti

Galaxy S10 Plus - 27 tisíc korun za 6 GB RAM a 128 GB paměti


Nejvyšší konfigurace modelu Plus by měla překonat hranici 40 tisíc. Nabídne 12 GB RAM a 1 TB paměti. To rozhodně není málo, nicméně za tuhle částku dostaneš přístroj, který by měl výkonem a funkcemi válcovat konkurenci. K tomu si přidej skvělý design a minimální rámečky displeje. Už začínáš šetřit?