Přechod do nového zaměstnání nemusí být pro všechny úplně snadný. Český odborník na pracovní trh, Tomáš Ervín Dobrovský, přirovnává změnu práce k rozvodu. Můžeme se na to ale dívat i z druhé stránky. Pro někoho hledání práce mimo obor může být opravdovým dobrodružstvím, kde se mu podaří zbourat svou dlouholetou rutinu.

Podle průzkumu Profesia.cz z roku 2017 ve svém oboru nepracuje 41 % lidí. Pokud i ty patříš mezi ně, rozhodně se není za co stydět. Pojďme ale k věci. S čím budeš muset při změně oboru počítat?

Juniornější pozice

Pokud jsi v daném oboru úplný nováček a tvá předchozí práce nemá s touto oblastí nic společného, tak se budeš muset smířit s juniornějšími pozicemi. Zároveň při výběrovém řízení budeš lehce znevýhodněn/a, protože se kolem tebe budou vyskytovat konkurenti, kteří daný obor třeba vystudovali. To však neznamená, že je svou motivací a cílevědomostí nemůžeš překonat!

Nižší plat

S juniornější pozicí jde ruku v ruce i nižší plat. Pokaždé je to něco za něco. Vyzkoušíš si něco nového, co může být ze začátku těžké, abys ve finále získal/a něco lepšího. Neznamená to, že se plat nemůže časem zvýšit. Pokud se v dané pozici osvědčíš, tak můžeš stoupat rychleji než zaměstnanci, kteří v oboru pracují i delší dobu než ty. Můžeš do firmy donést svěží nápady a novou perspektivu, která tě může vystřelit nahoru.

Mladší šéfové

Pokud práci měníš po dlouhé době, je možné, že se setkáš se šéfy, kteří budou výrazně mladší než ty. Diktování od mladšího vedoucího ti možná nebude příjemné, do vašeho vztahu se totiž promítá nejen postavení, ale také věkový rozdíl. To znamená, že možná budeš mít jiný přístup a jiné zkušenosti nebo názory než tvůj šéf. I tento “problém” se ale dá celkem jednoduše přeměnit na výhodu – sdílejte zkušenosti a každý z vás získá cennou lekci!

Jak zvýšit šanci na zaměstnání v jiném oboru?

1. Pracuj na sobě a vzdělávej se v oboru

První věc, která tě při výběrovém řízení zvýhodní, je určitě nějaká základní dovednost, kterou budeš v nové profesi potřebovat a která ti je vlastní. Chceš namísto učitele češtiny dělat novináře? Pro svůj dream job máš dobré předpoklady! Češtinu ovládáš na výbornou a pestrá slovní zásoba ti nechybí. Splňuješ díky tomu kritéria, se kterými budeš mít u pohovoru velké plus.

2. Požádej o reference

Doporučení má obrovskou sílu. Když se tvůj známý za tebe ve firmě přimluví, může ti to jedině pomoct. Podle DMC Management Consulting na doporučení dá 65 % zaměstnavatelů. A to není zrovna málo, že? Vhodné doporučení rapidně zvýší tvé šance na přijetí. Tak rozhoď sítě a vypusť do světa informaci, že hledáš nové možnosti.

3. Dej šanci rekvalifikačnímu kurzu

Pokud jsi úplný nováček a máš velkou vášeň pro zaměstnání, ve kterém nemáš příliš zkušeností, tak neváhej a udělej si rekvalifikační kurz. Ten tě rychle naučí všechny základní znalosti a dovednosti, které ti při výběrku hodně pomůžou!

*

A nakonec jedna důležitá otázka. Kdy je ten nejlepší čas změnit obor? Odpověď zní: žádný ideální čas neexistuje. Pro změnu kariéry se sice lidé nejčastěji rozhodují ve věku 30-39 let, důležité ale je si uvědomit, že nezáleží na tom, kolik ti je. Hledání práce v novém oboru může být i po letech zábavou. A pokud máš strávit většinu svého života prací, tak ať stojí za to!