Do stratosféry a ještě dál

Ve skutečnosti bychom však v těchto případech neměli mluvit o letech do vesmíru, protože ten oficiálně začíná nad tzv. Kármanovou hranicí, která leží 100 km nad zemským povrchem. Většina amatérských pokusů o vynesení nákladu v balonu se pohybuje kolem 30 km. Znamená to, že náš burger se ocitnul ve stratosféře, široké vrstvě naší atmosféry, která se rozpíná přibližně mezi 11 a 50 km nad hladinou moře. Objekty jsou zde stále ovlivněny zemskou přitažlivostí, i když s menší silou než na jakou jsme my přízemní pozemšťané zvyklí. Díky zakřivení Země si ale můžeme vychutnat ničím nerušený pohled na vesmírné nekonečno i v této výšce. Živým organismům, které na sobě nemají alespoň hodně tlustý svetr, se ve stratosféře moc nedaří, protože teploty zde běžně klesají až k -75 stupňům Celsia.

Do stratosférických výšin se zatím dostala slanina, nechutně růžová kobliha, spousta figurek LEGO i plechovka piva. Kromě amatérů vysílají na cesty svoje produkty i firmy. KFC tak například vyneslo do stratosféry kuřecí sandwich, Toshiba pak židli. Skutečným rekordmanem je ale oregonský pivovar Ninkasi Brewing Company. Pivním specialistům se podařilo vyslat nádobu s kvasnicemi skutečně až nad hranici mezi atmosférou a vesmírem. Kvasinky si prohlédly svět z výšky 123 km a po návratu zpět z nich pivovarníci připravili nápoj zvaný Ground Control (název pro pozemní řízení vesmírných letů).

Jak na to?

Meteorologičtí nadšenci vysílají svoje měřidla do stratosféry pomocí balonů už dlouhou dobu a bez svačiny. Kdyby vás tedy článek inspiroval a chtěli jste na cestu vzhůru vyslat chleba s máslem, bude nejlepší se poradit se zástupci místní amatérské meteorologické společnosti. Před startem si budete muset pořídit meteorologický balon, který vás přijde na cca 3500 korun, helium (od společnosti, které prodává technické plyny) za nějakých 4000 korun a jestliže máte v plánu balon po vypuštění najít, tak dobrý GPS lokátor, který vaší peněžence ulehčí o nějakých 1500 korun. Do ceny vaší vesmírné mise musíte zahrnout i poplatek Úřadu pro letectví pro létání letadla bez pilota. Ten činí 4000 Kč.

Po zakoupení vašeho vybavení si vyberte místo startu, které by se mělo nacházet alespoň 150 km od nejbližšího letiště a 400 km od velkého vodního tělesa (moře a jezera). A pak už jenom sledujte, jak se váš náklad vznáší vzhůru ke hvězdám. Nebo alespoň do vzdálenosti ke hvězdám, kterou překonal Big Mac. Lidé mají přirozené sklony překonávat hranice a ta mezi Zemí a vesmírem patří k těm, které naši fantazii dráždí nejvíce. Není proto divu, že se tolik nadšenců snaží překonávat okovy zemské tíže. Když už ne osobně, tak alespoň s nákladem v podobě fast foodového jídla. Kdo ví, možná se ze startů burgerů do vesmíru stane nový dietologický trend.