Buď u toho

„Odvětví energetiky projde v dohledné době revolucí. Prvními vlaštovkami jsou elektro auta a přechod na obnovitelné zdroje energií. A u toho chci prostě být,“ odpovídá Daniel na otázku, proč si vybral zrovna innogy a energetiku. Daniel Švec je jeden z pražských konzultantů, který nám řekl více o tom, co mají tito konzultanti v innogy na starost.

Pravá ruka managementu

Interní konzultanti jsou v úzkém kontaktu s nejvyšším managementem innogy. Díky tomu se podílí na většině strategických projektů i rozhodnutí ve společnosti. „S klientem sedíme v jedné budově a potkáváme se každý den, snadněji si tak vytvoříme pevné pouto a naše spolupráce je mnohem příjemnější,“ vysvětluje Daniel.

Všestranný konzultant

Pokud bys práci konzultanta chtěl/a zkusit i ty, počítej s tím, že budeš řídit velké projekty v rychle se měnícím odvětví. „Pracuji v týmu jednoho až tří konzultantů a koordinuji realizační tým, který má asi deset členů. Velikost týmu se ale vždy liší v závislosti na náročnosti projektu. Člověk si na této pozici musí umět zajistit zdroje, řídit a kontrolovat jednotlivé členy týmu, rozdat jim úkoly a definovat rámec projektu,“ popisuje náplň své práce Dan.

Na pozici konzultanta musíš být tak trochu specialista na energetiku. Zajímat se o odvětví a sledovat, co je nového, abys dokázal/a porozumět specifickým problémům klienta. Zároveň tě ale netrápí každodenní rutina, protože každé tři až pět měsíců pracuješ na jiném projektu. To si žádá schopnost rychle vstřebávat nové informace. „Za necelý rok, co v innogy pracuju, jsem se otočil na různých projektech. Zabýval jsem se implementací GDPR, potom konsolidací strategie, rozvoje a obnovy plynárenských trubek a teď si hraju s digitalizací dokumentů a nákupního procesu,“ popisuje jednotlivé projekty Dan.

Cesta do iCon (= innogy Consulting)

Cesta na pozici interního konzultanta je dvojí. Buď se přihlásíš rovnou do oddělení iCon, nebo začneš v innogy jako trainee. Dan šel tou druhou cestou. „Do innogy jsem nastoupil v září 2017 jako trainee v oddělení consultingu. Díky tomu jsem získal cenné zkušenosti, které jsem zúročil při výběrovém řízení na interního konzultanta v německém Essenu,“ vzpomíná Dan.

Opravdu poctivé výběrové řízení

A jak takové výběrové řízení probíhá? Připrav se na to, že ti zabere celý den, bude probíhat v angličtině a má tři části. Nejdřív tě čeká malé oťukávání s komisí, kterou zajímá hlavně tvá motivace. Následuje případová studie, kdy dostaneš štos materiálů k analýze. Rozhodnout se musíš mezi dvěma scénáři a své rozhodnutí obhájit. Zároveň budeš muset připravit prezentaci na 15 až 20 minut a svůj výsledek si před komisí obhájit. Připrav se na to, že se tě komise bude snažit rozhodit hromadou zvídavých otázek. Nakonec tě čeká vedení meetingu, kde budeš muset členům týmu představit projekt a rozdat úkoly. Tvým cílem je ukázat, že se nenecháš rozhodit, schůzku ukočíruješ a všichni budou odcházet s tím, že ví, co a jak mají dělat. Pak si komise vezme chvilku na promyšlenou a výsledek výběrového řízení se tak dozvíš ještě týž den.

Pokud „u toho“ chceš být i ty v oboru a ve chvíli, kdy se něco opravdu děje, mrkni na aktuální volné pozice v innogy a odstartuj třeba s jejich trainee programem. Zajímá tě víc o jejich consultingu? Podívej se sem! Energetika je rozhodně oblast, kde nemůžeš nic zaspat!