Antonino, v jaké jsi byla situaci, když sis hledala práci a jak ses dozvěděla o Proudly?

Měla jsem čerstvě po státnicích a stejně jako většina absolventů jsem se pustila do hledání práce. Projížděla jsem tradiční weby, ale informace na nich jsou neosobní, nabídky se množí každý den a výsledek žádný. Zkoušela jsem různé cesty, až na mě Proudly vyskočilo na Facebooku.

Dívala ses nejprve na profily společností na Proudly, nebo jsi projížděla pracovní nabídky?

Koukala jsem rovnou na nabídky. U firem, které mě hodně zajímaly, nebo jsem o nich nic nevěděla, jsem si prohlédla i firemní kartu.

Ovlivnila karta tvoje očekávání ohledně atmosféry ve firmě?

Moje očekávání ovlivnil hlavně celkový koncept Proudly. Očekávala jsem, že tam najdu mladé a moderní firmy, které se zajímají o své zaměstnance. A to se mi také splnilo! Ale na kartě Alzy bych ocenila trochu víc fotek z kanceláří, abych si udělala lepší představu.

Na jakou ses hlásila pozici?

Hlásila jsem se na pozici Jsi talent. Je to taková pozice nepozice. Nebyly u ní žádné požadavky, jenom věta, že jestli si myslíme, že za něco stojíme, ať jim napíšeme. Tak jsem napsala. Poslala jsem životopis a motivační dopis. Moc jsem nevěřila, že se mi ozvou, ale stalo se.

Jak dlouho trvalo, než se ti z Alzy ozvali?

Jen pár dnů, stejně jako většina firem z Proudly. Vždycky se mi někdo z firmy nejpozději do týdne ozval. Hned jak se mi z Alzy ozvali, dozvěděla jsem se, jakou konkrétní pozici mi nabízí. Je to možná dobře, protože když se řekne Content specialista, člověk si těžko představí, co to obnáší a na pozici by se asi jen tak nepřihlásil.

V čem tedy spočívala původní náplň práce Content specialisty?

Od začátku pracuji v Obsahové redakci, která se stará o všechno, co vidíš na našem webu. Píšu články, dávám dohromady popisky, nahrávám fotky a vytvářím parametry. Původně jsem měla na starosti segment Hobby a zahrady. Takže sekačky, motorové pily, vertikutátory a podobně. 

O co se jako Content specialista staráš teď?

Po čistě obsahové stránce se už nestarám o segment Hobby, vyměnila jsem ho za segment Smart. Patří sem chytrá domácnost, chytré osvětlení, chytré hodinky, fitness náramky, chytré dveřní zámky a podobně. V Alze se všechno mění ze dne na den, to je skutečně pravda.

Nedávno sis k pozici Content specialisty navíc přibrala i SEO. Přibliž mi, čím přesně se zabýváš.

Ano, asi před měsícem jsem se přihlásila na rotaci do SEO týmu (Search Engine Optimization, pozn. red.). Jde nám o optimalizaci a přizpůsobení obsahu webu tomu, jak lidé vyhledávají produkty. Zkoumáme a analyzujeme výrazy, které používají česky a slovensky mluvící lidé, když vyhledávají na Seznamu nebo Googlu. Svoje závěry pak aplikujeme na web Alzy tak, aby se návštěvnost zvýšila. Zkrátka chceme, aby naše stránky mluvily jazykem většiny.

Jak přesně to probíhá?

Zpracováváme neskutečná kvanta slovních dat, takže tabulky Excel jsou teď mým nejlepším (a skoro jediným) přítelem. Současně vypracovávám velký analytický projekt zaměřený právě na analýzu jednoho z klíčových segmentů. 


Jaké byly tvoje první dny v Alze?

Měli jsme nástupní dny, kde nás bylo okolo padesáti. Alza nabírá totiž jednou měsíčně na různé pozici po celé republice. Během tří dnů jsme se dozvěděli informace o společnosti, o jejich hodnotách a vedení. Měli jsme exkurzi ve skladě, seznámili jsme se s vedoucími, s týmem a vrhli se do práce. Překvapilo mě, že v Alze je opravdu vždycky co dělat. Když se bavím s kamarády, většina z nich má alespoň jeden zázračný den v roce, kdy neví, co by. To se mi nestává.

Jak se ti v Alze líbí a co říkáš na vaše benefity?

Je tu skvělý kolektiv. V týmu je nás sedm a hned jsem mezi kolegy zapadla. Ty všeobecně známé benefity, jako solná jeskyně nebo fitko, nejsou zrovna něco, co bych využívala. Není to pro mě až tak zajímavé. S kolegy si nejvíce vážíme hlavně flexibilní pracovní doby.

Máš pro nás nějakou zajímavou historku z práce?

Zatím toho moc nebylo, ale pamatuju si, jak jsme jednou zůstali v kanceláři s dvěma kolegy do půl desáté večer. Všude bylo úplné ticho, nikdo tu nebyl. Objednali jsme si pizzu a poslední tři hodiny hráli jenom kulečník. Bylo zajímavé poznat Alzu v jiném než denním světle.

Jak vidíš svou budoucnost v Alze?

V Alze je všechno možné. Neustále se tady přichází s něčím novým a vznikají stále nové možnosti i pozice. Jsem tu teprve krátce a všechno je pro mě nové. Zároveň je tady i spousta věcí, které se ještě musím naučit. Nechám se překvapit, kam mě Alza zavede…