Kdy jsi nastoupila do innogy trainee programu?

Nastoupila jsem v září 2017. Když jsem nastoupila, tak jsem dopisovala ještě diplomku a v únoru letošního roku jsem úspěšně složila státnice.

Proč si se rozhodla pro trainee program?

Se mnou je to trochu speciální, protože mám vystudované dva obory. Jeden je optika a optometrie, ve kterém mám už tři roky praxi, a druhý navazující je energetika. Rozhodla jsem se pro trainee, protože mě hrozně zajímala energetika a chtěla jsem se v tomhle oboru zlepšit a získat zkušenosti.

Jakou pozici jsi si vybrala a proč?

Vybrala jsem si technicky zaměřenou pozici v Energy Services, což je oddělení zabývající se energetickými úsporami. Řeší se tam různé věci, jako třeba kogenerace, osvětlení, nové trafostanice, energetické audity a podobně. Je to velmi podobné tomu, co jsem studovala na magistrovi.

Vím, že už třetí den po nástupu jsi odjela školit do Košic. Co to bylo za školení a jak jsi se k té příležitosti dostala?

Po nástupu jsem se dostala do oddělení osvětlení ke kolegovi, který řešil LED osvětlení a vyvíjel vlastní světlo. Požádal mě, jestli bych na B2B konferenci v Košicích mohla říct něco o optice z pohledu vystudovaného optometristy. Během dvou dnů jsem vytvořila krátký trénink na téma, jak světlo ovlivňuje zrak a účastníkům konference jsem přiblížila světlo z pohledu medicíny.

A jak školení dopadlo?

Mělo velký úspěch, protože jsem do této problematiky vnesla úplně jiný pohled. Můj mentor mě požádal, jestli bych mohla proškolit i všechny naše obchodníky v Česku. A nakonec jsem školila i ostatní pobočky innogy v Evropě. Dnes za sebou mám zhruba deset školení. Většina byla v češtině, ale zahraniční kolegy jsem musela školit samozřejmě v angličtině.

Jak tvoje dosavadní působení v Trainee programu probíhá?

První den jsem dostala mentora. Byl to můj kolega, který si mě hned vzal k sobě do týmu a zapojil mě naplno do projektu týkajícího se průmyslového LED osvětlení. Kolega mě už od začátku bral jako sobě rovnou a dostala jsem se k mnoha skvělým příležitostem. Chodila jsem sama na schůzky s dodavateli i klienty, připravovala různé materiály, seznámila jsem se s technickými parametry LED světel a podílela jsem se dokonce i na samotném vývoji. Celý trainee program mi mentor spolu s kolegyní z HR pomáhali a starali se o mě. Prošla jsem si také různými školeními.

Na jakých zajímavých projektech jsi pracovala?

Během celého programu jsem pracovala na jednom projektu, a to již zmiňovaném vývoji průmyslového LED osvětlení. Mojí náplní práce bylo vše, co se točilo kolem projektu. A protože to byl nově vznikající projekt, bylo toho opravdu hodně.

Co plánuješ dál po skončení trainee programu?

Protože se projekt s LED osvětlením chýlí ke konci, předala jsem ho kolegyni a přijala novou výzvu tady v innogy. Od června nastupuju na nově vzniklou pozici Solution Managera, kde budu spoluvytvářet nově vznikající energetické projekty napříč všemi našimi pobočkami. Budu taková spojka mezi Českou republikou a Německem. Cením si toho, že mi innogy dalo takovou zodpovědnou a velkou pozici.

Musela jsi na tuto pozici projít výběrovým řízením?

Nemusela. Měla jsem schůzku se šéfem B2B, který se mě zeptal, co chci dělat dál a co by mě bavilo. Na základě našeho rozhovoru a mých zkušeností, mi vybral pozice, které by mi mohly vyhovovat. Konečný výběr byl na mě. Protože jsem ještě mladá, vybrala jsem si pozici, kde je možnost více cestovat. A tou je právě pozice Solution Managera.

Proč by podle tebe měli ostatní zkusit štěstí a do trainee programu v innogy se přihlásit?

Trainee program za sebe můžu jedině doporučit. O trainee je tady skvěle postaráno a člověk se tady dostane ke skvělým a velkým projektům, na které v jiných firmách takto juniorní pozice moc nepouštějí. Díky tomu trainee získá rychle potřebnou praxi a skvěle nastartuje svojí profesní kariéru.

Zaujala tě možnost nastartovat kariéru jako trainee? Mrkni se sem a zjisti víc!