Pět pedálů a dobrý sluch

Na veletrhu iKariéra na fakultě ČVUT nechyběl stánek firmy Faurecia. Stačilo k němu zajít a nastražit uši. Soutěž o cestu do Paříže byla dobře marketingově promyšlená a nabízela zážitek hned od začátku. Co jste museli udělat? Přiřadit zvuky výfuků k jednotlivým značkám. V jedné části stánku byly varhany, tedy pět pedálů a k nim pět výfuků. Stačilo šlápnout na pedál a z reproduktorů zazněl zvuk, jenž výfuk vydává. Proto, aby se soutěžící dostal do slosování musel zvuky jednotlivých výfuků přiřadit ke správné značce auta.

Vzhledem k volbě značek to byla podle soutěžících spíš taková sázka. Přeci jen rozeznat Porsche, Ferrari, BMW, Ford a Lamborghini pouze podle zvuku výfuku, není vůbec snadné ani pro milovníky aut. Každý soutěžící dostal navíc jako dárek tašku s reklamními předměty firmy Faurecia a velkou krabici müsli. „Na den, kdy jsem se dozvěděl o výhře nejspíš nikdy nezapomenu. Byl pátek 13. a já byl na letní brigádě. Už od rána ten den stál za starou bačkoru. V práci byl pořád nějaký problém, neustále jsme museli něco opravovat, když v tom přišel e-mail o výhře. V tu ránu už to byl skvělý den. Nevím, zda to byl záměr pana Havelce, který měl soutěž na starost, ovšem pokud ano, tak mu tleskám, že dokázal klišé o pátku 13. pokořit,“ říká pobaveně Zbyněk.

Auta jako vášeň, která nasměruje tvoji kariéru

Oba výherci mají k autům velice blízko. Konec konců to ovlivnilo i výběr jejich oborů. Honza studuje strojní inženýrství na ČVUT se zaměřením na motorová vozidla. Sám říká: „Od mala mě auta a celkově technika zajímala, což vyústilo v rozhodnutí v tomhle oboru i studovat. Ne, že bych se řadil úplně mezi automobilové fanatiky, ale k auto-moto mám blízko a mám v plánu se tomu věnovat i po škole.“

Zbyněk je studentem 3. ročníku na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Studuje program elektrotechnika, energetika a management. Svěřil se, že díky studiu tohoto oboru dostal značný vhled do situace v automobilovém průmyslu, a to převážně do e-mobility. „Jako většina populace mám řidičský průkaz a sem tam se i projedu autem, což ovšem není tak časté, jelikož studuji v Praze, kde auto nemám. Ale auta jsem měl vždycky rád, už jako malý jsem sledoval závody formule F1. Ach to byl zvuk! Pořádný motor je prostě pořádný motor,“ popisuje svůj vztah k autům.

Výlet do Paříže se neodmítá

Zbyňkovou hlavní motivací byla zvědavost. Zajímalo ho, jak to na takovém velkém autosalonu vypadá. Když se naskytla příležitost vyrazit na autosalón pod záštitou Faurecie, jakožto jednoho z mnoha vystavovatelů, hned věděl, že chce jet, ať se děje, co se děje. Honza si nejvíce užil všechny možné modely od jednotlivých výrobců. Vidět je naživo a případně si do nich sednout, je absolutně něco jiného, než se jen dívat na fotky. Kromě autosalonu byla i chvilka pro turistiku. Oba měli příležitost podívat se na Eiffelovku a Vítězný oblouk. Za den v Paříži toho stihli docela dost.

Auta, technologie i Lego

Jak vypadají auta různých značek z venku, ví každý, ovšem na autosalonu měli kluci možnost nahlédnout i do jejich interiérů a porovnat, jak různé automobilky řeší interiéry. A to jak v rámci koncernu, tak i s ostatními značkami. Zajímavého toho byla podle Honzy a Zbyňka dost. Od nejnovějších modelů aut, různých konceptů, po různé technologie, prototypy, drony až po Lego. Prohlédli si Ferrari, Lamborghini a Bugatti, což jsou dle jejich slov docela nevšední auta, a to po stránce designové, tak i výkonové.

„Vidět je všechny na vlastní oči, navíc na jednom místě, se poštěstí málokomu. Zajímavé bylo porovnat třeba Bugatti Veyron a Bugatti Veyron složené z Lega, jež bylo věrnou kopií své předlohy. Dostali jsme se i do neveřejné části stánku Faurecia, kde byla spousta zajímavých prototypů, a s některými jsme si i trošku pohráli. Jsem zvědavý, jestli se nějaký z viděných prototypů uplatní. Rozhodně by za to stály. Jako Čech, nesmím opomenout i stánek Škoda Auto, která na autosalonu představila Vision RS, které vypadá velice podařeně. Byl to pro mě neopakovatelný zážitek,“ vzpomíná Zbyněk. Honza dodává: „David, náš doprovod z Faurecie, byl fajn a celý autosalon byl určitě velký zážitek. Takže i za mě to byl super výlet.“

*

I takové zážitky a příležitosti můžeš potkat na kariérních veletrzích, nebo přímo při práci ve Faurecii. Máš v sobě vášeň pro auta? Podívej se, koho Faurecia právě hledá a nastartuj s nimi svou kariéru v auto-moto!