I maličkost může rozhodnout

Právně sice není nikde upraveno, že tetování mít nesmíš (s výjimkou rasistických, urážlivých a nenávistných motivů), ale i když ne přímo, může nevhodně zvolený obrázek vést na pohovoru k případnému neúspěchu.

Pokud už máš nějaký ten pohovor za sebou, určitě víš, jaké maličkosti můžou rozhodovat. Pomineme-li veškerou kvalifikaci, kterou pro práci potřebuješ, právě ty drobnosti tě odlišují od ostatních. To, jak sedíš, jaký máš parfém, jak se vyjadřuješ, zda působíte sebevědomě… A viditelné tetování bystrému oku HR rozhodně neunikne. Hodně pak záleží na tom, jaký je jeho vlastní postoj k tetování.

Různá zaměstnání, jiné podmínky

Samozřejmě záleží, kam se hlásíš. Pozice rozhoduje. Kreativní duše jsou přímo zrozené vyjadřovat svoji originalitu navenek a podle toho také hledají zaměstnání. Pro pozici kreativce, designéra nebo markeťáka může být v některých firmách tetování důkazem, že jsi opravdu kreativní i v osobním životě (pokud tedy nemáte tetování ostnatého drátu) a jsi tvůrčí duše skrz naskrz. Paradoxně ti tak může tetování získat i nějaké plus.

Ovšem jsou i obory, kde se viditelná malůvka vůbec netoleruje. Jedná se například o zaměstnání, kde je důležitý zákaznický servis. Tedy takové letušky můžou na roztomilé vzory na rukou rovnou zapomenout (a přímo zaměstnavatel to nařizuje). Pokud je už ale máte, čeká vás otravné zakrývání a přelepování každou směnu. Případně právníci, jednatelé firem, soudci, notáři, policisté… Existují prostě pozice, kde se očekává tvoje absolutní neutralita a kde je kérka totéž jako růžový přeliv. Prostě něco nemyslitelného. 

Nic není tak horké, jak se uvaří

Nakonec nic není tak hrozné, jak se na první pohled zdá. Pokud se půjdeme zeptat do HR napříč firmami, v drtivé většině odpověď bude, že důraz je na znalosti a osobnostní profil. To, jak reaguješ na dotazy je podstatnější než tvoje vlaštovka na předloktí. Pokud nějaké viditelné tetování vlastníš a nemáš problém s jeho případným zamaskováním, nevzniká tedy žádný důvod ke tvému nepřijetí. Rozhodně ale buď připraven/a na podobné dotazy.

Pozor na nevhodné vzory

Čemu by ses se rozhodně při výběru svého vzoru měl/a vyvarovat, jsou urážlivé, rasistické a nenávistné motivy. V takovém případně tě společnost může odmítnout. Tím, že tě firma zaměstná, dává i ostatním (a hlavně zákazníkům) najevo, kým je. Představ si, že jdeš na jednání s někým, kdo má viditelné tetování s nenávistným nápisem a snaží se ti prodat třeba "férové kafe" nebo své služby v oblasti konzultací v podnikání. 

Určitá strnulost a přísná nařízení se s velkou popularitou tetování a novou mladou generací, která začíná pracovat, postupně uvolňuje. Stále ale platí, dvakrát měř a jednou tetuj – tím, že si zvolíš vhodné tetování na části těla, již lze zakrýt, předejdeš vše hypotetickým komplikacím v budoucnu.