1) Štěstí na dosah

Úspěšní lidé nepřišli ke svému úspěchu jako slepí k houslím. Kdepak. Za jejich bohatstvím – duševním i materiálním – stojí velké úsilí a změna myšlení. Tou hlavní a  nejdůležitější esencí je ale ŠTĚSTÍ. Bez něj by ani hlavní hrdina tohoto filmu nedošel daleko. Do každé své činnosti ze sebe dával maximum, i když si leckdy sáhl až na samé dno. Kdyby ale neměl štěstí na lidi, byla by tu jen velmi malá pravděpodobnost, že si jeho potenciálu a ctižádosti někdo všimne.

Ponaučení: Snaž se, aby tvá práce byla vidět, potkávej a seznamuj se s lidmi, ukaž jim, co umíš.

2) Click: Život na dálkové ovládání

Tak dlouho šplháme po kariérním žebříčku až z něj nakonec spadneme. A pokud se dostaneme až na vrchol, často zjišťujeme, že jsme na něm sami. Stejně jako Michael Newman, který v tomto filmu dosáhl vysněného úspěchu, ale přišel při tom o všechno, na čem nakonec záleží vždycky nejvíc: o rodinu. Přitom mnoho úspěšných lidí by ti potvrdilo, že úspěch si nejlépe vychutnáš minimálně ve dvou.

Ponaučení: Život není film – nejde ho posunout dopředu ani zpět. Vzpomeň si na to, až zas někomu povíš: „Teď ne. Mám moc práce.“

3) Jíst, meditovat, milovat

Jak ses sem vlastně dostal? Proč děláš tuhle práci? Jsi šťastný? A co láska? Je tvůj život v rovnováze? Je-li tvůj život plný otázek bez odpovědí, cítíš se vyčerpaný, nebo dokonce přímo nešťastný, možná je čas změnit celý svůj život od základu. Stejně jako hlavní představitelka tohoto filmu podle skutečné události. Hlavní myšlenkou je to, že nikdy není pozdě na to začít znovu. A je jedno, jestli je ti pětadvacet nebo čtyřicet. Začít můžeš kdykoliv. A hlavně kdekoliv. Nemusíš jet hned až na Bali nebo do Říma.

Ponaučení: Mějme rádi sami sebe. Jen tak si budeme schopní upřímně přiznat, co nám v našem životě spíš škodí a odhodlat se ke změně.

4) Tisíc slov

Strom o tisíci listech. Co list, to slovo, které hlavnímu hrdinovi zbývá, než přijde jeho konec. Velmi zajímavě podaná myšlenka, kterou zkazilo zasazení do americké komedie. Přesto stojí minimálně za zamyšlení nebo za debatu mezi přáteli. Kdyby ti zbývalo tisíc slov, komu bys je věnoval ty? Lidem, kteří ti chybí a které jsi dlouho neviděl, své rodině, kamarádům? A byla by to slova chvály, nebo bys všem konečně řekl, co si o nich myslíš? Zkrátka jak bys s takovým prokletím naložil?

Ponaučení: Slova nemohou nahradit činy. Šetři slovy a konej.

5) Králova řeč

Velmi inspirativní film pro ty, kteří bojují se svým handicapem, jež jim ztěžuje pracovní nebo soukromý život. Zatímco někteří z nás mohou svého strašáka přehodit na někoho jiného, následník britského trůnu takové možnosti neměl. Jeho strach byl všem na očích – rodině, spolupracovníkům, veřejnosti. Proto do něj málokdo vkládal velké naděje a ani politická situace, drobné neúspěchy a tlak rodiny mu nepřidávaly. Přesto se stal tím, kdo sjednotil Anglii v těžkých časech a ani vada řeči ho v tom nakonec nedokázala zastavit.

Ponaučení: Neutíkej před svým strachem. Trénuj, pracuj s ním, bojuj. Jednou budeš vítěz.

6) Tajemství (The Secret)

Nemáš rád filmy, kde musíš číst poselství mezi řádky? Hledáš fakta, zkušenosti, názorné příklady? Pak je Tajemství přímo pro tebe. Snímek shrnuje vše, co se dosud ví o pozitivním myšlení a osobnostním rozvoji. Vyprávění psychologů a „koučů úspěchu“ v tomto dokumentu se nezávisle na sobě shodují na jednom: síla myšlenek je vše, co potřebujeme, abychom dosáhli toho, co chceme. A nejsou to jen dokola omílané fráze z knížek. Vše, co v dokumentu zazní, jsou skutečné příběhy a zkušenosti účinkujících.

