Musíš okamžitě utíkat do obchodu pro nový mobil?

Zatím to nebude potřeba. Wi-Fi 6 se teprve pomalu rozšiřuje a nějakou dobu potrvá, než jeho výhody pocítíme. Navíc se nejedná o nějakou převratnou revoluci v připojení, ale spíše evoluci, která se dívá do budoucnosti. Lepší Wi-Fi pro většinu z nás znamená jednoduše rychlejší internet. Wi-Fi 6 s vyššími rychlostmi počítá, ale jeho síla leží trochu jinde.

Jak rychlé je Wi-Fi 6?

Zařízení připojené k Wi-Fi 6 dokáže dosáhnout rychlosti 9,6 Gbps, tedy rozhodně zlepšení oproti 3,5 Gbps u předchozí generace. Ve skutečnosti se ale nejspíše dočkáme podobně rychlého připojení jako u Wi-Fi 5. Místo jednoho bleskového připojení má Wi-Fi 6 jiný trumf v rukávu. Zajistí, že se už nepotkáme s velkou ztrátou rychlosti, když se k síti připojí více zařízení najednou. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Kolik přístrojů schopných připojit se k Wi-Fi najdete? Někdo možná pouze notebook a telefon, ale čím dál tím víc se do domácností dostávají nejrůznější chytré spotřebiče, senzory a další smart zařízení.

Wi-Fi 6 bylo navrženo tak, aby nám pomohlo lépe fungovat v čím dál tím více propojeném světě. Ve chvíli, kdy se k jedné síti připojí několik uživatelů a každý z nich se rozhodne streamovat video, stahovat ve velkém nebo hrát online hry, tak router tiše úpí a sotva stíhá. Routery s nejmodernější generací připojení budou mít mnohem lepší Wi-Fizičku a vydrží nápor velkého množství požadavků najednou. Router představuje také první položku, kterou by si uživatel se zájmem o Wi-Fi 6 měl nejdříve pořídit. Bez routeru schopného připojit zařízení k Wi-Fi 6 vás minou všechny jeho výhody, i kdyby se zařízení, která vlastníte, dokázala k šesté generaci připojit.

Bezpečněji a šetrněji

Internetovými vodami nebrouzdají jenom obyčejní uživatelé, ale i hackeři a další kyberzločinci s nekalými úmysly. Wi-Fi 6 se proto zaměřuje na zlepšení bezpečnosti v digitálním prostoru. Díky zabezpečovacímu protokolu WPA3 přibydou hackerům nové starosti. Hůře se prokoušou k heslům a když se jim to náhodou povede, budou pro ně dříve žádaná data nyní bezcenná. Najdou se zařízení, která podporují WPA3 už dnes. S Wi-Fi 6 se ale bezpečnější síť stane standardem.

Na odlehčení námahy se mohou těšit baterie některých zařízení. Především domácí senzory a jiné součásti internetu věcí, které nutně nepotřebují mít přístup k připojení neustále. Wi-Fi 6 smart přístrojům umožní si dopředu naplánovat komunikaci s routerem a tím lépe hospodařit s energií. Protože IoT (internet of things, internet věcí) přístroje většinou potřebují jenom aktualizovat svůj stav jednou za čas, nemusí pořád plýtvat baterií na udržování kontaktu s připojením. Vašemu chytrému teploměru nebo čidlu, které ovládá světla, jen tak nedojde šťáva.

Kdo jsou lídři ve využití Wi-Fi 6?

Do čela vyrazila firma Qualcomm. Jejich procesor Snapdragon 855 plně podporuje připojení přes Wi-Fi 6 a jedná se o procesor, který bude pohánět sled telefonů přicházejících na trh. Mezi nimi i například Samsung Galaxy S10. Během následujících dvou let pak rozhodně můžeme čekat, že se podpora Wi-Fi 6 objeví prakticky ve všech druzích spotřební elektroniky. Šestá generace Wi-Fi tedy nerozpoutá žádné technologické tornádo. Naznačuje však, kam IT výrobci směřují svoje snahy. Brzy budeme zcela v obklopení smart zařízení propojených v internetu věcí, které se musí dělit o stejnou síť s našimi telefony a počítači. Wi-Fi 6 se postará o jejich klidné a bezpečné soužití.