Dozvíš se: 

  • jak si zařídit domácí kancelář
  • které ranní rituály nakopnou tvůj homeoffice
  • jak se nenechat rozptýlit
  • jak se nestát peciválem
  • jak se vyhnout ponorce

V prvním díle se zaměříme na hledání a budování tvého království, které budeš během homeofficu obývat. Časem totiž zjistíš, že pro opravdu kvalitní homeoffice nestačí mít jen stůl, židli a počítač. Navíc tě zřizování tvé vlastní kanceláře bude zaručeně bavit! Pracovat z domova má totiž hned několik výhod: nemusíš se s nikým dělit o nástěnku, nikdo ti nebude přerovnávat věci na pracovním stole a ani na tebe pouštět klimatizaci proti tvé vůli. Tak hurá do toho, jdeme ti zařídit ráj!

Kreativní prostředí nebo chaos?


Kde se usadit?

Než položíš základy tvého pracovního stolu, vyber mu opravdu dobré místo. Ideální je někde u okna, aby na stůl dopadalo co nejvíce přirozeného denního světla a proudilo k tobě, a hlavně do tvého mozku, dostatek čerstvého vzduchu. Nemáš-li tu možnost, vyber si kteroukoliv jinou část místnosti, která ti bude nabízet podobné možnosti. Zásadně svou kancelář neschovávej v koutě, tzn. v rohu místnosti, protože se podvědomě budeš cítit limitovaně. Měj kolem sebe alespoň tolik místa, abys zvládl roztáhnout křídla. Teda rozpažit ruce, samosebou. Pokud sdílíš domov s domácím mazlíčkem, měj ho v jiné místnosti. Domácí mazlíčci jsou jednou z nejčastějších výmluv, proč nepracovat. Čištění klece křečkovi nebo krmení rybiček má najednou prioritu č. 1. A ještě jedna věc: vyhni se místnosti s televizí nebo postelí (ideálně obojím). To jsou totiž největší zabijáci produktivity. Vždyť dát si po obědě šlofíka je taaak lákavé!

Vybuduj si království

Už jsi našel ideální prostor k uhnízdění? Super! Teď mu vdechni život. To poslední, co chceme je, aby tvá domácí kancelář vypadala stejně jako ta v práci. Pokud se ti nepodařilo najít místo u okna a budeš koukat do zdi, nemusí to být nutně malér. Máš jedinečnou možnost udělat s tou zdí, co chceš. Vymaluj ji! Modrá podporuje soustředění, zelená je skvělá na zrak, hnědá dodává pocit jistoty. Není na to čas, nebo se ti prostě nechce? Tak tam pověs nějaký pozitivní obraz, nalep samolepku nebo připevni nástěnku a vyplň ji inspirativními pohlednicemi, články nebo fotografiemi. Fantazii se meze nekladou. Ale žádné sprosťárny! Hlavně nenech ten kus zdi bílý a prázdný. Podobně pak totiž bude vypadat i tvá mysl.

Pořádek na stole, pořádek v hlavě.

Až budeš mít hotovo, zaměř se na stůl. Protože my chceme vytvořit království, počítač, kancelářské vybavení a repráčky nestačí. Přidej čerstvé květiny, vonné svíčky, hlavolamy, rámečky s fotkami, barevné šanony a diáře, inspirativní knížky... Ale všeho s mírou, ať na tom stole ještě něco najdeš :-) 

Jak se usadit?

To už dávno znáš, ale pro rekapitulaci: střídej kancelářskou židli se zdravotním míčem, a rovnou zapomeň na obyčejnou jídelní židli. Stejně jako se během dne mění tvá nálada, mění se i tvé potřeby jak sedět. Proto si zasloužíš pořádnou židli s polohovatelným opěradlem a područkami. Tahle investice se opravdu vyplatí. A to nejen kvůli produktivitě, ale i kvůli zdraví. U práce můžeš i NEsedět, ale o tom si povíme až v jednom z dalších dílů.