Mohelnice je malé město s některými překvapivě vysokými čísly. Najdete zde úspěšnou automotive společnost HELLA, která vyrobí téměř 20 000 kusů výrobků denně. Ročně to dělá 5 milionů kusů předních světlometů a 2 milióny kusů zadních svítilen. Aktivně spolupracuje se stovkami dodavatelů z celého světa. Jejich účtárna zaúčtuje přes 7 750 faktur měsíčně. Oddělení přepravy realizuje během půl roku přes 8 500 transakcí.

HELLA je jednou z firem, které pomáhají mladým technikům (a nejen jim), vyrůst. Jak si vybírají TOP talenty a jak u nich získat místo a učit se od špiček v oboru?


Mezi talenty si vybíráme. Co boduje?

Už několik let má HELLA speciální trainee program, nepřijímají však (jak asi tušíte) všechny uchazeče. Uchazeči o tréninkový program nám zasílají své životopisy. Ty nejprve projdou předvýběrem v personálním oddělení. Následně si vyberu osobně ty uchazeče, kteří mě nevíce zaujmou,“ popisuje proces výběru studentů jeden z mentorů, David Neumann, vedoucí skupiny vývoje software v oddělení elektroniky. Ten se v trainee programu zapojuje už několik let a v tom, jak má vypadat ideální kandidát, má jasno.

„V CV mě nejvíce osloví, když to jsou mladí lidé, kteří nejenže studují, ale jejich zájmy se se studiem doplňují nebo ho dokonce podporují. Líbí se mi, když vidím, že je baví elektronika, sami programují nebo už vytvořili nějaký projekt. Nejnadějnější jsou samozřejmě studenti, kteří už ví, co chtějí, mají jasno a jdou si za tím. Nečekají, co na ně zbude,“ popisuje inženýr Neumann.

Mohelnická firma ve výběrových řízeních rozhodně nezaostává za tím, na co jsou uchazeči zvyklí v Praze či jiných velkých městech a společnostech. Čeká je assessment centrum, základní zaškolení a pak teprve nástup do programu.

Přínos je oboustranný

Program je užitečný i pro zkušené zaměstnance. Vidí, jak mladí účastníci programu rychle rostou a zlepšují se. Jaké metody jsou v zacvičení efektivní a jaké nikoli. Účastníci trainee programu si zatím prohlédnou firmu pěkně zevnitř. Dobrou zkušenost potvrzuje množství těch, kteří zde následně nastoupí do zaměstnání, což je i účel tréninku – získat do svých řad novou krev!

„Studenti u nás získají praktické zkušenosti se vším všudy. Řeší konkrétní věci. Chápou, co dělají, proč to dělají a jak to souvisí s prací ostatních. Není to trénink pro trénink, ale práce, která má smysl a student sám vidí výsledky,“ dodává David Neumann. V tréninkovém programu je to tak v podstatě stejné, jako když do práce nastoupí nový kolega.

Studenti během výběrového řízení v HELLA.

Ze stážisty zaměstnancem

Trainee program ve společnosti za sebou má i mladý inženýr kvality Patrik Vymětal. Ten absolvoval ve čtvrtém ročníku svých studií desetiměsíční tréninkový program. Po úvodním seznámení s celou firmou a produktem, nastoupil do oddělení kvality, kde pracuje i dnes.

„Už během tréninkového programu mi byl přidělen projekt, na kterém jsem pak dále pracoval už jako zaměstnanec,“ potvrzuje Patrik skutečnost, že se jednalo o užitečnou praxi, nikoli „práci pro práci“.

Za nejužitečnější považoval zpětnou vazbu zkušenějších kolegů. „Mohl jsem ukázat svoji zodpovědnost a profesionalitu. Zjistil jsem, že umím předvídat řadu věcí, aniž by mě je někdo učil. I díky tomu mi po stáži nabídli stabilní pracovní poměr, který jsme rád přijal. Ve firmě jsem se celou dobu cítil dobře,“ popisuje průběh Patrik Vymětal.

Až do Mohelnice?

Pro leckoho může být Mohelnice lokalita příliš vzdálená. Z Olomouce, Šumperka či Svitav je přitom v příjemné dojezdové vzdálenosti. Dnes už je běžné, že se za dobrou prací dojíždí. Pokud je na to někdo příliš pohodlný, ať to v naší firmě ani raději nezkouší. Píle a snahy si tu ceníme hodně,“ dodává na závěr Patrik. 

Objev, jaké možnosti ti HELLA nabízí!