Ponaučení: Vesmír ti ve fyzické podobě vrací jen to, na co myslíš a čemu věříš. Nezahlcuj proto svou mysl zbytečným negativismem.

7) Zakladatel

Ray Croc versus bratři McDonaldové. Ať už to mezi těmito dvěma tábory bylo ve skutečnosti jakkoliv, nelze Rayovi upřít jedno: byl to muž s velkou vizí. A protože se dokázal chopit šance, oslovit ty správné lidi a  mít skutečnou vášeň pro věc, uspěl. Přesto si ponaučení můžeme odnést nejen od něj, ale i od bratrů McDonaldů. Jeden je na podnikání málo, dva jsou moc, tři jsou… Však víte, jak dopadli. Zkrátka opatrně si vybírejme, s kým se podnikání pustíme.

Ponaučení: Buď stejně ctižádostivý jako Ray, ale méně důvěřivý, než bratři McDonaldové.

8) Walter Mitty a jeho tajný život

Přestože se může zdát, že v této komedii není špetka ponaučení nebo inspirace, je to právě naopak. Film je o tom, jak může být někdy přímo úžasné přestat snít a pustit se do neznáma. Hlavní hrdina tohoto filmu je věčný snílek, který zažívá trochu toho „dobrodrůža“ jen ve svých představách. Jednoho dne ale musí učinit zásadní rozhodnutí, které mu, aniž by to tušil, změní život od základu. Možná už nastal i tvůj čas na to něco změnit a přestat se schovávat.

Ponaučení: Vystrč tykadla z ulity a opusť svou komfortní zónu. Zažiješ neuvěřitelné věci.

9) Pokojný bojovník

Pokojný bojovník je adaptací knihy Dana Millmana Cesta pokojného bojovníka. A kdo nechce ztrácet čas s písmenky (ač je to v tomto případě zrovna velká škoda), neměl by si nechat ujít alespoň filmovou verzi. Stěžejní myšlenkou je to, že nikdy nenastane chvíle, kdy umíme nebo máme všechno, byť se to tak navenek, i nám samotným, může zdát. Neustále je kam se vyvíjet a posouvat, pokud k tomu najdeš odhodlání překonat počáteční nesnáze, nedůvěru a vnitřní strach ze zjištění, kolik toho ještě neumíš. Příběh ukazuje, že stagnace je v životě ten nejškodlivější stav. Proto, jakmile naplníš jeden cíl, dej si další, nespokoj se s tím, co už máš, jedině tak dokážeš udržovet směr i tempo. Někdo to má nastavené přirozeně, jiný se k tomu musí mírně popostrčit. A právě těm je tenhle příběh, o vnitřních konfliktech a bojích se sebou sama, určený především.

Ponaučení: Nikdy neusínej na vavřínech a nenech se ukolébat pocitem, že lepší už to být nemůže. Může. Vždycky je kam růst.

10) Chappie

Tohle je taková třešnička na dortu. Znáš? Jestli ne, tak je nejvyšší čas to napravit. Chappie je od tvůrců snímku District 9 a stejně jako on je takový specifický. Není ale třeba obávat se ztráty času. Chappie je film nadupaný hlubokými myšlenkami od začátku do konce. Ta nejvýraznější z nich směřuje k tomu, jak prostředí, v němž vyrůstáme a žijeme, včetně lidí, jež nás obklopují, ovlivňuje celé naše vnímání okolního světa. To je krásně znázorněno paralelou vývoje vědomí umělé inteligence a celé je to zabaleno do hodně barevé a neotřelé akční gangsterky. Nicméně hlavní myšlenka je tak silná a provedení svým způsobem tak geniální, že tomu podle nás jednoduše nejde říct "ne".

Ponaučení: Nikdy nepodceňujte vliv prostředí, v němž trávíte nejvíc času. Říká se, že člověk může být jen tak dobrý, jako je přibližně pět lidí, s nimiž je v kontaktu nejčastěji.