Anna Prchalová: „Strávila jsem měsíc u protinožců a volné víkendy jsem maximálně využila.“

Anička se v ComApu stará o rozvoj prodejních kanálů na třech pobočkách v zahraničí. Pracuje na částečný úvazek, ale do zahraničí se dostala rovnou na celý měsíc! „Už více jak čtyři roky organizuji každoročně Global Management Meeting, kdy se na dva až tři dny sejdou členové Executive a Management týmu a diskutují nad různými tématy. Díky tomu jsem se seznámila s lidmi z celého světa a kolegové z Austrálie mi nabídli měsíční stáž u nich na pobočce v Adelaide,“ vzpomíná Anička, jak se k takové příležitosti dostala. Jejím úkolem bylo porovnat, jak fungují dva regiony s rozdílnou strukturou i povahou businessu.

„Spolupracovala jsem hlavně s obchodním ředitelem, doprovázela jsem ho na meetingy a sledovala, jak pobočka funguje. Podílela jsem se na organizaci Sales Meetingu, kam se sjeli obchodníci z celé Austrálie.“ Na stáži se Anička dle svých slov naučila větší samostatnosti a lépe porozuměla tomu, co se skrývá za určitými čísly. To jí nyní pomáhá lépe rozvíjet svěřené pobočky v Dubaji, Itálii a v Německu.

V kanceláři byla jako ostatní zaměstnanci od pondělí do pátku a víkendy měla volné. „V Adelaide člověk rozhodně využije řidičský průkaz. Hromadnou dopravou tam totiž všechno trvá dvakrát tak dlouho. Já ho bohužel neměla, ale to mi nezabránilo v tom, abych poznala město a jeho nejbližší okolí,“ pochvaluje si Anička, která volné víkendy pořádně vytěžila.  

Jakub Štampach: „Poznal jsem obě tváře Afriky a podíval se na místa, kam by mě ani nenapadlo se vypravit." 

Jako pracovník centrály technické podpory jezdí Kuba školit a zprovozňovat zařízení po celém světě. Do zahraničí jezdí na týden až dva prakticky každý měsíc. „Nikdy nezapomenu na první návštěvu Afriky. Jel jsem do Nigérie školit distributory. Země to není zrovna bezpečná a všude, kde jsem se pohyboval, jsem měl doprovod,” vzpomíná Kuba na cestu do této exotické destinace a přiznává, že tady pochopil význam spojení „kulturní šok“. Zkušenost to ale byla cenná. Zvlášť, když si sám ověřil při jiném výjezdu, že návštěva Afriky se může hodně lišit. Kromě Nigérie se Kuba podíval třeba i do Etiopie, kde se podílel na výstavbě nového letištního terminálu přímo v hlavním městě Addis Abeba. „V Etiopii jsem se cítil mnohem bezpečněji a lidé, se kterými jsem přišel do styku, byli moc milí. Po úspěšném dokončení práce, jsem měl možnost i detailní prohlídky nového terminálu, což bylo velmi zajímavé,“ dodává Kuba.

Pozitivní pocity si odvezl z návštěvy Kuby, kterou by mu mohl leckdo závidět. Pomáhal tam realizovat projekt montáže solárních panelů a sluníčka si užil dost. „Bydlel jsem v rodině a paní domácí se o mě starala jako o vlastního. Odjížděl jsem v osm ráno a vracel jsem se v deset večer. Doma na mě čekala večeře a u toho panímáma, jak jsem jí přezdíval, vždy vytáhla starý telefon s Google překladačem a snažila se se mnou domluvit na tom, co si dám k snídani,“ směje se Kuba. Někdy se destinace i opakují. „V posledních dvou letech jsem byl pětkrát v Turecku. Při poslední návštěvě jsme objížděli zákazníky a v autě najeli téměř 3 000 kilometrů. Poznal jsem velkou část této úžasné země, ochutnal lokální jídla a tradiční čaj, který se podává po celý den,“ dodává nadšeně Kuba, který se stejně jako ostatní těší hlavně z toho, že si díky výjezdům do zahraničí rozšiřuje obzory.

„Když jezdíme na delší dobu, využíváme mnohdy každou chvíli k práci, pracujeme i přes víkend a v Česku si vybereme náhradní volno,“ komentuje Kuba realitu služebních cest. Kam se příště vypraví, mohou zaměstnanci do určité míry i ovlivnit. „V roce 2018 jsem měsíc strávil na pobočce v USA. Tam se podívám i letos, podařilo se mi tam domluvit si ještě stáž. Už se těším na to, jaké zážitky a nové zkušenosti tam na mě čekají,” nastiňuje Kuba svou budoucnost v ComApu.

Martin Bednář: „Služební cestu v dané destinaci si můžeme protáhnout o dovolenou.“

Martin vede tým obchodníků a k tomu má i své klienty v Anglii, Irsku a zemích Beneluxu, o které pečuje. „Do každé země jezdím na obchodní jednání s naším distributorem za jeho klienty alespoň jednou za tři měsíce. Mezitím jezdím jako podpora s lidmi z mého týmu, a to i do vzdálenějších destinací,“ zmiňuje důvody pracovních cest Martin a jedním dechem pokračuje: „Po Evropě často létám jen na otočku – ráno tam a večer zase zpět. S kolegy si děláme srandu, že po Evropě jsou ta letadla takové lepší autobusy.“ Martin tak absolvuje pravidelně dva typy cest – ty rychlé evropské, kdy vidí hlavně letiště a klientovu kancelář, a ty delší, kdy vyráží s některým z týmů a zůstává několik dní ve vzdálenější destinaci. Vždy se ale potká s jinou kulturou a přístupem, a to je zkušenost, která se počítá bez ohledu na součet kilometrů, které urazil.

„Když jedu do země, kde je výrazně jiná kultura, musím se na setkání lépe připravit. Reprezentuji naši společnost, a proto musím vědět, co se ode mě jako zástupce firmy ze západní země očekává a jaké jsou místní zvyky. To platí zvlášť v zemích jako je třeba Indie,“ vzpomíná na cestu do Orientu Martin. „Jednou z výhod naší společnosti je to, že nám platí zpáteční letenku, a je jedno, na kdy si naplánujeme cestu zpátky. Můžeme si tak vzít dovolenou a vzdálenější lokality lépe poznat,“ zmiňuje Martin, kterého dodnes trochu mrzí, že toho nevyužil a neviděl Tádž Mahal i přesto, že byl v Indii hned několikrát. Je to jeho cestovatelský dluh a výzva do budoucna. 

*

Láká tě taky cestování v práci a chceš získávat nové zkušenosti? Podívej se, koho v ComApu hledají a žij svůj život na plný úvazek třeba právě tam!