O zpracování mezd pro německé zákazníky se v plzeňském ADP stará přes dvě stovky zaměstnanců na pěti podlažích. Od roku 2015 navíc firma ADP na místní univerzitě pořádá kurz německého mzdového účetnictví, aby účetní praxi přiblížila studentům. Co si budem, české účetnictví má totiž s tím zahraničním společného pramálo.

Kubo, na jaké pozici pracujete a jak jste se do ADP dostal?

V ADP pracuju jako Payroll Specialist od letošního února. Dostal jsem se sem díky kurzu německého mzdového účetnictví. Vede ho jeden ze seniorních manažerů firmy. To se mi dost líbilo, protože je to člověk z praxe, který ví, o čem mluví. Už během kurzu jsem se proto rozhodl požádat o brigádu v ADP. Vyšlo to a po skončení kurzu jsem nastoupil na plný úvazek. Sice ještě nemám dokončeného bakaláře, ale chybí mi už jen napsat závěrečnou práci, a tu píšu po večerech.

Co se v kurzu vyučuje?

Od obecného účetnictví přes daňové podmínky v Německu až po sociální odvody. S českým účetnictvím, co se učíme ve škole, to nemá nic společného. Kurz je každopádně dobrá příprava pro ty, kdo by potom chtěli nastoupit do ADP. Při nástupu do ADP totiž sice existuje základní školení, tam je ale do jednoho týdně vměstnáno všechno to, co se tu učíme celý semestr. Tak si asi umíte představit, jak je to intenzivní. Když jsem nastupoval do ADP, měl jsem už díky kurzu o účetnictví přehled a nebyl jsem jak vyoraná myš.

Takže zákazníci ADP jsou převážně z Německa?

Přesně tak. To je jedna z věcí, co mě sem táhla. Chtěl jsem dennodenně mluvit cizím jazykem a tady němčina i angličtina hodně frčí. Komunikujeme totiž pouze se zahraničními klienty.

Bez němčiny si tedy u vás člověk neškrtne?

I bez němčiny se to dá. Občas kontaktní osoby z německých firem sídlí třeba v Americe, a tak stačí angličtina. Tyto klienty pak dostávají na starost ti kolegové, kteří německy mluví špatně nebo vůbec. A pokud má někdo snahu se německy naučit, firma přispěje na jazykové kurzy.

Můžou se do kurzu účetnictví přihlásit i zájemci mimo školu, nebo je jen pro studenty?

Může se přihlásit kdokoliv i mimo školu a kurz je i pro ně zadarmo. Na konci jsme navíc dostali certifikát, takže si myslím, že se kurz hodí komukoliv, kdo o práci německého mzdového účetního přemýšlí. Místo certifikátu je možné získat hned pracovní smlouvu do ADP, ale k tomu je potřeba napsat téměř bezchybně závěrečný test a taky mít body za docházku a průběžné úkoly.

Jak dlouho kurz trvá?

Trvá od října do dubna s přestávkou kolem Vánoc a zkouškového v lednu. Mohli jsme si ho zvolit jako volitelný předmět a je za 2 kredity. Na začátku roku nám přišel email s nabídkou kurzu, díky tomu jsem se o něm dozvěděl.

Platí i v ADP, stejně jako u jiných účetních firem, že se střídá období stresu a „pohody“?

Rozhodně. Kdykoliv se blíží účetní uzávěrka, býváme tu přesčas. Ale to, co nadpracujeme během závěrky, si potom můžeme vybrat ve zbytku měsíce. Můžeme si vzít volno klidně celý den. To je pro mě super benefit, je to taková dovolená navíc. V ADP celkově máme dost flexibilní pracovní dobu, pokud máme svoji práci hotovou, je na nás, jak si to poskládáme.

Kdy pro tebe nastává to opravdu nejhorší účetní období?

Nejhorší to bývá v prosinci a lednu, to se uzavírá předchozí rok, což je časově nejnáročnější. A pak taky v půlce každého měsíce, když se zpracovávají mzdy pro klienta.

*

Kurz účetnictví už navštívilo 53 lidí, z toho 29 ho úspěšně absolvovalo a 15 začalo pracovat v plzeňském ADP. Chceš být jedním z nich? Mrkni na otevřené pozice!