1. NEzapomeň být přehledný a ukázat, že to bereš vážně

Proto hned v hlavičce životopisu jasně a čitelně uveď své jméno a hlavně kontakt na sebe. A z toho plyne i další zásada. Většinu personalistů pravděpodobně emailem micinka69 z dob “líbím se ti” neoslníš :-). Zrovna tak rozhodně NEpřikládej k životopisu selfie z páteční party. Když už chceš, nebo musíš přikládat fotku (není to automatická povinnost), potom jedině neutrální portrét.

2. NEsnaž se být příliš inovativní

Všeho moc škodí. Příliš nudy, ale i příliš inovace. Ruční fonty si schovej spíš na narozeninové pozvánky. Na druhou stranu využij různé grafické doplňky ve formátování, jako je podtrhávání, tučné zvýraznění, kurzíva a podobně.

3. NEvymýšlej si a NEpřeháněj

Lež má krátké nohy a v dnešní době není těžké si cokoli ověřit či vyhledat. Zrovna tak životopis, ve kterém se hromadí superlativy, může působit spíše podezřele.

4. NEbuď příliš upovídaný

Píšeš autobiografický román, nebo strukturovaný životopis? Příliš detailů odvádí pozornost a nudí, takové CV může odrazovat již od prvního pohledu. Studentský životopis by ve většině případů neměl být delší, než je jedna strana A4.

5. NEbuď detailista

Brigády během střední školy u stánku na Mácháči nikoho příliš neohromí, proto třeba uvádět úplně všechno.

6. NEbuď příliš obecný

Nejlepší je přizpůsobit životopis konkrétní pracovní nabídce. Zdůrazni zkušenosti, které jsou k dané nabídce relevantní.

7. NEbuď nudný

Máš zajímavé koníčky? Neboj se je zmínit na konci životopisu. Ale pozor, aby to nebyl jen seznam aktivit, které je možné podnikat ve tvém okolí. Sbíráš hmyz? Byl jsi vedoucí ve skautu? Nebo jsi vyhrál pohár v basketbalové lize? Hned s tím do kolonky “zájmy a koníčky”.

8. NEdělej gramatické chyby

Alfa omega celého životopisu. A důležitý je dále také formát, ve kterém CV posíláš. Ideální je PDF.

9. NEpodceňuj ani pojmenování souboru

Ber v potaz, že personalisté dostávají životopisů stovky týdně, a potřebují se v nich nějak vyznat. Kromě toho tím dáváš najevo, že dbáš na detaily a jsi pozorný.