Síla virtuální reality se projevuje v různých trenažérech. Hodí se hlavně k trénování dovedností, u kterých každá chyba může způsobit ztrátu lidských životů či vysoké finanční škody.

Typickými příklady je cvičení chirurgů, vojáků, pilotů, ale třeba i elektronických inženýrů. Virtuální realitu využívají i podniky k tréninku svých zaměstnanců. Ideální je třeba pro školení dovedností v prostorách, kde jsou běžné výukové metody velmi nákladné nebo nemožné – například trénink servisních postupů na technologiích s nepřetržitým provozem v chemickém průmyslu nebo v energetice. Školená osoba je ponořená ve virtuálním světě, který ji odstřihne od okolních ruchů. V bezpečném prostředí se učí, rozvíjí zručnost a získává sebejistotu. Navíc to lidi baví.

Existuje i simulátor na pomoc obchodníkům a pracovníkům zákaznické podpory zlepšit své prodejní a sociální dovednosti. Trénink si uživatelé sami přizpůsobí na webu, kde si vyberou prostředí, vzhled zákazníka, scénář atd.

Vyzkoušej si auto předem

Díky VR si můžeš prohlédnout novinky například u prodejců aut, aniž bys vytáhl/a nohy z postele. V dnešní digitální době, kdy už některé automobilky ani nejezdí na světové autosalony a raději představují své novinky online pomocí živého vysílání, se není proč divit, že s podobným konceptem přicházejí také prodejci. Stejná může i být i návštěva muzea, galerie a divadla.

Někteří lidé si bez sportovních aktivit nedokážou představit svůj den, jiní cvičí jen kvůli hezčí postavě a udržení fyzické kondice. Pokud patříš mezi skupinu, která pohybové aktivity provozuje spíše z praktických důvodů, věz, že VR ti je umí udělat příjemnějšími.

Například při šlapání na rotopedu můžeš sledovat fiktivní krajinu nebo ujíždět monstrům. Aktivita se mění v zábavu a na fyzickou námahu skoro zapomeneš. S balanční podložkou můžeš například jezdit na virtuálním snowboardu a trénovat i uprostřed léta.

3D brýle jako lék na posttraumatický stres

VR má obrovské využití i v medicíně. Nejenže si studenti mohou ulehčit třeba učení anatomie ve virtuálním prostoru, ale pomocí VR se dnes léčí taky fobie z výšek či pavouků.

VR funguje i jako terapeutický nástroj. Jedním z efektivních způsobů, jak odstranit strachy je „léčba šokem“, kdy pacienta vystaví kontaktu s předmětem jeho obav. V některých případech je to však nebezpečné, či dokonce neuskutečnitelné. Přilby pro virtuální realitu mohou být vhodným nástrojem pro léčbu posttraumatické stresové poruchy, kterou někdy trpí vojáci. Technologie poslouží k rekonstrukci zážitků, které ke vzniku nemoci vedly. Současně je ale pacient v bezpečném prostředí a pokud začne být zážitek nesnesitelný, stačí sundat helmu.

Dalším příkladem, i když už trochu kuriózním, je třeba alkoholik ve virtuálním baru nebo výzkum pedofilie.

VR pomáhá usvědčit válečné zločince

Příkladem jsou bavorští kriminalisté, kteří vytvořili nejpřesnější 3D model nacistického tábora Auschwitz (Osvětim), ve kterém během 2. světové války zemřelo přes milion lidí. Vyšetřovatelé nyní mohou díky VR snadněji objasnit případy posledních žijících nacistů. Jak?

Mnoho obviněných z napomáhání při holokaustu se obhajuje tím, že neměli ponětí o dění ve zbylých částech tábora a nevěděli o systematickém vyvražďování, ke kterému docházelo jen nedaleko od nich. Virtuální model pomáhá zločince usvědčit tím, že přesně dokáže určit, co ze svých pozic nacisté mohli vidět a viděli.

Virtuální filmy i orgasmus

Představ si film, který hraješ. Nasadíš si helmu pro VR a budeš součástí příběhu. Sledovat libovolnou scénu ve virtuální realitě je o poznání realističtější než sledování televizní či počítačové obrazovky. Ovšem točit filmy ve VR nevyžaduje jen odlišné technologické postupy, ale klíčové jsou i nové filmařské triky. Volnost ve sledování prostředí totiž znamená, že snímek ve správnou chvíli dokáže přilákat tvoji pozornost ke klíčovému bodu. Filmaři nezapomínají ani na erotiku a slibují reálné porno. Podnikatelé jsou přesvědčení, že právě to bude silným tahounem a má v sobě větší potenciál než filmy jako takové.

 

Benátky, Dubai a Yellowstone park za jedno dopoledne

Díky internetovým mapám můžeš v současné době „navštívit“ řadu historických památek po celém světě. Dalším krokem bude převádění míst do virtuální reality, díky které se prohlídka bude blížit skutečnému zážitku. Například pro lidi s pohybovým omezením může být virtuální turistika příjemnou alternativou.

Využití našla VR i v architektuře. Díky ní vzniká podmanivá prezentace projektů, při které se pozorovatel ocitne v reálném měřítku ve 3D prostředí, se kterým může přímo interagovat. VR je nový způsob, jak interaktivně myšlenky a projekt prezentovat. Absence prostorové představivosti je u veřejnosti běžná, ale s VR předáš nejen to, jak bude stavba reálně vypadat, ale také jak se investor bude v navrženém prostoru cítit.

Proč se biflovat, pojď to zažít

Stejně jako v předchozích příkladech by technologie mohly brzy posloužit k zajímavějšímu studiu. Představ si například hodinu dějepisu, ve které se najednou ocitneš v roce 1620 a jsi očitým svědkem bitvy na Bílé hoře. Dnes se už na vysokých školách používá VR například pro praktická cvičení, kdy nemusíš zabít a rozpitvat skutečnou žábu, ale jen tu virtuální. Zeměpis může být zábavnější díky virtuální prohlídce Sixtinské kaple nebo Niagarských vodopádů. Jedno je jisté, budoucnost bude každopádně virtuální!