Možná tě to překvapí, ale nejedná se o učitele, ajťáky ani řidiče. Hodně stereotypů je totiž slyšet na účetní. Vyrazili jsme se tedy zeptat profíků z ADP, kteří jsou experti hlavně na mzdové účetnictví, co si o tom myslí! Probrali s námi ty nejčastěji přetřásané stereotypy, které sami slýchají a uvedli věci na pravou míru. Aby bylo jasno, že.

O jakých stereotypech je tu tedy řeč?

V létě mají účetní okurkovou sezónu, ale s blížící se uzávěrkou je přátelé ztrácí z očí a počet hodin spánku se začíná blížit 0.

Mzdoví účetní mají práci rozloženou během celého roku, nicméně platí, že prosinec, leden a únor jsou nejnáročnější měsíce, během kterých se domů dřív než v noci prostě nechodí, a to zejména kolem závěrky. A pokud by se takový rebel objevil... Neobjeví. Účetní svou práci zkrátka berou zodpovědně.

Jsou to matematičtí géniové a čísla mají v krvi.

Ne tak úplně. Láskou k číslům sice trpí, ale doktorát z matematiky aplikované ani žádné jiné mít nemusíš. Co se týče počtů, jako účetní si hravě vystačíš s velkou násobilkou, v krajním případě s trojčlenkou. Takže stačí zavzpomínat na první stupeň základní školy a jsi za vodou. A pokud navíc umíš pracovat s procenty, pak jsi doslova král (či královna)!

Účetní jsou „suchaři“.

Tento stereotyp je jedním z výše zmiňované kategorie „snůška nesmyslů“. Stejně jako ve všech povoláních, i mezi účetními se najdou lidé nudní a lidé zábavní. V ADP například pracují lukostřelkyně, plavci, baletky, krupiéři, ale třeba i mistryně japonského bojového umění. A to přece nuda není, ne?

 

Má dáti = Dal. Vždycky. A pokud to tak nevychází, účetní nejde spát, dokud světu nevrátí rovnováhu.

To je pravda. Bilance se prostě musí rovnat. A když to tak není, pak je špatně něco, co by špatně být nemělo. To pravému účetnímu nedá spát, a tak pořád sčítá a odečítá, dokud není účetní šotek odhalen a napraven.

Mzdoví účetní mají tři týdny v měsíci volno, ale ten čtvrtý nespatří denní světlo a představa postele pro ně zůstává opravdu jen představou.

Toto tvrzení je pravdivé jen částečně. Je totiž pravda, že někteří klienti si na své milé účetní vzpomenou až v den závěrky, a připraví jim tak těžké spaní. Nicméně účetní je tvor statečný, a tak se nezalekne ani těchto výzev a zákazníkovi mzdy připraví včas.

Účetní zvládnou být na přání i „kreativní“.

„Když se nás někdo zeptá, kolik je 2x2, nezavíráme dveře i okna a neptáme se: ‚Kolik chcete, aby to bylo?‘ To byste nám křivdili,“ výstižně vysvětluje Honza Brichta, MS Manager Payroll v ADP.

V práci si vystačí s češtinou.

Nevystačí. Zde samozřejmě záleží, pro koho pracuješ, nicméně v ADP obsluhují klienty z celého světa a i tady platí, že kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem. S angličtinou a němčinou se tam rozhodně neztratíš.

Účetní jsou vždy ženy.

Přežitek. V minulosti možná bylo účetnictví výsadou krásnějších poloviček, ale například v pražském ADP je muž každý pátý (pro porovnání – podobně na tom jsou i učitelé na základních a středních školách).

*

Ostatně mrkni na profil ADP, nebo rovnou odpověz na některou z pracovních nabídek a přesvědč se sám (sama), jak to s těmi stereotypy ve skutečnosti je. Co víš, třeba si své místo mezi „těmi nudnými účetními“ najdeš i ty!