Karolíno, na co se můžou lidi těšit na letošním festivalu Meat Design Ostrava?

Letos jsme to pojali velkoryse směrem do doplňkového programu, datum připadlo na 22. až 24. lisopadu. Po čtyřech letech jsme konečně upustili od claimu, že jsme prodejní přehlídka, a přesouváme se spíše k festivalu. V dramaturgických přípravách tak logicky vyšlo, že jako festival musíme mít více doprovodných scén. Předtím bývala jenom jedna. Letos jsme je rozdělili na šest, kromě přednášek designérů a velkých firem, se budeme zaměřovat i na udržitelný život, například jak zrepasovat starý nábytek. Máme i přednáškovou scénu na praktickou radu pro bydlení, takže každý, kdo se chystá stavět nebo rekonstruovat, může se s designéry pobavit a nechat si poradit. Chystáme i jednu scénu, která je zatím tajná, ale bude to bomba! Jedná se o zahraniční hosty. 

Zmiňovala jsi stavění, u toho chvíli zůstaneme. Kdybys teď ty stavěla barák, jak bys k tomu přistupovala?

Na začátek musím přiznat, že barák můj sen není. Jsem spokojená v bytě a vyhovuje mi městský život. Ale pokud bych musela, zaměřila bych se na lokalitu, která je podle mě skoro nejvíce důležitá. Řešila bych, jaký mám výhled, jaká je dostupnost a podobně. Satelitní domy mi přijdou spíše depresivní, stojí někde na placce a kolem nic není. Já miluji výhledy, takže bych ho musela mít na kopci. Kdybych stavěla, chtěla bych propojit chytré bydlení a udržitelnost. Šlo by mi o co největší soběstačnost a měla tam věci jako sběrník dešťové vody nebo solární panely. Co se týče designu, měl by reflektovat lidi, co v baráku žijí. Developerské domy sice vypadají hezky, ale nemají duši.

Doporučuješ tedy přizpůsobit lifestylu člověka, který v domě bydlí.

Architekt nebo designér by si měl o lidech, co chtějí dům, vždycky něco zjistit. Jestli spíše sportují, jsou hodně doma, nebo tam jenom přespávají. Zda potřebují víc prostoru, méně, a tak dále. Přijde mi třeba nesmyslné, že má rodina hodně volného prostoru, který nevyužívá a jenom ho vlastně musí pořád dokola uklízet. Optimální je vyřešit obytný prostor tak, aby fungoval, ale zároveň nebyl zbytečně velký. Barák by měl sloužit tomu, kdo v něm bydlí, ne naopak. 

*

Poslechni si celý podcast na SpotifyApple Podcasts nebo Soundcloudu!