Jaké profese mají dnes namále a lze předpokládat, že je v průběhu nastávajících desetiletí nahradí umělá inteligence? Přinášíme přehled 13 profesí, kde je to více než pravděpodobné.

Uklízeč/ka

Robotický vysavač už má dnes kdekdo. Roboti na vytírání i na mytí oken už také leckde makají, zatímco my spíme nebo se bavíme. Je proto jen otázkou času, kdy uklízecí práce převezmou plně do své moci.

Pokladní

Bezhotovostní společnost, zdá se, pomalu přichází. I když milovníci osobního kontaktu a vůně bankovek asi zcela nevymřou. Samoobslužné pokladny, rozvoj kryptoměn a všemožných způsobů bezkontaktních plateb naznačují, že dnešní prodavačky budou nahrazeny buď těmi virtuálními, nebo rovnou bezkontaktním účtováním za zboží, které si objedná tvoje chytrá lednice.

Řidič

Automaticky řízené vozy už nyní brázdí některé cesty naší planety. Autonomních vozidel bude na našich silnicích přibývat, stejně jako profesionálních řidičů ubývat.

Pilot

Ačkoli myšlenka komerčního bezpilotního letadla, které nás samo dopraví na dovolenou, je zřejmě pro spoustu lidí děsivá, většina z nás již pravděpodobně zažila let na autopilota. Ten je totiž v leteckém řízení dnes běžný. Podle některých zdrojů mají dokonce například piloti u asijských dopravců zakázáno sami přistávat a proces musí být plně v „rukou” autopilota. Konstruktéři letadel již také značně pokročili ve vývoji samořídících systémů – počet pilotů v minulosti klesl ze tří na dva a je pravděpodobné, že v roce 2030 bude vyžadována přítomnost pouze jednoho pilota v kokpitu.

Pracovník telemarketingu

Lidé zastávající tuto činnost by měli být v budoucnu nahrazeni automatizovanými robotickými „telefonisty“. Nejenže jsme si zvykli na to, že nám na náš telefonát často odpovídá automat. Teď to vypadá, že bychom se měli připravit i na příchozí hovory, které se v některých oblastech obchodu v zahraničí už využívají. Výhody z pohledu firmy jsou jasné – snižování nákladů a možnost potenciální zákazníky oslovit v jakoukoli dobu.

Skladník

Inteligentní stroje budou balit, třídit a připravovat balíčky. Čiré požehnání pro maloobchodníky, kteří se snaží ušetřit, kde se dá a zefektivnit své procesy.

Lékařský laborant

Počítače budou schopni diagnostikovat výsledky testů, stejně jako lidé. Nebude potřeba, aby testy v laboratořích prováděli laboranti.

Pracovník na přepážce

Banky, pošty, pojišťovny, cestovní kanceláře a další firmy poskytující podobné poradenské služby, které ještě dnes sázejí na osobní kontakt se svými klienty, časem nevyhnutelně nahradí největší penzum svých služeb online řešením. Pobočky nejspíše nezaniknou úplně, ale určitě si tě v nich nebude předávat osm lidí mezi sebou, protože každý z nich umí vyřešit jen část tvého požadavku nebo potřeby.

Obchodník s cennými papíry

Počítače již provádějí asi polovinu obchodů na burzách. Nepoctivci z těchto řad se nejspíš nakonec stanou minulostí.

Knihovník

Tištěné knihy pravděpodobně jen tak vycházet nepřestanou. Nicméně většina knih se již delší dobu převádí do digitální podoby kvůli uchování obsahu a pohodlnějšímu vyhledávání i obsluze. Díky tomu je přístup k literatuře výrazně snadnější. O práci tak možná přijdou knihovníci, kteří knihy ručně katalogizují.

Investiční poradce

Algoritmy budou moci poskytovat investice podle možností lidí s typickými, a dokonce i sofistikovanými potřebami finančního plánování. Vše bude navíc na dálku programovatelné.

Lékař

Robot by mohl pomoci diagnostikovat běžné zdravotní problémy ve venkovských oblastech, zatímco ostatní stroje budou provádět operace a další složité postupy pod dohledem operatéra ve větších zdravotních střediscích. Využívání robotických online lékařů je na vzestupu a bude pokračovat.

Právník

Prediktivní algoritmy kódování jsou již schopny udělat hodně z právní analýzy. Nebude trvat dlouho a budou tisíce právníků bez práce. Změna ale bude pozvolná.

*

Přijde ti seznam skličující? Pak věz, že zdaleka není úplný! Dobrá zpráva ale je, že ruku v ruce se zánikem profesí díky technologickému pokroku spousta profesí také nově vznikne. Někdo bude minimálně muset všechny ty roboty a algoritmy navrhovat, budovat, testovat, upřesňovat, udržovat a servisovat. I když i tuto práci asi časem převezmou sami roboti a nám zůstane už jen čas na zábavu. Doufejme.