Teri, kdybys měla srovnat 6 měsíců jako au pair a 6 měsíců jako "utečenec", které období pro tebe mělo větší přínos?

Určitě jako utečenec. Hodně jsem díky tomu dospěla. Musela jsem se v Americe postarat o všechno sama. Bydlení, práci, najít si přátele. S kamarádkou jsme si řekly, že se z Manhattanu nehneme. Bydlely jsme na studentském bytě s lidmi z celého světa. Byl to někdy dost punk. Nebylo to úplně nejhezčí bydlení, které si představíš, když se řekne Manhattan, ale i tak bych ho nevyměnila.

Chtěla ses vrátit z Ameriky zpět do Česka nebo jsi tam chtěla zůstat?

Rozhodně jsem tam nechtěla zůstat. Amerika mi dala, co mi dát měla. Jeden z mých spolubydlících byl na stáži v OSN. A právě on mě přivedl na myšlenku, že bych chtěla pracovat v OSN. Takže jsem po návratu domů měla jasný cíl.

A byla to zrovna VŠE, které ti otevřelo dveře do OSN?

Určitě ano. Zjistila jsem, že na VŠE je spolek, který se jmenuje Prague Model United Nations. A tento spolek dělá modelové OSN. Takže veškeré pozice v této organizaci simulují pozice v OSN. Dostala jsem se do spolku. Zrovna hledali Fundraising manažerku, takže jsem se stala Fundraising manažerkou, která neumí dělat fundraising. Ale brala jsem prostě všechno, co přišlo.

Ty jsi se účastnila konference MEDMUN ve Francii. Na jakém problému jsi pracovala?

Já jsem byla v General Assembly, což je největší orgán OSN, který byl v našem programu pro začátečníky. Naším úkolem bylo projít svobodu tisku v Turecku. Já jsem zastupovala Mexiko, které je hodně zkorumpované v tomto směru. V tu chvíli jsem věděla, jak by to mělo být správně, ale musela jsem se vžít do role toho státu a hájit jeho zájmy, se kterými jsem třeba ani nesouhlasila. Občas musíte hrát divadlo a je to trochu přitažené za vlasy, ale zároveň je to zábava.

*

Zajímá tě víc? Poslechni si celý podcast na SpotifyApple Podcasts nebo Soundcloudu!