Desítky propařených hodin až do svítání, vstávání pozdě do školy a naštvaná máma, která ti říká, ať ten počítač konečně vypneš. Celý průmysl kostičkovaných pixelů a malých monitorů vyrostl do miliardových obratů, jisté kouzlo prvním zásadním titulům jako Doom nebo Fallout už ale nikdo neodpáře. Byly to právě tyto hry, které ovlivnily celý žánr i generaci mladých lidí. My se podíváme na ty vůbec nejlepší, a toto je první desítka z nich.

Doom (1993)

Málokdy se stane, že cheat ve hře přeroste hru samotnou. Písmena „IDDQD“ možná většinové společnosti moc neřeknou, ale praví znalci kultury dobře vědí, oč jde. Napsání tohoto slova v legendární střílečce Doom ti umožnilo stát se nesmrtelným a proskákat beztrestně levely až do konce. IDDQD je dokonce motivem mnoha tetování. Doom je zkrátka kultovní titul, který ovlivnil celý FPS žánr a nastolil trend vývoje. Jenom ty a nonstop akce při střílení démonů.

Wolfenstein 3D (1992)

„Předchůdce“ Doomu ze stejného studia iD software. Wolfenstein je první 3D hra světa. Pro mnoho z nás je Wolfenstein jedna z prvních her, kterou jsme kdy hráli. A premiérová videohra je jako první velká láska, na kterou se nezapomíná… Na světě existuje už 27 let a je skoro úsměvné porovnávat tehdejší grafiku s tou dnešní. Pokud by ale někdo měl označit svůj nejlepší herní moment, mnoho lidí by si určitě vzpomnělo právě na časy, kdy se museli prostřílet z tajemné nacistické pevnosti. Mimochodem, tato série žije dodnes a jenom letos vyjdou 2 nové tituly.

Worms (1995)

Hrát hry? Super zábava. Hrát je s kámoši a soupeřit s nimi? Ještě lepší! Přesně to přinesla série Worms. Geniálně jednoduchý koncept vražedných červíků, které si tehdy zamilovaly statisíce hráčů po celém světě. U jednoho počítače se mohli vystřídat až 4 hráči s jasným cílem – eliminovat svého soupeře pomocí několika zbraní, často i hromadného ničení. U tohoto titulu jsme blbli, vztekali se a smáli, když někdo zamířil bazukou tak špatně, že poškodil svojí vlastní postavu. Choleričtí kamarádi tohle nicméně mohli špatně snášet.

Fallout 1 a 2 (1997, 1998)

Pokud mluvíme o Doomu a Wolfeinsteinu jako ikonických hrách „efpéesek“, je Fallout něčím podobným, ovšem v RPG světě. Dodnes uznávané tituly, které ovlivnily vývoj žánru na několik let dopředu. Silný příběh, kdy se ocitáme v postapokalyptickém světě v roce 2161 a musíme se vydat do neznámého vnějšího světa plného mutantů, abychom nalezli čip k čistění vody. Ten náš se totiž porouchal. Unikátní tvorba postavy, bojový systém a vyprávění udělalo z Falloutích her legendu, kterou stále oslavují obrovské komunity.

Prince of Persia (1989)

Titul, který v době prvního vydání pamatuje ještě Československo. Tehdy snad neexistoval počítač, na kterém Prince of Persia nebyl nainstalovaný. Oblíbená a poměrně primitivní skákačka, ale sakra chytlavá. Cílem je osvobodit princeznu a překonat různé překážky, hádanky a puzzle. No a hlavně se nevztekat, pokud jsi nevychytal skok a musel celou pasáž začít od začátku!

Carmageddon (1997)

Co by to bylo za herní seznam bez závodů? Carmageddon nejsou navíc ledajaké závody, přidávají jasný koncept – znič kohokoliv, kdo je kolem tebe. Ve své době lehce kontroverzní, ale geniálně poutavá hra. V roce 2015 se dočkala nového vydání a loni práva získalo studio THQ Nordic. Třeba ještě uvidíme velký comeback masakrálních závodů!

Heroes of Might & Magic I (1996)

Ještě jeden tah a půjdu spát… A najednou jsou čtyři hodiny ráno a ty musíš za chvíli vstávat do školy. Málokterá herní série dokázala uchvátit davy tak, jako „Heroesy“. Už jednička z roku 1996 byla nadčasová. Cíl hry zní jednoduše – sbírat suroviny, zlepšovat hrdinu, nakoupit armádu a porazit nepřítele. Ovšem nenech se zmást, strategicky je to hra velmi náročná, která připomíná složité partie v šachách. Dodnes velmi populární titul zejména díky třetímu dílu, který je stále masově hraný a zažívá určitý comeback. Vytvořila se kolem něj velká online komunita soupeřící v turnajích.

Bomberman (1985)

Nejstarší hra našeho výběru, která od vůbec prvního vydání spatřila svět ještě v 70 dalších podobách. S nějakou z nich jsi se ve svém životě musel potkat, protože vyplňovala často i přestávky ve školách, kdy se čekalo na hodinu informatiky. Jedná se o oblíbenou multiplayerovku, ve které jde o to nachytat soupeře bombou tak, aby ho trefila a vypadnul. Last man standing wins!

Jazz Jackrabbit (1994)

Jazz je zelený králík, který se snaží osvobodit princeznu Evu ze zajetí zlého padoucha. Po cestě s ním potkáváme spoustu překážek, které lze překonat pouze skákáním a zbraněmi. Instantní zábava zaručena. Hra se těšila velkému komerčnímu úspěchu a o 4 roky později vyšla i dvojka, ve které se mohl zapojit i tvůj kámoš nebo brácha, protože přidala oblíbený multi-player. Mimochodem, Jazz Jackrabbit vznikl ve studiu, které později vydalo tituly jako Unreal Tournament, Gears of War nebo Fortnite… Od zabijáckého králíka ušli dlouhou cestu, stejně jako my všichni.

Prehistorik (1991)

Velmi zábavná plošinovka ještě na starý MS-DOS z dob pravěku. Přebíráš postavu neandrtálce a po cestě tě čeká několik překážek v podobě vražedných dinosaurů nebo opic. Prehistorik byl poměrně těžká skákačka, na které si nejeden člověk vylámal všechny zuby!

*

První desítku her máme za námi, v příštím dílu se podíváme na legendární tituly typu Quake, Warcraft 2 nebo třeba Diablo. A mezitím nás omluv, jdeme pařit!