Pokud si chceš kompletně vytvořit vlastní návrh

Správný program je důležitý

Pokud se věnuješ grafice, tak sám nejspíš dobře víš, jaký je rozdíl mezi vektory a pixely. Pro ty, kteří to neví: s vektory se dá libovolně manipulovat – zmenšovat i zvětšovat, aniž by se ti výsledná verze zdeformovala; rozkostičkovala (jak se to stává, když si například zvětšíš fotku). Typické vektorové programy jsou Adobe Illustrátor a CorelDRAW.

Ačkoliv by tě to možná nenapadlo, při tisku se kvalita písma – tedy, jestli je pixelové, nebo vektorové pozná velice snadno i na menším formátu (třeba na A4). Takže opatrně a raději dej přednost vektorům!

Vyvaruj se chybám (grafickým)

A tím nemám na mysli pravopis. To jsou naprosté základy, které se musí ošéfovat i při vytváření CV ve Wordu. Ovšem pozor na základní chyby v grafickém designu. Mezi ty se počítá i použití někým milovaného, někým nenáviděného, Comic Sansu a čehokoli jemu podobnému. Zároveň si „zakaž“ používat mnoho barev a přehnaně velké množství fontů. Nejen, že to nepůsobí esteticky dobře, ale lidem z HR oddělení to nepředá striktně pozitivní zprávu o tobě – mohli by si myslet, že své schopnosti přeceňuješ nebo si nedokážeš vybrat.

Méně je vždycky více

Jak už bylo zmíněno, u životopisu není moc prostoru ke grafickým experimentům, a to platí i pro písmo a barvy. Pět různých fontů na jedné A4 je skutečně moc, stejně tak používání více jak tří barev, zvláště zcela rozdílných, nejen různých odstínů též barvy. Samozřejmě, že existují výjimky (chceš vytvořit divočinu ve sprejerském stylu, protože to charakterizuje tvůj přístup k životu – prosím!). Nicméně hranice, kdy se to může zvrtnout v bizár, je tenká, takže se jí radši vyhni. Životopis by měl být zajímavý, ale stále by měl působit profesionálně a přehledně, to je pravidlo číslo jedna.

Forma nemá vítězit nad obsahem

Obsah nesmí v žádném případě zanikat. To tedy znamená, že používej takovou barvu písma a pozadí, aby vše bylo čitelné a to nejdůležitější opticky vystupovalo. Pokud použiješ šedou na světle modrém pozadí, nebo velikost fontu 8 px, tak možná vynikneš, ale ne v dobrém slova smyslu, jelikož tvé CV nikdo nebude chtít luštit.

Ulož si CV i rozpracované

Postupem času budeš získávat nové zkušenosti i dovednosti, takže budeš potřebovat do svého CV zasahovat. Pokud by ses přeci jen rozhodl například pro Adobe Photoshop a ne Illustrátor, tak si to kromě výsledného pdf formátu nezapomeň uložit i v psd. Zdá se to jako základní věc, na kterou ale plno lidí může úplně snadno zapomenout a to včetně mě, vystudovaného grafika.

Pokud chceš použít návrh někoho jiného

Pokud by ses do grafického CV nechtěl/a pouštět osobně a strávit tak hodiny u noťasu a nepotřebuješ být tak moc originální, naštěstí existuje poměrně dost webových stránek, kde si můžeš vybrat mezi přednastavenými „templates“ (šablonami). Některé jsou zadarmo, některé ne. Vybírej ale s rozvahou. Některé šablony se v zásadě moc neliší od těch ve Wordu a jiné jsou až moc extravagantní. LinkedIn navzdory CV stále patří mezi základní stavební kameny tvojí žádosti o práci.

Některé hezké šablony si můžeš zkusit vybrat například z KickResumeOverLeaf má taky v nabídce pár přitažlivých templates. Případně zkus Behance, online portfolia mnoho grafiků a fotografů, případně i a na Resume.io něco určitě vylovíš. Doporučujeme taky Canvu, se kterou se pracuje opravdu pohodlně. 

Tip: Je dobré při vyhledávání zkusit i heslo „resumé“, tento pojem se mezi anglicky mluvícími lidmi velmi rozšířil a prakticky z resumé a CV udělal synonyma.

A co ty? Máš svoje vlastní CV nějak graficky zpracované?