Kdo si představuje logistiku jako rutinní posílání námořních kontejnerů z místa A do místa B, tak je na omylu. Logistika 21. století je mnohem víc. A ano, možná budete překvapeni, poskytuje i velký prostor pro tvořivost. Jedná se totiž o odvětví, které neustále hledá nové cesty, a to nejen ty na mapě. „Neustále přemýšlíme, jak se zboží může co nejefektivněji a nejrychleji přepravovat a skladovat, a to s co nejnižším dopadem na životní prostředí,“ popisuje Martin Bacílek z logistické společnosti DB Schenker.

Co vlastně logistik dělá?

Logistik hledá efektivní řešení, přemýšlí třeba, kudy zkrátit cestu elektronických součástek z Šanghaje do Pardubic. Také čelí různým výzvám, například jak přepravit obří turbogenerátor z Plzně do Austrálie, a to za týden. Že to dokáže jen největší dopravní letadlo na světě? Tak se prostě objedná! A víte, co je snem každého logistika? To, že roboti jednou dokážou nejen vyzvednout malou hračku z regálu ze skladu ve Švédsku, ale zároveň naložit v Hamburku zaoceánskou loď kontejnery.

Propojujeme lidi po celém světě a vozíme Kola pro Afriku

„Je to opravdu jako hrát naživo strategickou hru, jen to hřiště je trochu větší. Propojujeme lidi po celém světě a hledáme ta nejjednodušší řešení,“ vysvětluje Martin Bacílek. „Business je business, ale často také radost. Svážíme kola pro organizaci Kola pro Afriku ze všech koutů Česka, asistujeme dobrodruhům při převozu jejich dopravních prostředků na cestách kolem světa nebo pomáháme s přepravou humanitární pomoci,“ popisuje přidanou hodnotu své práce Martin Bacílek z DB Schenker. Firmy, která střežila například knižní dědictví po profesoru Walteru Sperlingovi při převozu do liberecké univerzitní knihovny nebo zajišťovala zázemí české fotbalové reprezentace na cestě na mistrovství světa do Německa.

Našli jste se ve strategických hrách? Až budete příště hledat práci, zaškrtněte si kolonku „logistika“ a nechte se překvapit výzvami, které nabízí. Pokud nejste troškaři, podívejte se na DB Schenker – je to jedna z největších firem a existuje jen opravdu málo míst, kam nejsou schopni cokoli doručit. Slovy hráče – jejich herní mapa je jedna z největších.