Když projíždíš kolem Kampusu ČSOB, na první pohled nemáš šanci poznat, že se jedná o největší a nejmodernější kancelářský komplex. Zelené střechy tvoří rostliny a stromy, které se přirozeně vyskytují v okolí. Dřevo, sklo a odstíny šedé napomáhají splynutí budov se zdejší krajinou.

Zelení nejen navenek

Rostliny utváří budovu nejen zvenku, ale i uvnitř. „V Kampusu máme kolem 4 000 rostlin a k jejich zalévání využíváme dešťovou vodu,” říká Daniel a jedním dechem pokračuje: „Máme úsporné vytápěcí systémy, díky kterým jsou naše budovy velmi šetrné k životnímu prostředí. 170 geotermických vrtů o celkové délce 27 kilometrů zajišťuje, že máme v budovách vždy komfortní teplotu. Ať je léto nebo zima. Do budoucna plánujeme tímto zdrojem nahradit kotelnu a tepelná čerpadla, která aktuálně k vytápění a chlazení také používáme.” Zálohovatelné a bambusové kelímky na kávu jsou pouze pomyslnou třešničkou na dortu a dotváří jedinečnou atmosféru celého Kampusu.

 

Od centrály po Kampus

Historie ČSOB Kampusu se datuje od roku 2007, kdy své brány otevřela v té době největší administrativní budova ve střední Evropě. Už tehdy se jednalo vskutku o nadčasový projekt.

„Na začátku měl každý pracovník své pevné pracovní místo. Od roku 2016 jsme zavedli flexibilní pracovní místa a s radostí zjistili, že budova a její vybavení i po téměř deseti letech vyhovuje nejnovější trendům v HR,“ vzpomíná Daniel Rubricius, ředitel jednoho ze segmentů Facilities Managementu.

Za celou dobu provozu nebylo potřeba provádět zásadní změny ve vybavení nebo uspořádání objektu. Hned od začátku ale bylo jasné, že se do centrály všichni nevejdou. Proto v roce 2016 odstartovala v tomtéž areálu výstavba druhé budovy. V celém komplexu nyní pracuje neuvěřitelných 5 000 lidí. „ČSOB Kampus nám umožnil dostat téměř celou skupinu pod jednu střechu. Vedle banky tu jsou zaměstnanci i z hypoteční banky, penzijního fondu, leasingu a faktoringu. Komunikace napříč firmou je nyní mnohem jednodušší a rychlejší. Největší radost ale máme z toho, že se nám díky Kampusu sjednotila firemní kultura. Jsme konečně jedna velká ČSOB rodina,” pochvaluje si Daniel.

 

Moderní technologie usnadňují práci

S příchodem flexibilních pracovních míst zmizely z centrály stolní počítače a nahradily je tenké, lehké notebooky. Díky nim a mobilním telefonům můžou lidé pracovat odkudkoliv, klidně i z venkovní zasedačky, která se nachází na střeše budovy a kterou si mimochodem můžou zaměstnanci rezervovat. I přístup do budovy je snadný. „Vedle klasických vstupních karet máme systém na skenování krevního řečiště, tedy stačí ke snímači přiložit dlaň. Vjezd do parkoviště zajišťuje systém na rozpoznávání SPZ,” komentuje Daniel moderní technologie, kterými Kampus disponuje. Za zmínku stojí také chytré tablety u zasedacích místností. „Pokud chceme využít volnou zasedačku, můžeme si ji rezervovat na místě pomocí tabletu. Informace o tom, že není zasedačka volná, se okamžitě propíše do centrálního rezervačního systému,” pokračuje Daniel.

Měníme se i na pobočkách

Pozadu ale nezůstávají ani pobočky. Cílem ČSOB je přenést styl práce a atmosféru Kampusu i na ně. Každý rok projde rekonstrukcí téměř třicet z celkového počtu 270 poboček. Vlajkovou lodí, kde můžeš názorně vidět, jakým směrem se uspořádání ubírá, je pobočka v Perlově ulici v Praze. Bankovní poradci sedí ve společném open office a schůzky s klienty se odehrávají v soukromí zasedacích místností.

 

Hotovostní služby se přesunuly do výběrových a vkladových bankomatů. Jednoduché operace, jako třeba změna občanky, se odehrávají online. „Jak budou vypadat „pobočky budoucnosti“, je těžké predikovat. Vše závisí na vývoji moderních technologií. Jedno je ale jisté. Bankovní pobočky jen tak nevymizí,” uzavírá Daniel.

*

ČSOB Kampus je v mnoha ohledech – stejně jako práce tam – jedinečný. Mrkni na jejich profil. Třeba právě tam na tebe čeká práce snů...