Víme, že maminky v regionech či ve státní správě mohou mít situaci daleko náročnější, protože možností mají méně. Stejně tak samozřejmě existují profese, které lze z domova vykonávat jen těžko. Šli jsme záměrně za pozitivními zkušenostmi, abychom ukázali všem slečnám a mladým paním, že to jde a možnosti jsou, pokud budou věnovat pozornost výběru zaměstnavatele. Děkujeme všem čtyřem dámám, které se zapojily a podělily se s námi o svůj příběh. 

Příběh Stanky z Nestlé: Neciťte se provinile, pokud děti nechcete. Pokud je chcete, plánujte

Stanislava Růžičková za sebou má čerstvou zkušenost – doma má dvě malé dcerky ve věku 4 a 2 roky. Na mateřskou odcházela po 10 letech práce. V Nestlé měla odpracováno 5 let v marketingovém oddělení a odcházela tedy jako marketingová manažerka. Jasný plán neměla, mateřství pro ni byl krok do neznáma a možnosti si nechala otevřené. „Věděla jsem, že se budu chtít vrátit, ale nebyla jsem si jistá kdy a jak to budu zvládat. Domluvili jsme se s nadřízeným, že se po pár měsících potkáme a já budu mít jasněji,“ vzpomíná Stanka. Jasněji měla. Chtěla se alespoň částečně vrátit po necelém roce a být v kontaktu s kolegy a prací.

Stanka brzy čekala druhý přírůstek do rodiny, i tak se po první dceři částečně do práce na čas vrátila. „Celkem jsem si vyzkoušela práci na třetinový i poloviční úvazek. Ani dnes nejsem zpět naplno, ale na 80 %,“ vysvětluje Stanka možnosti částečných úvazků. Ztráty práce či pozice se nebála. Spíš měla obavy, aby z pracovního tempa úplně nevypadla.

Nejvíce si chválí možnost pracovat z domova a flexibilní pracovní dobu. „Příjemné jsou i příspěvky na dětskou výživu, Benefit Plus karta či možnost využít dětský koutek v přízemí našich kanceláří,“ popisuje možnosti ve své firmě.

Ostatním ženám by poradila: „Pokud víte, že děti nechcete, neciťte se provinile a šlápněte do toho v práci. Pokud cítíte, že rodinu chcete, plánujte ji. Při návratu po mateřské je dobré si uvědomit, že nelze využívat naplno flexibilitu, starat se o dítě a zároveň kariérně růst tak, jako při plném nasazení. Neklaďte na sebe zbytečně velké nároky a určete si priority. Taky bych určitě doporučila jednat s firmou na rovinu ohledně svých plánů. Dobrý šéf to ocení a pomůže vám.“

Příběh Martiny z PwC: 3 děti za 4 roky jsem původně tak úplně neplánovala

Martina má dneska tři potomky ve věku 10, 12 a 14 let, dcerku a dva kluky. Zároveň je také na pozici Director v oddělení Auditu v PwC. Na mateřskou dovolenou odcházela po více než 8 letech pracovních zkušeností čili jako zkušená matadorka. Měla v plánu být na mateřské dovolené rok a potom se vrátit do práce. Všechno ale dopadlo úplně jinak. „Měla jsem všechno poměrně jasně naplánované. Jenže manžel dostal zajímavou pracovní nabídku na Slovensku a já jsem znovu otěhotněla. Přesunuli jsme se tedy na Slovensko a to moje možnosti rychlého návratu do práce trochu omezilo,“ popisuje Martina Kučová dnes.

Martina sice pracovala v PwC 3 roky, na mateřskou však odcházela už z jiné firmy. Po přestěhování na Slovensko se do PwC vrátila. „Klíčové bylo, že mi umožnili flexibilní pracovní dobu. Začínala jsem na 20 hodinách týdně s možností pracovat z domova s ohledem na potřeby klienta a týmu. To bylo k nezaplacení. Stejně tak pomoc babiček, které jsem měla nablízku,“ vzpomíná Martina, která už je dneska s rodinou zpět v Praze a pracuje naplno.

Obavy o práci Martina neměla. „Odcházela jsem z pozice CFO a po delší zkušenosti v zahraničí. Docela jsem se těšila na změnu. Možnosti jsou ve firmě, jako je PwC, pro ženy velké. Máme příspěvky na chůvy a školky, které dost pomohou i maminkám bez babiček. V budově máme také Baby office, speciálně uzpůsobený tak, aby maminky mohly do kanceláře dorazit s dítětem,“ popisuje možnosti, které PwC nabízí.

