Glitch vám rozbije koleno

Startupy se sdílenými koloběžkami a dalšími vozítky to nemají v konzervativní Evropě jednoduché. Sdílená ekonomika vyvolává celou řadu otázek a každý přešlap je záminkou ke zpřísnění legislativy. Lime, firma s valuací ke 3 miliardám amerických dolarů, nově žehlí pošramocenou pověst ve Švýcarsku, konkrétně v Basileji a Curychu.

Opakovaná hlášení nehod a zranění přiměly Lime stáhnout veškeré koloběžky z ulic. U nich podle všech informací docházelo k samovolné aktivaci brzd, což v nemalém množství případů vyústilo v nepříjemný pád. Společnost zaslala všem uživatelům zprávu, prostřednictvím které ujišťuje, že dá vše do pořádku. S největší pravděpodobností se jedná o softwarovou chybu, na vině může být také mrazivé a hodně vlhké počasí. V těchto dnech se teploty ve zmíněných městech pohybují pod 10 °C.

Bezpečnost na prvním místě

Společnost Lime v prohlášení uvádí, že bezpečnost uživatelů je její hlavní prioritou. Právě proto se rozhodla všechny koloběžky zajistit a prověřit. Důkladná bezpečnostní a kvalitativní kontrolu by měla odhalit, kde je problém. Avizovaná softwarová chyba by měla po aktualizaci v průběhu jízdy způsobit restart a aktivovat ochranu proti krádeži. Lime podle všeho přijal opatření, která by měla tento jev zcela eliminovat.

Lime věří, že dostane koloběžky do ulic Basileji a Curychu co nejdříve. Zároveň nabízí všem uživatelům slevový kód na 15 minut jízdy zdarma.

Zranění nejsou vzácnost

Maximální rychlost koloběžek Lime je 25 km/h. To není málo. Osobně jsem viděl již několik pádů – vždy šlo o kombinaci nevhodných podmínek a nezkušenosti jezdce. Kočičí hlavy a namrzlé chodníky jsou kombinací, která koloběžkám zkrátka nesvědčí. Pokud se během zimy přece jen rozhodnete zapnout zelenobílý Lime a vyrazit, doporučuji dávat pozor. Ať místo v cíli neskončíte na zemi.