Ale jak na to? Nejdůležitější je velká dávka motivace a trpělivost, protože naučit se nový jazyk je hlavně otázkou času a sebekázně, tak to prostě je. Rozhodně ti nebudeme tvrdit, že je to procházka růžovou zahradou, nebo že se to naučíš za měsíc. Ale je téměř jisté, že výsledek bude stát za to - ať už při plnění svých cestovatelských, nebo pracovních snů.

Kromě osvědčeného sledování cizojazyčných filmů a webů, čtení cizojazyčných (nebo dvojjazyčných) knih a poslouchání písniček, ti dále mohou pomoci následující weby a aplikace.

Pokud nemáš čas chodit do jazykovky, najdi si učitele online. Jedním takovým je například lektor angličtiny Broňa, který svým optimistickým přístupem motivuje studenty, aby se zbavili strachu z mluvení a angličtinu si zamilovali.

Nebo si najdi rovnou celý online kurz, jehož studium můžeš přizpůsobit svým časovým možnostem, studovat samostatně a zdarma. Například na https://www.seduo.cz/naucte-se-konecne-opravdu-anglicky najdeš kurz o 18 lekcích a na http://www.e-academy.cz dokonce o 40 lekcích. Na http://www.langmaster.cz/lmcom/com/web/cs-cz/pages/online-jazykova-skola-zdarma.aspx zase najdeš kurz snad ke každému cizímu jazyku, na jaký si vzpomeneš.

Angličtina online od prectime.cz zase slibuje efektivní způsob výuky s kterým podle něj budeš “za 3 měsíce plynule mluvit anglicky na úrovni B1/B2”. Interaktivní kurz je zaměřen tak, aby se student vyhnul zbytečným obratům, které nikdy nevyužije. Je přitom vhodný pro všechny úrovně studentů, protože aplikace se dokáže uživateli přizpůsobit.

Pokud ale zjistíš, že ti úplné samostudium se vším všudy z nějakého důvodu nevyhovuje, můžeš se mrknout na web http://www.fairlist.cz, kde se dají vyhledat a porovnat nabídky různých jazykových kurzů.

Pokud pak například hledáš dobrý slovník a Google translate ti nestačí, pak je reverso.net ten pravý pomocník, který pěkně překládá jednotlivá slova i celé fráze mezi různými jazyky. Hodí se ale pouze tehdy, když už umíš minimálně jeden jazyk a učíš se další, protože nenabízí češtinu. Nicméně stejně platí, že při studiu cizích jazyků je výhodné co nejméně využívat mateřštinu.

Nejznámější angličtinářská procvičovací platforma v češtině je pravděpodobně http://www.helpforenglish.cz, kde najdeš nepřeberné množství cvičení, testů i textů na všechny možné gramatické i lexikální záludnosti.

Jistou překážkou v samostudiu může také být, že nebudeš zvyklý na mluvený spontánní přednes. V tom ti pomůže například web http://esl-lab.com, kde můžeš poslouchat autentické anglické nahrávky seřazené podle různých obtížností.

A pokud tě nebaví drilovací cvičení, zkus si zahrát nějakou ze široké nabídky výukových her:

Například ve hře MindSnacks se můžeš naučit slovní zásobu a základní konverzační obraty. Hra je dostupná například pro angličtinu, francouzštinu, němčinu, čínštinu a dalších 5 jazyků.

Dále existuje například aplikace Duolingo, která je v češtině. Na výběr máš výuku v angličtině, španělštině, francouzštině, němčině, portugalštině a italštině. Stejně jako v počítačových hrách jsi odměňován za splněné úkoly, odemykáš nové levely a dostáváš se do nových úrovní.

Další pěkná česká aplikace s názvem Mooveez – English with movies dokonce získala prestižní ocenění od British Council. Uživatel si může pouštět speciálně upravené světově známé filmy s interaktivními výukovými materiály – jsou zde dvojjazyčné titulky, které si lze jednoduše opakovaně přehrávat, a další bezva vychytávky.

S aplikací Memrise se můžeš učit více než dvě stě světových jazyků pomocí memů a sady zhruba 30 tisíc kurzů od začátečníků až po profíky. Cílem hry je vypěstovat si celou zahradu pěkně od sazeniček. Prostě takové jazykářské Farmville. No není to pěkná metafora učení? O zahrádce v každém z nás a jejím pěstění psal už Voltaire, tak na tom asi něco bude. :-)

Pomocí aplikace lingua.ly se můžeš učit hned deset jazyků včetně arabštiny, hebrejštiny, holandština, korejštiny nebo dvou verzí čínštiny. Principem hry je memorování slovní zásoby. Každé slovíčko je nahrané od rodilého mluvčího a aplikace tě doslova nenechá na pokoji, dokud se dané slovíčko nenaučíš.