Ostatním maminkám by dnes vzkázala: „Mateřství je krásné období a stojí za to užít si ho bez výčitek. Možností a cest je dneska hodně. Já jsem se nejprve věnovala kariéře, cestovala a pak se do mateřství ponořila naplno. Neexistuje univerzální rada. Žena si to musí nastavit tak, aby byla sama spokojená.“


Příběh Trang z Omnicomu: Dítě potřebuje ke spokojenosti také spokojené rodiče

Trang Nguyen odcházela na mateřskou dovolenou se svou dcerkou po 5 letech v Omnicomu. Konkrétní plán návratu neměla. Věděla, že nechce být doma dlouho, ale čekala, jaké požadavky na ni s příchodem dcerky budou kladeny. „Do práce jsem se nakonec vrátila po 11 měsících, a to na poloviční úvazek,“ vysvětluje Trang, která dnes zastává pozici Client Service Director, ve firmě však začínala od píky.

Největší obavy měla z toho, že jí bude chybět kolektiv, komunikace s lidmi a mentální trénink. „Nejnáročnější bylo zkombinovat při návratu požadavky klienta a objem práce s potřebami dcery. Hodně mi pomohl home office i firemní školka BabyGuru, kam jsem malou dávala,“ popisuje Trang. „Malé ještě nejsou 4 roky, ale později určitě využiji i firemní dětské tábory a akce na první a poslední den školy či Mikulášskou,“ plánuje využití dalších benefitů, které firma nabízí.

S jakoukoli výčitkou stran kolegů se Trang nikdy nesetkala. Firemní kultura je zde mateřství celkově velmi otevřená. „Omnicom si váží svých zaměstnankyň a chce jim v otázkách mateřství vyjít vstříc. Každá matka se tak může rozhodnout, jestli chce být doma celé 3 roky, nebo se brzy vrátit. Firma se jí to každopádně snaží usnadnit,“ vysvětluje Trang, která se čerstvě vrátila do práce na plný úvazek.

Ostatním budoucím maminkám by vzkázala: „Nebojte se práci a mateřství skloubit a nemějte výčitky. Dítě je spokojené hlavně, když má spokojené rodiče.“


Příběh Báry z ComApu: Nemyslím, že všechny maminky musí nutně pracovat, ale není špatné mít možnost rozhodnout o tom sama

Barbora Vajnarová odcházela na mateřskou dovolenou po 3 letech v ComApu. Dneska má dva malé syny – Dominika (2 roky) a Alberta (7 měsíců) – a pracovní pauzu si dala vždy jen velmi krátkou. Pracuje na pozici Channel Development Manager for EMEA region. „S prvním synem jsem pracovala na částečný úvazek už během mateřské dovolené. Se druhým synem jsem zůstala doma půl roku, tedy po dobu mateřské dovolené a pracovala jen pár hodin týdně na předem stanoveném projektu,“ popisuje Bára, které pomáhá i manžel zaměstnaný ve stejné firmě a ochotné babičky.

S kolegy probíhala (a stále probíhá) komunikace bez problémů. „Je užitečné si jasně nastavit, kdy jste k dispozici a kdy ne. Vzhledem k tomu, že řada kolegů s námi pracuje ze zahraničí nebo z home officu, jsme zvyklí komunikovat virtuálně zcela běžně. Výraznou změnu tedy kolegové nepociťují. S dětmi člověk zjistí, že se dá využít skutečně celých 24 hodin. V 6 hodin ráno tak můžu telefonovat s Austrálií a v 10 večer s USA,“ popisuje Bára svou čerstvou zkušenost.

O ztrátu zaměstnání či pozice se Bára nebála. ComAp je firma, kde se drží rodinná atmosféra, což potvrzuje i to, že krom Vajnarových bys tu našel i další manželské páry. „Omezení času na práci u mě vedlo ke zefektivnění. Na druhou stranu je jasné, že než děti povyrostou, nemůžu absolvovat třeba celodenní meetingy nebo cesty do zahraničí. Klíčová je prostě ochota kolegů mi vyjít vstříc a ta u nás nechybí,“ vysvětluje Bára, která je zvyklá, že na ni nikdo nekouká vyčítavě, i když si občas vezme potomka na chvíli do kanceláře. „Není to nějaký oficiální benefit, ale když vypadne hlídání, vím, že je to možné,“ usmívá se.

Co by poradila ostatním maminkám? „Ať si vyberou firmu, která je v této životní fázi podpoří. Nemyslím si, že všechny maminky musí během rodičovské pracovat. Je ale příjemné tu možnost mít a nastavit si to podle sebe. Zároveň ale přiznávám, že bez podpory manžela a skvělých babiček bych se jen těžko obešla."