Pamatuješ si na svůj úplně první výrobek? Co to bylo?

Pamatuji si to moc dobře. Byl to sešit, který měl obálku ručně barvenou v čajové vodě, ale bylo to strašně náročné, takže jsem musela technologii změnit.

Kdy vznikla Formace a jak vznikl název?

Vznikla po stáži v Polsku, kdy jsem přemýšlela co bych mohla dělat. Mým snem bylo především tvořit něco nezávislého bez poslouchání nadřízených. A to se mi vyplnilo. Formace už funguje tři a půl roku a stále se rozrůstá. Název vznikl jako slovní hříčka několika myšlenek a slov jako je: formování, forma, tvoření, skládání, atd... Vybrala jsem si záměrně abstraktní název, který mi umožňuje nadále se rozšiřovat do různých oblastí.

Děláš na Formaci sama?

Většinu výrobků si dělám sama, ale mám okolo sebe šikovné lidi, kteří mi pomáhají. Mamka mi pomáhá šít, přítel zas řeší organizační věci nebo co je zrovna potřeba. Bez nich by to určitě nešlo.

Kolik času ti zabere výroba jednoho produktu?

To se tak úplně říci nedá, vždy dělám produkty ve větším množství. A samozřejmě záleží na tom kolik jsem celkově udělala kusů od konkrétního produktu. Čím více kusů vyrobím, tím více mi to jde od ruky a doba se tak mnohonásobně sníží.

Kde bereš nápady na vzory a materiály?

Nápady sbírám na různých místech. Mám ráda starý socialistický design, který je hodně vzorovaný. Moc hezké vzory jsou např. na starých dlaždičkách. Někdy se inspiruji vzory které „frčí“, ale přiznávám, že osobně mám raději originalitu. Vzorů je v dnešní době mnoho a tak nelze říci, kde přesně se inspiruji. Materiály se snažím používat lokální a především ekologické. Papír je pro mě hodně důležitý materiál, bez kterého bych v podstatě nemohla existovat. Důležitá je pro mě jeho haptická vlastnost. Papír si vždy musím osahat, musí mi být příjemný na dotek a pokud má zajímavou vůni, je to bonus. V zásadě se vyhýbám lesklým křídovým papírům, i když je to bohužel stále trendy. Důležitá je pro mě také barva, vybírám vždy krémové či šedé odstíny ze kterých nebolí oči.

Proč myslíš, že má tvá práce smysl? Je to o originalitě, férovosti produktů anebo je to o něčem jiném?

Především vidím smysl v práci která mě baví, a pokud má o ni zájem i někdo jiný, je to super. Dá se říci, že zákazníci plní mé sny. Mám možnost navrhovat a vytvářet nové produkty a přitom se tím i živit. Kdyby tomu bylo jinak, nemohla bych tomu věnovat takové množství času. Poptávka po produktech v podstatě vznikla u mě samotné. Postrádala jsem lokální produkty, které by splňovaly funkci a design, jaké většině výrobků z Číny chybí. Proto jsem se pustila do vlastní výroby a lidem nabízím ručně vyráběné výrobky z kvalitních materiálů a se zajímavým designem.

Vím o tobě, že své výrobky představuješ i na designových marketech. Je to správná cesta jak na svou značku upozornit?

Určitě. Je to místo, kde se koncentruje velké množství lidí. Především je to o setkávání se se zákazníky a to je určitě dobrá zkušenost. Díky tomu jsem si i uvědomila, jaká je moje cílová skupina. Také je to hodně o zpětné vazbě. Dost často se setkávám s reakcemi: „Jé tohle mám doma!“. Velmi výjimečně se setkávám s negativními ohlasy a to mě na mé práci nejvíce baví - vidět nadšené zákazníky.

Všimla jsem si, že zboží na marketech si je velmi podobné. Čím to je? Dochází v tomto oboru nápady, nebo se někteří snaží jen parazitovat na nápadech ostatních?

Určitě oboje. Myslím si, že je to českou kulturou, lidé si raději všechno vyrobí sami. Bohužel se i dost často stává, že se design kopíruje ze zahraničí. Je v podstatě nemožné jakkoliv se bránit. V mém oboru v posledních třech letech vzniklo mnoho papírenských značek a jsou také velmi podobné a lze těžko říci, jestli někdo kopíruje nebo se inspiruje. Parazitování je velmi zřejmé na marketech či na Fleru, kde se výrobky od různých výrobců opakují. Nechci tvrdit, že by nápady docházely, ale je pravda, že se možnosti dost zužují. Lidé často sahají do historie, řemesla, atd.

Máš v tomhle oboru nějaké vzory, nějakou značku, která tě inspiruje nebo se ti líbí co/jak dělá?

Inspirace je všude spousta, snažím se vytvářet originální design. Bohužel v poslední době se papírové produkty velmi rozšířily, a tak jsou si dost podobné. Konkrétní vzory nemám, snažím se být objektivní, ale samozřejmě se také inspiruji.

Chce Formace zůstat malou značkou na Fler.cz nebo má ambice mířit výš?

Ve velkém by to bylo velmi náročné, neboť všechny výrobky vznikají ruční výrobou od návrhu až po zpracování. Díky tomu jsou výrobky jedinečné a originální. Tohle rozhodně nemám v plánu měnit. Do budoucna bych ráda vytvořila webové stránky a rozšířila další sortiment. Nápadů je mnoho, ale času málo.