Učte se jinak. Online.

Seduo.cz je zajímavý domácí projekt, který se snaží navázat na mezinárodně úspěšné online vzdělávací stránky, jako je např. Coursera, Open2Study, edX. Zaměření Seduo je specifické svou snahu poskytovat kurzy, které pomáhají v kariérní cestě a profilaci. Pro nás virtuální ekonomy jsou zajímavé například kurzy Finanční a investiční gramotnost nebo Obchodní myšlení

Kurzy jsou vedeny profesionály nejen z akademické oblasti, ale i podnikatelské praxe, kteří dokážou jasně a srozumitelně vysvětlit nejrůznější abstraktní pojmy či koncepty. Na českém internetu najdeme málo projektů, které se Seduu v oblasti digitálního vzdělávání vyrovnají.

Protože Seduo se snaží online studentům pomoci v jejich kariéře, existuje zde také možnost za každý absolvovaný kurz získat certifikát. Máš tedy jedinečnou příležitost obohatit nejen svoje vědomosti, ale i vzdělávací portfolio.

Ekonomie hrou

Snažit se někoho přesvědčit o tom, že ekonomie je legrace tím, že se zaměříme na matematiku, se podobá snaze léčit strach z klaunů návštěvou cirkusu.  Ekofun.cz se nebojí nadšence do ekonomie (a zoufalé studenty, kteří nutně potřebují opáčko) pozvat do matematicko-ekonomického šapitó. Velký výběr videokurzů provede hledače informačních pokladů od základního matetického minima pro ekonomii až k ekonometrii. 

Ekonomická sekce stránky  Univerzita-online.czposkytuje podobně zevrubný pohled na makroekonomii a světovou ekonomiku, ovšem převážně v čistě textové formě.

  Pří výčtu ekonomicky orientovaných online zdrojů nejde nezmínit Khan Academy Khanovaskola.cz, navíc když vím, že ekonomická sekce je, stejně jako zbytek kurzů na Khan Academy, vynikající. Typické video “od Khana” pracuje krok za krokem s konkrétním příkladem, na němž se vysvětlují širší koncepty. Jsem nadšený, že si někdo dává práci s překladem těchto kurzů.

Čísla pro fajnšmekry

Pro ty z nás, kteří překlad nepotřebují, se otevírá ještě mnohem rozsáhlejší studnice online materiálů. Univerzita MIT vyprodukovala velké množství ekonomů, kteří dnes a denně ovlivňují světové trhy a tím i každého z nás. Fakt, že MIT běžně zpřístupňuje velké množství svých kurzů a učebních materiálů, je dar z nebes pro lidi, kteří touží po ekonomickém vzdělání z domova, ale na extrémně špičkové úrovni.

Podobně naditou pokladnici ekonomických znalostí představuje i Openculture.com.

Těm z nás, kteří měli ve škole nejradši přestávky, nabízí internet skvělou možnost, jak se nadchnout pro oblasti vědení, v nichž po letech strávených v lavicích zůstaly mezery. Já osobně doufám, že mi dnešní úroda online ekonomických kurzů umožní přispět do debaty o penězích něčím jiným než smutným pohledem a obrácením kapes naruby.