Katko, firem jako vy asi na trhu není mnoho, nebo se pletu?

Firem jako jsme my opravdu moc není, a to zejména co se týče přístupu k zákazníkům. Nicméně úplně jediní na trhu s našimi produkty nejsme. P-LAB vznikl před 27 lety jako rodinná firma a v tomto duchu se snažíme fungovat i dále. Teď je nás 27 a přibrat někoho nového nám asi trvá trochu déle než jiným firmám, ale to proto, že chceme kolegy, kteří budou smýšlet podobně jako my.

 

Jaká byla vaše cesta do P-LABu?

Bylo to velice vtipné a v podstatě osudové. Do P-LABu jsem se poprvé hlásila před několika lety. V den pohovoru jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Volala jsem tedy řediteli Tomášovi s omluvou, že z rodinných důvodů nemůžu přijít a náš pohovor budeme muset odložit – zřejmě o pár let.

Už tehdy jsem si byla jistá, že do bývalého zaměstnání se vracet nechci. I přesto, že jsem byla ještě na mateřské, chtěla jsem něco dělat. Řekla jsem si, že je čas domluvit si další termín pohovoru v P-LABu. Přišla jsem na něj s tím, že budu pomáhat v marketingovém oddělení. Postupně jsem ale dostávala nové a nové úkoly, které mě bavily natolik, že jsem se nakonec rozhodla zkrátit si mateřskou a jít do práce naplno.

Jak jste se dostala na současnou pozici obchodní ředitelky?

Jsem člověk, který potřebuje mít informace nejen o tom, co dělám já sama, ale i o ostatních věcech, co se ve firmě dějí. Začínala jsem v marketingu, ale k obchodu jsem se dostala přes zákaznický servis, zpracování veřejných zakázek a servis přístrojů. A nikdy bych nebyla tam, kde jsem teď, kdybych kolem sebe neměla své skvělé kolegy. Když to shrnu, celá cesta trvala bezmála dva roky a byla to pro mě úžasná škola.

Co znamená být šéfkou obchodu v P-LABu?

Na vizitce mám sice napsáno „obchodní ředitelka“, sama sebe tak ale rozhodně nevnímám. Ano, mám právo podepisovat dokumenty a rozhodovat o věcech, ale uvnitř firmy si na nic nehraji. Jako obchodní ředitelka bývám u jednání s dodavateli a se zákazníky. Firma naší velikosti si může dovolit osobitý přístup, a já tak mohu mít ke kolegům blíž, nebýt „jen“ jejich nadřízená.

 

Stále ještě není úplně obvyklé, že by pozici obchodní ředitelky zastávala žena. Setkáváte se někdy s předsudky?

Nemyslím, že to není častý jev. Předsudky jsem nikdy nezaznamenala, nebo si jich nevšimla. Ve firmě jsem to já, kdo je při jednáních ten „zlý“ ve chvílích, kdy o něco jde. Pokud něco chci, tak si za tím jdu, připravím se na to a nebojím se konfrontace.

Jak vypadá váš běžný den?

Jako ředitelka bych asi mohla chodit do práce v poledne, že? Nic takového se bohužel neděje. Pokud zdraví dětí a pražská doprava dovolí, najdete mě kolem osmé ráno za pracovním stolem. Když jsem v kanceláři, mám buď domluvené obchodní schůzky, interní porady, nebo musím řešit operativní záležitosti. Málokdy ale stihnu udělat to, co jsem si pro daný den předsevzala. Svoje resty si dodělávám večer v klidu doma, když děti spí.

Máte nějakou zajímavou historku z praxe?

Zákazník nám chtěl vrátit zboží a stornovat fakturu, protože se bál, že mu vedení vysokou částku neproplatí. Vložila jsem se do jednání, a nakonec jsem se ním po telefonu domluvila nejen na tom, že nebudeme původní fakturu rušit, ale navíc jsem mu nabídla další produkty, jejichž celková hodnota byla dvojnásobek původní částky. Zákazník i jeho vedení byli ve výsledku moc spokojení. Vše je jen o správné komunikaci.

 

Co je pro vás jako pro obchodní ředitelku největší výzva?

Těžká otázka. Asi bych měla mít cíl, který chci pokořit, ale prozatím je pro mě vždy velká výzva a zadostiučinění, když mohu dokázat se svými kolegy, že se naše firma může vyrovnat velkým korporacím. Například při uzavírání rámcových smluv s významnými a velkými zákazníky, nebo stejným počtem vyhraných zakázek.

Když zrovna nejednáte se zákazníky, co ráda děláte ve volném čase?

Mám ráda svou rodinu a čas, který můžeme v klidu strávit spolu. Ujíždím si na Game of Thrones a ráda se bojím, takže se občas podívám i na nějaký horor. Chodím do lesa na houby a s chutí si dám tatarský biftek s topinkou.

*

Líbí se ti příběh Katky? Mrkni na profil P-LAB a jejich volné pracovní pozice a přidej se k nim!