Ne všichni se s  neúspěchem dokáží vyrovnat stejně snadno. Univerzální recept na překonání období po ztroskotání snahy o úspěch neexistuje. Stojí  ale za to pamatovat si několik rad, které ti pomohou dostat se z počátečních chmur po neúspěšném pohovoru či nedobrovolném odchodu z práce.

Zaměř se na nové možnosti

Zůstaňme u lezení po horách. Když se ti napoprvé nepodaří zdolat nejvyšší bod, myslíš, že to nejlepší, co můžeš udělat, je jít pozpátku, neustále sledovat nedosažený vrcholek a říkat si "marná snaha"? To jediné, k čemu takové ohlížení se zpravidla slouží, je soustavné zhoršování tvé nálady, takže si co nejrychleji najdi nový směr či cíl.

Nezřídka do našich nenaplněných cílů vložíme velkou spoustu energie a když to neklapne, dlouhou dobu pak jen litujeme času, který jsme tím ztratili. Ulpívání na neúspěchu nikam nevede, doslova.

Navíc doba, kterou strávíme přemýšlením nad minulým zklamáním, představuje ten jediný opravdu ztracený čas. Tvoje ambice a sny nikdy nemůžou skončit u jediného pracovního místa, jediné “ideální” školy či povýšení. Vždycky existuje nová výzva, za kterou se lze okamžitě vydat.

Nevydávej se na cestu sám

Nenechávej si svůj neúspěch jen pro sebe. Najdi někoho, komu se můžeš svěřit. Nejdůležitější na podpoře ostatních je jejich odlišný úhel pohledu na věc. Uzavírat se do kukly, kde je všechno, co děláš, pokaždé špatně, tě brzy přivede k šílenství.

Blízcí přátelé, partner či rodina ti pomohou uvědomit si všechny stránky (hlavně ty pozitivní) tvého neúspěch, o nichž ty sám zatím nevíš.

Také tě nenechají spadnout do propasti nízkého sebevědomí. Přijmout neúspěch je první krok k tomu, jak jej překonat a mnohem hůř to jde o samotě.

Najdi úspěch v neúspěchu

Nejlepší způsob, jak se dostat z nebezpečného cyklu “nezdar - nízké sebevědomí - nezdar kvůli nízkému sebevědomí”, je najít v každé zmařené šanci něco, na co můžeš zpětně nahlížet jako na úspěch.

Neúspěšný pracovní pohovor bolí, ale také znamená, že společnosti stálo za to tě kontaktovat a mluvit s tebou tváří v tvář. Nikdy se neostýchej požádat o zpětnou vazbu a přesné důvody, proč tě nepřijali. To samé platí i o jakémkoliv jiném škobrtnutí na tvé nejen kariérní cestě. Čím jasněji vidíš, proč se ti něco nepovedlo, tím víc si dokážeš vážit toho, co vyšlo.

Šplhání po skalách a snaha o dosahování našich cílů jsou si blízké v mnoha směrech. Stojí nás námahu, pot, musíme se na obojí dobře vybavit a připravit a ne vždycky dokážeme vystoupat až tam, kam toužíme.

V obou případech ale rozhodně stojí za to si připomínat, že pokud cesta na vrchol stojí za to, není důležité, jestli ho nakonec opravdu dosáhneme.