Báro, ty hraješ na klavír přes 25 let. Předpokládám, že je těžké někdy se ke cvičení odhodlat. Jak v sobě pěstuješ tu houževnatost a zlepšuješ se ve věcech, které ti nejdou?

V samotném hraní nebo skládání příliš problém není. Pojí se s tím jiné věci, které jsou pro mě horší. Musím řešit hodně plánování, organizaci a domlouvat si koncerty, abych vůbec mohla fungovat dál. Pokud si nevydělám na živých akcích, žádné další hraní vlastně nebude. Je to pro mě takový začarovaný kruh, do toho bych ráda měla nějaký osobní život. Nemám problém s tím přinutit se ke hraní nebo cvičení, vždyť je to pro mě ta největší zábava. Vždy je pro mě odměna, když si můžu sednout a hrát.

Máš manažera, nebo se o všechno staráš sama?

Nikdy jsem manažera neměla a aktuálně je to pro mě velké téma. Potřebuji se přenastavit tak, abych někomu umožnila mi pomoct. Poprvé jsem teď vydávala u vydavatelství a najednou mi pomáhali lidi, kteří distribuci rozumí víc než já. Najednou sobě nevěřím jenom sama, ale i ostatní. Kdybych měla manažera, tak ani nevím, jak bych ho zaplatila. Na hudebních školách se tohle moc neučí a ač mám za sebou celkově škol hodně, ve světě financí se tolik neorientuji.

Jak zvládáš situace, kdy ti přijde, že je všechno na nic?

Dost často kafem a alkoholem (smích). Největší pády přichází v momentech, kdy se nakupí hodně práce a dopředu vím, že ji nezvládám sama. A když se podívám na jednotlivé úkoly, mezi kterými chybí hraní, je to ještě horší. Někdy je pro mě opravdu těžké se dokopat k organizačním věcem. Pomáhá mi k tomu psaní třístránkového textu, ve kterém si urovnám myšlenky. Není to něco jako deník, pouze vypisuji tok myšlenek. To mi pomáhá dostat se k práci, do které se mi nechce.

Vypisování mě zaujalo, to děláš na začátku nebo na konci dne?

Převzala jsem to z knížky Umělcova cesta. Je zajímavá všeobecně, ale i kdybych si vzala jenom myšlenku s vypisováním, stačí to. Říká se tam, že bys hned po probuzení měl začít psát. Ještě před v Facebookama a emailama. Zkusila jsem to dvakrát po sobě a hrozně mě to obohatilo. Ujasnila jsem si, co jsou priority a jak k nim. Není to najednou o tom, že chci udělat co největší množství práce, ale při tom myslet i na faktory jako štěstí. Několikrát mi to pomohlo vstoupit do dne a posouvat úkoly.

*

Chceš slyšet víc? Pusť si podcast na SoundclouduSpotify nebo Apple Podcasts!