Směr je jasný

Veletrh CES v Las Vegas je jedinečnou příležitostí, jak za velkého rozruchu představit novinky pro nadcházející rok. Zároveň je prezentací, která ovlivní vývoj elektroniky a preference zákazníků. A na co se můžeme těšit? Mezi hlavní témata patří bezrámečkové mobily a televize, samořiditelná auta, 5G sítě, chytré domácnosti, virtuální realita a větší míra propojení s mobilními technologiemi.

Jen obraz? To jsou MicroLED televizory

Samsung ve městě hříchu představil revoluční technologii microLED. Jak již název napovídá, zobrazovací diody byly v porovnání s OLED výrazně zmenšeny. Dalším rozdílem je fakt, že diody jsou tvořeny výhradně anorganickými materiály. Díky tomu může mít 75palcový televizor až 4K rozlišení a nehrozí u něj vypalování statických obrazů. Představený koncept je zcela bezrámečkový. Kombinace delší životnosti, vysoké kvality obrazu a sexy vzhledu vzbudila velký zájem. Samsung bohužel neuvedl, zdali se microLED televizor podívá na pulty obchodů již letos.

Ohebný smartphone šetří místo v kapse

Kdo si pamatuje začátky mobilních telefonů, vzpomíná si na dlouhé diskuze o tom, „kdo ho má menšího“. V posledních letech telefony naopak rostou s cílem uživatelům nabídnout velký displej, na kterém je možné odbavit vše od kancelářských úkolů až po zábavu. Velikost displeje nad 6 palců přestává být praktická a možné řešení na CES představila čínská společnost Royole. Právě ta má na kontě ohebný smartphone FlexPai. V rozevřeném stavu připomíná tablet s úhlopříčkou 7,8 palce, v zavřeném buclatý smartphone s dvěma displeji. I když má smartphone dle novinářů řadu nedostatků, nelze mu odebrat prvenství, které na Royole strhlo požadovanou pozornost. Primárním byznysem výrobce nemají být mobilní telefony, ale ohebné displeje jako takové.

Nový headset pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye

Virtuální realita urazila dlouhou cestu. Další zajímavou zastávkou na cestě za dokonalostí je sledování pohybu očí, které na CES ukázal headset HTC Vive Pro Eye. V praxi je vše velmi jednoduché a intuitivní. Pohybem očí ovládáte aplikace a hry. Jak? Stačí se podívat na ovládací prvek (například tlačítko) a systém váš pohled vyhodnotí jako kliknutí. Sledování pohybu očí se uplatní nejen ve hrách, ale také v řadě výcvikových programů. Možnosti uplatnění jsou opravdu široké a HTC novinkou ukazuje, že virtuální realita přestává být záležitostí pro hrstku technologických nadšenců.

Technologické kuriozity

V přehledu nejzajímavějších novinek veletrhu CES nemohou chybět ani technologické kuriozity, které vyvolávají úsměvy, ale nelze jim upřít originalitu a inovativní přístup. Jedním ze skvělých příkladů je chytrý kufr Rover SPEED AI Robotic Suitcase. Ten automaticky následuje majitele jako pejsek, stačí ho spárovat přes Bluetooth. Běžíte na gate? Procházíte se obchody na letišti? Kufr je vždy metr až dva za vámi a vy se o něj nemusíte starat. Senzory hlídají, aby kufr do ničeho a nikoho nenarazil. Dobíjecí baterie má kapacitu 6400 mAh.

Chytré budou plenky i rybářské pruty

Chytrý kufr není jediným zařízením, které vyvolalo pozdvižení. Mezi další patří chytrá toaleta Numi od společnosti Kohler, které hlasovým příkazem řeknete, aby položila prkénko a spláchla. Při procházce veletrhem návštěvníci měli možnost narazit také na chytrou odsávačku mateřského mléka, chytré plenky, rybářský prut napojený na internetové mapy, zubní kartáček s navigací po zanedbávaných místech či papírový skener pro záchranu starých filmů.

Není zbývá už jen čekat, kdy a v jaké podobě se lasvegaské novinky dostanou na trh. Doufejme, že to bude před pořádáním dalšího CES, které je již nyní naplánováno na 7. až 10. ledna 2020.