Soutěže a zahraničí = win win situace

Zahraniční zkušenosti a vítězství v soutěžích umí udělat dojem! A když to spojíš dohromady, je to „unicorn“. Vařit kafe v Peru zní cool, ale lépe zní „účastnit se na finále mezinárodní soutěže v Peru“. Že nejsi zdatná golfistka ani mistr v curlingu a nevíš, v čem se blýsknout? Prober se soutěžemi, které vypisují různé velké firmy. Výdaje na cestu included a hlavní ceny za to (spolu s tím jednorožcem v CV) stojí. Účast často přinese i spolupráci s firmou, která soutěž vypsala.

Stáže, stáže a zase stáže

Absolvovat během studia nějakou tu stáž nebo neplacenou praxi je dnes v podstatě samozřejmost. Krom položky do CV či pár kreditů navíc za nějaké to razítko, ti pomůže se trochu rozkoukat v oboru a třeba se nasměrovat k tomu, co ti bude skutečně sedět… Získáš nějaké povědomí o tom, jak to ve firmách chodí, odneseš si nějaké kontakty a rozhled. Jistě – praxe v odděleních některých firem dělá větší dojem než v jiných. Ale to už je otázka oboru…

Sport a disciplína

Věnovat se závodně mnoho let nějakému sportu, značí vytrvalost a disciplínu. Je pak celkem jedno, že jsi moc medailí nenasbíral/a. Personalista si z informace i tak něco odnese. Atletika může znamenat spíše soustředěného vytrvalého individualistu, kolektivní sport pak týmového hráče!

„Unicorn“ mezi sporty? To je těžké – ale sporty, které vyžadují strategii, kooperaci i vytrvalost a sílu – mají vše! Samozřejmě také záleží, v jaké oblasti se chceš prosadit…

Společensky odpovědně

„Dobré skutky“ do dovedností asi nezařadíš, i když pouštíš seniory v MHD sednout každý den. Když má ale absolvent různé společensky odpovědné aktivity, působí to rozhodně pozitivně! Docházíš číst osamělým seniorům? Doučuješ děti ze sociálně vyloučených lokalit? Sázíš stromy a uklízíš lesy? Pokud aktivita neobnáší jen rozdávání letáků, je to ideální stav!

„Unicorn“? Organizace různých sbírek, aukcí, společenských nebo sportovních akcí na podporu dobročinných účelů a další aktivity, kde se potkáš nejen se spoustou lidí, ale zkusíš si i něco produkovat. To je praxe s přidanou hodnotou!

I zajímavý koníček může být jednorožcem

Sbíráš angličáky a své CV posíláš do automobilového závodu? Můžeš získat sympatie, i když se neucházíš vyloženě o místo technika. Působí to pozitivně, zvyšuje to důvěryhodnost, ukazuje to zájem o obor, hravost a třeba naproti tobě bude sedět během pohovoru někdo, kdo tvůj zájem sdílí.

Procestoval/a jsi zajímavé země? Píšeš si blog o umění? Absolvuješ každý rok pěší pouť do Santiaga? Hraješ ve folklorním souboru na cimbál? Neváhej použít vše, co tě učiní zapamatovatelným. Riskuješ jen to, že personalistu ponechá tvůj koníček chladným. „Unicorn“? Něco, co tě rozvíjí a personalistu překvapí – čili jde dílem o náhodu.


Nemáš zkušenosti? Řekni víc o sobě

Nezvládl/a jsi z nějakého důvodu nic praxi, stáž ani výjezd do zahraničí? I brigáda během studia o tobě něco napoví. Obzvlášť, pokud nedisponuješ přehršlí relevantních zkušeností, není od věci ukázat, že ses během studia „neflákal/a“, ale chodil/a na různé brigády. Zkušenosti v oboru by pak měly postupně vytlačovat z tvého CV ty nerelevantní, ale neodevzdávej prázdný list. Přece máš co nabídnout. Je potřeba se jen zamyslet.

„Unicorn“? Originalita. Tady ti nezbývá než překvapit, pobavit, zaujmout a umět to prodat!

A jakého jednorožce jsi na svoje CV ulovil/a ty?