Komu je určen Galaxy Fold?

I pokud pomineme potíže, které hlásí první uživatelé, je nutné říct, že zatím si skládací smartphone mohou dovolit pouze lidé s relativně bezednými kapsami a tolerancí vůči nešvarům. Za přibližně 2000 dolarů dostanete produkt, který má k dokonalosti daleko. Hlavním tahákem skládacího telefonu je schopnost otevřít jeho displej do velikosti tabletu. To opravdu nemusí stačit k přilákání dostatečného počtu zákazníků.

Na obrazovce Foldu je navíc, především při pohledu z boku, velmi viditelná předělující linie, kterou lze i cítit po přejetí prstem. Obě části skládatelného displeje mají také lehce odlišnou barevnou teplotu i rychlost scrollování (pohyb textu při sjíždění dolů). Po složení připomíná Fold spíše televizní ovladač než telefon a dost nešikovně pasuje do kapes. Přesto všechno ale recenzenti hlásí, že je radost Fold používat. Možné tedy Samsung přišel s magickým zařízením, které dokáže všechny neduhy v rukách uživatelů překonat.

Jedno velké ale

Hned první den poté, co se dostala komerční verze Galaxy Fold k recenzentům, se začaly na Twitteru objevovat fotky zničených displejů. V propagačních materiálech Samsung tvrdí, že Fold se zvládne bez nejmenších problémů složit stokrát denně po mnoho let. Ve skutečnosti stačilo málo a celá jednotka byla kompletně nepoužitelná.

Malou část viny na tom nesou samotní uživatelé. Fold má na sobě plastickou ochranou vrstvu, která po ohnutí trochu odstává od displeje. Někteří čerství vlastnící Galaxy Fold se mylně domnívali, že se jedná o běžnou ochrannou folii a odstranili ji. Bohužel jde o důležitou součást telefonu a po jejím odlepení rychle dojde k narušení displeje. Samsung si proto bude muset dát velmi záležet na tom, aby každá jednotka Foldu obsahovala velké a jasné varování proti odstranění plastické ochrany displeje (a pokud možno ji lépe připevnit k telefonu bez třepení na okraji). Neznamená to ale konec potíží, protože stejně rychle přestaly fungovat i některé z jednotek, u nichž k odstranění folie nedošlo. O těchto případech se Samsung zatím vůbec nevyjádřil. Podle všeho poruchovost první várky nic nemění na plánu společnosti udat s Galaxy Fold tempo trhu.

PR peklo rozhodne

Pro Samsung není podobné PR peklo ničím novým. Nedostatky Galaxy Fold alespoň neohrožují zdraví zákazníků, jako tomu bylo u prvotních modelů Note 7, kterým hrozilo vzplanutí. Ukazuje se ale, že snaha být prvním se na technologickém poli většinou nevyplácí. Místo pochval o inovativnosti zatím Samsung pouze sklízí kritiku. Otázkou je, zda skládací smartphony skutečně představují nezbytnou evoluci telefonů, nebo se jedná o krok vedle. Ukáže to až čas. K masivnímu rozšíření Galaxy Fold a jemu podobných máme ještě hodně daleko. Způsob, jakým se Samsung vypořádá s trapným startem jejich nového telefonu, může hrát velkou roli v tom, jestli ostatní výrobci vůbec projeví o technologii zájem.