Jakub Sapák a Lukáš Cafourek pracují na plný úvazek jako sociální a environmentální auditoři a po večerech se věnují svému byznysu. Životní prostředí jim není cizí, a tak se není čemu divit, že se pustili do vlastního projektu. „Nepřišli jsme sice s ničím novým, ale i tak se nám podařilo vymyslet vhodnou a finančně dostupnou alternativu k již nabízeným pytlíkům na potraviny, kterou jsme i my sami na českém trhu postrádali,“ vzpomínají kluci na jeden z prvních impulsů, který zapříčinil, že je saaczech na světě. „Koketovali jsme s různými materiály a první prototypy šila doma moje přítelkyně,“ dodává Lukáš.

Když kluci měli vyladěnou velikost i materiál, oslovili chráněné dílny, zda by pro ně sáčky vyráběly. O tom, že Kuba s Lukášem něco chystají, věděli jenom jejich nejbližší. „Předpokládali jsme, že za měsíc neprodáme víc jak dvě stě kusů. S tímhle množstvím jsme v srpnu 2018 spustili e-shop a za 150,- Kč zaplatili propagaci na Facebooku. Výsledek byl takový, že jsme během jednoho dne celou zásobu vyprodali, a ještě jsme byli několik set kusů v mínusu,“ komentuje raketový start Kuba. Vlna zájemců o alternativu k mikrotenovým pytlíkům neustále roste a saaczechy vyrábějí už v pěti chráněných dílnách.

Sáčky s příběhem

Vyrábět sáčky z padákoviny nebyl prvotní záměr. Kuba v začátcích obcházel galanterie a vybíral vhodný materiál. „Jednou jsem narazil na padákovinu a v tu chvíli jsme byli už jen kousek od toho, aby naše pytlíky byly produktem cirkulární ekonomiky,“ říká Kuba.

Kluci začali pátrat po vyřazených a nepoužívaných padácích, až narazili na zásobu vojenských padáků z 80. let. I přesto, že je nikdo nikdy nepoužil, čekalo je vyřazení. Blížilo se datum jejich exspirace, ale díky Kubovi a Lukášovi dostaly druhou šanci. Některé sáčky na sobě mají dokonce označení, což jim přidává na originalitě. A jen tak mimochodem, i šňůrka na utahování pytlíků je použitá právě z oněch padáků. „Když začaly padáky docházet, museli jsme se poohlédnout po jiné alternativě. Jedno bylo ale jisté, kvůli sáčku nevznikne žádný nový materiál,“ odhaluje filozofii Saaczechu Kuba.

Nová várka je vyráběna z polyamidu, který by díky drobným kosmetickým vadám, jako je třeba silnější šev, skončil v odpadu. Tyto nedokonalosti na kvalitu saaczechů nemají vliv a naopak jim dodávají punc jedinečnosti.

Saaczech je jenom začátek

„Z padáků nám zbyly i další části, které hodláme využít. Jak, to zatím neprozradíme, ale už teď víme, že bude k dispozici jen pár desítek kusů,“ poodhalují plány do budoucna Lukáš s Kubou. Kromě toho plánují rozšířit sortiment i o další velikosti a do budoucna by se saaczechem radi expandovali do zahraničí.

*

Příběh Saaczech je ukázkou toho, že se stačí jenom koukat kolem sebe, chtít dělat věci lépe a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Věříme, že tě příběh Lukáše a Jakuba inspiroval vytáhnout nápady ze šuplíku a pustit se do jejich realizace. Nebo jenom myslet o něco více zeleněji a na příští nákup vyrazit s vlastním saaczechem. Stačí pár kliknutí na www.saaczech.com.