Propadáky ze Silicon Valley

Všichni známe Billa Gatese, filantropa a revolučního podnikatele v oblasti informačních technologií. Obrázkové slovníky mají Gatesovu fotku pod heslem “bohatý člověk”. A když se zmíní Bill Gates, nelze než mluvit i o firmě, kterou založil - Traf-O-Data. Hm, no možná že tahle firma se ti nevybaví a je to proto, že velmi brzy skončila a její působení na trhu byla víceméně finanční katastrofa pro mladého Gatese. Z chyb se poučil a z trosek bývalé společnosti se zuby nehty probojoval zpět na trh se začínajícím podnikem, který nazval Microsoft.

"Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát." - Bill Gates 

Steve Jobs začínal ještě skromněji, vybudoval Apple spolu s kolegy přímo ve své garáži. Jeho kariéra ale nebyla jenom strmý vzlet do výšin. Z jeho vlastní firmy ho vyhodili a trvalo nějakou dobu (během které se zasloužil například o rozběhnutí tvorby mladého studia Pixar) než se dostal zpátky do čela jeho vlastní společnosti. Která se posléze stala spolu s ním firmou, posouvající celý svět blíž a blíž technologické budoucnosti.

Čarodějka na podpoře a strašák alkohol

Svět malého čaroděje Harry Pottera umožnil milionům lidí uniknout do světa, kde magie existuje a dobro má tendenci vítězit. Do jiné reality se snažila při psaní první knihy proniknout i samotná autorka, J. K. Rowlingová. Rozpadlo se jí krátké manželství, živila se jako servírka nebo byla nucená přežívat na státní podpoře. Její knihu odmítly desítky malých i velkých vydavatelství. Ona ale věřila ve svůj talent a vytrvala, díky čemuž se z jejího úniku od reality stal mezinárodní fenomén.

"Nezáleží na tom, jak se kdo narodí, ale co se z něj stane." - J. K. Rowling 

Stephen King naopak do svých knih promítal ty nejtemnější stránky světa kolem sebe. Jako mladý učitel z Maine, který se snažil prorazit do spisovatelského světa, ho neustálý stres přivedl k závislosti na alkoholu a drogách. Existují knihy (jako Tommyknockeři) jejichž napsání si King doslova nepamatuje. Do jiných postav, jako do Jacka Torrance z Osvícení, zase vložil svoje obavy z vlastních násilných tendencí v opilosti. Díky podpoře své rodiny a snaze vyřešit svoje problémy, se ale dokázal závislosti zbavit a stát se jedním z nejúspěšnějších spisovatelů vůbec.


Odmítaní géniové


Albert Einstein patří do panteonu lidí, kteří nám pomohli pochopit jak funguje vesmír, jež obýváme. Nebyl ovšem vnímán jako génius celý svůj život, naopak se potýkal s předsudky a odmítáním (nemluvil zcela plynně až do 9 let a nedostal se na vytouženou školu v Curychu). Thomas Edison byl svými učiteli popisován jako hloupý a ze svých prvních dvou zaměstnání byl vyhozen. Oba dva pánové nám nyní slouží jako zářné příklady možností skrývajících se v lidské mysli.

Pokud máš pocit, že se ti nedaří a stojíš na místě, vzpomeň si na příběhy těchto velikánů ve svém poli. Vytrvat a nenechat se zdeptat nezdary - to je vlastnost, na které se zakládá skutečný úspěch.