Soutěže a zahraničí = win win situace

Zahraniční zkušenosti a vítězství v soutěžích umí udělat dojem! A když to spojíš dohromady, je to „unicorn“. Vařit kafe v Peru zní cool, ale lépe zní „účastnit se na finále mezinárodní soutěže v Peru“. Že nejsi zdatná golfistka ani mistr v curlingu a nevíš, v čem se blýsknout? Prober se soutěžemi, které vypisují různé velké firmy. Výdaje na cestu included a hlavní ceny za to (spolu s tím jednorožcem v CV) stojí. Účast často přinese i spolupráci s firmou, která soutěž vypsala.

Takovým „unicornem“ mezi studentskými soutěžemi je nepochybně projekt KPMG International Case Competition (KICC). Uspět v konkurenci 6 000 studentů ze 440 univerzit z celého světa už není maličkost. Každoročně se vítězný tým z českého národního kola probojuje do mezinárodního finále – to už se konalo třeba v Dubaji či Lisabonu. „Osedlat“ takového jednorožce není jen tak. Soutěž je výzva, která ti toho ale spoustu dá. Vyzkoušíš si práci business konzultanta, zapojíš své analytické schopnosti, ale i znalosti z ekonomiky, marketingu či byznysu. Zabrat tu dostanou i tvoje prezentační dovednosti a samozřejmě jazyková výbava. Soutěží se v týmech, takže čím rozmanitější vzdělání a zkušenosti budete dohromady mít, tím lepší prezentaci připravíte. Je to prostě položka, která ve tvém CV hodně ukáže. Tentokrát by ti navíc vynesla cestu do Kuala Lumpur, kde se bude letos konat mezinárodní finále, taky cennou zpětnou vazbu od lidí z KPMG a nové kontakty! Tak to zvaž.

Stáže, stáže a zase stáže

Absolvovat během studia nějakou tu stáž nebo neplacenou praxi je dnes v podstatě samozřejmost. Krom položky do CV či pár kreditů navíc za nějaké to razítko, ti pomůže se trochu rozkoukat v oboru a třeba se nasměrovat k tomu, co ti bude skutečně sedět… Získáš nějaké povědomí o tom, jak to ve firmách chodí, odneseš si nějaké kontakty a rozhled. Jistě – praxe v odděleních některých firem dělá větší dojem než v jiných. Ale to už je otázka oboru…

„Unicornem“ mezi stážemi je bezesporu projekt UniChance! Exkluzivní stážový program ve třech TOP firmách pro hrstku vyvolených. I tady musí uchazeči projít nemalým sítem a zaujmout management jednotlivých firem během plnění zadání a osobního setkání. Odměnou jsou ale tři unikátní pracovní zkušenosti, které často vedou i k první pracovní nabídce!

Sport a disciplína

Věnovat se závodně mnoho let nějakému sportu, značí vytrvalost a disciplínu. Je pak celkem jedno, že jsi moc medailí nenasbíral/a. Personalista si z informace i tak něco odnese. Atletika může znamenat spíše soustředěného vytrvalého individualistu, kolektivní sport pak týmového hráče!

„Unicorn“ mezi sporty? To je těžké – ale sporty, které vyžadují strategii, kooperaci i vytrvalost a sílu – mají vše! Samozřejmě také záleží, v jaké oblasti se chceš prosadit…

Společensky odpovědně

„Dobré skutky“ do dovedností asi nezařadíš, i když pouštíš seniory v MHD sednout každý den. Když má ale absolvent různé společensky odpovědné aktivity, působí to rozhodně pozitivně! Docházíš číst osamělým seniorům? Doučuješ děti ze sociálně vyloučených lokalit? Sázíš stromy a uklízíš lesy? Pokud aktivita neobnáší jen rozdávání letáků, je to ideální stav!

„Unicorn“? Organizace různých sbírek, aukcí, společenských nebo sportovních akcí na podporu dobročinných účelů a další aktivity, kde se potkáš nejen se spoustou lidí, ale zkusíš si i něco produkovat. To je praxe s přidanou hodnotou!

I zajímavý koníček může být jednorožcem

Sbíráš angličáky a své CV posíláš do automobilového závodu? Můžeš získat sympatie, i když se neucházíš vyloženě o místo technika. Působí to pozitivně, zvyšuje to důvěryhodnost, ukazuje to zájem o obor, hravost a třeba naproti tobě bude sedět během pohovoru někdo, kdo tvůj zájem sdílí.

Procestoval/a jsi zajímavé země? Píšeš si blog o umění? Absolvuješ každý rok pěší pouť do Santiaga? Hraješ ve folklorním souboru na cimbál? Neváhej použít vše, co tě učiní zapamatovatelným. Riskuješ jen to, že personalistu ponechá tvůj koníček chladným. „Unicorn“? Něco, co tě rozvíjí a personalistu překvapí – čili jde dílem o náhodu.


Nemáš zkušenosti? Řekni víc o sobě

Nezvládl/a jsi z nějakého důvodu nic praxi, stáž ani výjezd do zahraničí? I brigáda během studia o tobě něco napoví. Obzvlášť, pokud nedisponuješ přehršlí relevantních zkušeností, není od věci ukázat, že ses během studia „neflákal/a“, ale chodil/a na různé brigády. Zkušenosti v oboru by pak měly postupně vytlačovat z tvého CV ty nerelevantní, ale neodevzdávej prázdný list. Přece máš co nabídnout. Je potřeba se jen zamyslet.

„Unicorn“? Originalita. Tady ti nezbývá než překvapit, pobavit, zaujmout a umět to prodat!

A jakého jednorožce jsi na svoje CV ulovil/a ty?