Kubo, jak vypadá běžný pracovní den klientského pracovníka?

Půl hodiny před otevírací dobou pobočky by měl být pracovník na místě a už se připravovat na schůzky na daný den, projít si emaily a případně udělat trochu administrativy. Přes den na tyto činnosti není příliš času, takže se ta půlhodina dost hodí. V průběhu otevírací doby přijímáme klienty, kteří chodí náhodně, ale máme domluvené i schůzky přímo na čas, aby klient nečekal. Běžně se tak setkávám s přibližně 10 klienty denně a řeším jejich různé požadavky.

Specializuješ se na určité produkty, nebo musíš mít přehled absolutně o všem, co v ČSOB nabízíte?

Přehled musím mít samozřejmě o všem. Na všechno mám odborné certifikace od ČNB – od pokladny přes penzijko až po nejaktuálnější úvěry. Dělám pojištění, úvěry, investice, platební komfort, servis, penzijko, životko, stavebko, zkrátka vše, co nabízíme. Nejvíce se ale věnuji zhodnocování peněz a v tomto odvětví jsem si určitě nejjistější.

Přišel jsi do banky z úplně jiného odvětví. Proč sis vybral zrovna finanční sektor?

Finance jsou odvětví, které se bude řešit vždy. Peníze jsou jedna z nejdůležitějších záležitostí v životě a vidím v tom velkou budoucnost. Je to nesmírně zajímavé odvětví a velmi mě baví.

Jak vypadaly první dny v ČSOB? Prošel sis odborným zaškolením?

Adaptační proces v ČSOB je naprosto excelentní! První měsíc probíhá víceméně pouze zaškolení v našem školicím středisku, kam se sjíždějí lidé z celé republiky. Je zde skvěle kombinována teorie s praxí. Učil jsem se podle adaptačního plánu, který se skládal z různých úkolů a neskutečné porce školení, která vedou zkušení školitelé. Zároveň jsem dostal svého mentora, který se o mě staral na pobočce a se vším mi pomáhal. Nebyl jsem hozen do vody, ale postupně jsem se připravoval, abych mohl plnohodnotně jednat s klienty a reálně jim pomoci.

 

Určitě se na své pozici setkáváš i s naštvanými klienty. Jak se s těmito situacemi zvládáš vypořádat?

Když je klient naštvaný, na cokoliv, tak jsme první, na kom si přijde vybít zlost. Je potřeba být odolný vůči stresu. Těmhle situacím se nevyhneš, patří to k práci s lidmi. Už jsem se naučil si to nebrat osobně a i těmto lidem se snažím vyjít vstříc. Vše jim v klidu vysvětlit, což se mi celkem daří, a i tito klienti nakonec odcházejí s úsměvem na tváři a ve finále se k nám rádi vracejí.

Vzpomeneš si na naštvaného klienta, kterého sis nakonec získal na svou stranu? Jak se ti to povedlo?

Těch je spousta. Rok 2018 nebyl vůbec příznivý pro investice a těchto klientů chodilo opravdu mnoho. Díky pravidelným finančním analýzám, které dostáváme, se mi podařilo vždy klientům vysvětlit, proč tomu tak je. Ve finále pak takový klient i využil této situace a místo úprku z fondů je ještě dokoupil v pádu a vydělal tak i přes 20 %. Všechno je to o komunikaci.

Teď trochu z jiného soudku. Co naopak nějaká veselá historka, kterou jsi s klientem zažil a na kterou rád vzpomínáš?

Vždy mi přišlo zajímavé, když přišel klient, který ani nevěděl, že je náš klient a najednou zjistil, že tu má zapomenutý účet, na kterém jsou nemalé peníze. Přijde mi až neuvěřitelné, kolik takových lidí jsem už na pobočce potkal. Musím zmínit i jednoho klienta, který za mnou rád chodíval v zajímavých outfitech. Ať už šlo o netradiční pokrývky hlavy, čepice, obličej zakrytý kolem dokola letáky z různých supermarketů nebo v půlce rozstříhaná košile. Vždy mě překvapil.

Svět financí je plný změn. Jak se ti daří držet krok?

Jednou týdně nám chodí informace ze světa fondů, ekonomických trhů a podobně. Denně dostáváme infoservisy, kde se veškeré novinky vyskytují a jsou perfektně zpracované. Díky tomu nám neuteče žádná novinka a jsme stále v obraze. Člověk se tak stále učí a neusíná na vavřínech. A tím je pro mě práce stále zábavná.

A co nějaké techniky na zvládání stresu, psychologie člověka a podobně. Podporuje tě ČSOB i v tomto směru?

I na toto ČSOB myslí. Máme tady řadu kurzů, seminářů na zvládání stresu, a dokonce i vlastního firemního psychologa, pokud je potřeba. Na nové pobočce Perlová máme vlastní relaxační místnost, kam si chodím občas na chvíli odpočinout a s kolegy vypínáme hlavu nejraději u Xboxu nebo televize.

*

Cítíš se ve světě financí jako ryba ve vodě? Najdi si stejně jako Jakub práci snů v ČSOB. Právě nabírají!