Rozkoukej se a najdi, co tě baví

Už si v páťáku nebo po státnicích a přemýšlíš, co po škole dál? V jedné z nejvýznamnějších pojišťoven na tebe čeká neobvyklý trainee program. Kooperativa připravila nabitý tréninkový rok, který tě provede celou firmou a ukáže ti, co nabízí. „Nástup do trainee programu v Kooperativě je trochu jiný než nástup na klasickou pracovní pozici. Pro mě bylo nejdůležitější to, že jsem během programu mohla nahlédnout pod pokličku dalších útvarů naší společnosti formou zpravidla jednodenních stáží a poznat tak fungování pojišťovny jako celku,“ vysvětluje výhody Táňa, která už program absolvovala. Sama ještě neměla po vysoké škole jasnou představu, co přesně by chtěla dělat a trainee program se jí zdál jako ten nejlepší způsob, jak se rozkoukat.

„Já měla to štěstí, že jsem od začátku dělala to, co mě dodnes baví, ale pokud by se tak nestalo, mohla bych jednoduše zkusit něco jiného a případně pozici změnit,“ doplňuje svoji zkušenost.

Výhoda pro raketový start

Začít jako trainee je výhoda, kterou přiznávají sami personalisté, kteří program tvoří, i absolventi. „Myslím, že získaný rozhled je velká výhoda, která mě provází po celou dobu, co tu pracuji. Mnozí zaměstnanci, kteří nastoupili do „klasického“ pracovního poměru, tuto šanci neměli a často vidí práci pouze ze svého poměrně úzkého pohledu,“ vysvětluje Taťána. Hlubší vhled samozřejmě přináší také příležitost k rychlejšímu růstu.

Výběrko není snadné, ale stojí za to to zkusit!

Tříkolové výběrové řízení je náročné, ale rozhodně stojí za zkoušku. Absolvovat ACčko je rozhodně zkušenost, která se může hodit i v jiných výběrových řízeních. Navíc všichni, kdo se probojují do tohoto kola, dostanou zpětnou vazbu od psychologa a dozví se tak, na čem by měli ještě pracovat a rozvíjet se. „Výběrové řízení bylo poměrně obtížné. Skládalo se ze tří kol, včetně různých pohovorů a assessment centra. Právě to AC pro mě bylo nejtěžší, asi také proto, že bylo mé první. Odnesla jsem si z něj ale spoustu zkušeností, které se mi jednou budou hodit,“ potvrzuje Taťána, která výběrko absolvovala úspěšně.

Rozdíl v klasickém onboardingovém programu a trainee programu v Kooperativě je v tom, že trainee mají speciální jednodenní stáže v různých odděleních a speciální semináře a víkendová školení, kde se učí všechno včetně etiky a prezentačních dovedností. Součástí programu je i několik výjezdů na „Hrůzák“ (Hrůzův mlýn, který vlastní Kooperativa v Milevsku v jižních Čechách – je tam fakt krásně, kdyby tě to zajímalo).

Účastníci trainee programu společně na "Hrůzáku"

Zkušenosti i zážitky

Taťáně dal program víc, než od něj čekala. „Bylo to jedním slovem skvělé. Ten rok mi přinesl větší rozhled, co všechno práce v pojišťovně obnáší. S ostatními kolegy z programu jsme trávili hodně času, proto mi dal také mnoho nových přátel, se kterými například dodnes jezdím na vodu, a na které se ráda obracím vždy, když potřebuji pomoct nebo zjistit něco z jejich pracovní oblasti. Navíc mám díky trainne programu spoustu skvělých zážitků, a to nejen v rámci pracovní části programu. Společně jsme třeba s kolegy objeli ta místa, odkud jednotliví trainee pocházeli, namátkou Žatec, České Budějovice nebo Písek. Všechny tyto cesty jsme podnikli sami od sebe v našem volném čase a moc jsme si je užili.“

Získáš čas, nabereš zkušenosti a otevřeš si cestu dál

Program je pro absolventy nebo studenty 5. ročníků VŠ a smlouva je na rok, ale primárně se počítá s tím, že trainee potom ve firmě zůstanou. Díky zkušenostem, které získají absolventi v programu, mohou zpravidla rychleji růst a mají celkový vhled do chodu firmy.

Je to skvělý start, v tomto případě s bonusem zážitků navíc. „S našimi tranineeky počítáme jako s budoucími zaměstnanci, případně managementem a podle toho s nimi i zacházíme a vzděláváme je. Přibližně 90 procent z nich po skončení programu ve firmě zůstane, místa pro ně držíme,“ dodává Michaela Komanová, která má v Kooperativě program i výběr nováčku do programu na starost.

Zkus odstartovat lépe než dobře a najdi ten pravý trainee program na Proudly! Mrkni na ten, co nabízí Kooperativa, nebo si vyhledej v našich nabídkách, co mají zase jinde.