Vnímání souvislostí, organizování a koordinování nesourodých věcí, to jsou klíčové úlohy v logistice. Ženské umění „zvládat deset věcí najednou“ se tu hodí stejně jako v každé domácnosti. Ženy jsou přirozeně vyzbrojeny k tomu, aby perfektně zvládaly držet správný kurz v neustále se měnících podmínkách a byly připraveny na nečekané. Tyto schopnosti v oboru logistiky využijí každý den. Za mnohé pravděpodobně mohou lépe propojené hemisféry mozku žen, tedy lepší spolupráce mezi „kreativní“ a mezi „logickou“ částí mozku. Existuje řada studií o odlišnostech mužského a ženského mozku a pokaždé s sebou přinesou nové diskuze. Nepouštějme se tedy do vědeckých otázek a zpět do praxe!

Genderově vyrovnaný obor

I když se na první pohled může zdát, že mezinárodní přeprava a skladování zboží jsou spíše mužskými obory, není to pravda. Například společnost DB Schenker má více než 1 800 zaměstnanců na 22 pobočkách v celé České republice a v jejich operativě a administrativě tvoří ženy polovinu zaměstnanců. Obchodnice, fakturantky, operátorky zákaznické linky, plannerky nebo vedoucí týmů a manažerky, ty všechny našly v oboru logistiky zalíbení. „Logistika mě baví díky tomu, že je rychlá a zároveň náročná na přesnost. Adrenalin střídá spokojenost, že vše, co se naplánovalo, do sebe zapadlo,“ říká Lenka Zaoralová, manažerka námořních přeprav v brněnské pobočce DB Schenker.

Logistika je o umění kombinací

V dnešní době je důležitá odborná znalost, a také schopnost rychle reagovat na změny, a to platí zejména pro logistiku. „V DB Schenker pracují skuteční profesionálové - muži i ženy,“ zdůrazňuje personální ředitelka Jitka Moravcová. Ženy mohou v logistice poměrně snadno vynikat. Má-li někdo zajistit, aby bylo správné zboží ve správném čase, ve správném množství, na správném místě, a k tomu umět ještě efektivně, profesionálně a vstřícně komunikovat, pak je to úkol pro ženu jako dělaný. Není to ale vždy růžové. Občas nastanou situace, kdy se něco, co bylo tak přesně naplánované, z nějakého důvodu zhroutí jako domeček z karet. Pak se musí rychle vymyslet nové logistické řešení, které nahradí to, co bylo původně naplánováno.

Ženu hledej v logistice všude

Škála pozic, které mohou ženy zastávat v logistice a dopravě, je široká. Od skladnic a operátorek výroby, přes disponentky a zasilatelky, k pracovnicím na zákaznických centrech, obchodnicím až k pozicím ve vrcholovém managementu. Svůj podíl na rostoucím zastoupení žen ve skladech má i to, že díky technice je práce řidičů a skladníků méně fyzicky náročná. „Můžeme potvrdit, že v posledních letech vnímáme větší zájem žen o řízení kamionů, a také vzrostl reálný počet skladnic a operátorek výroby,“ potvrzuje Moravcová z DB Schenker. To, co se dříve zdálo jako doména mužů vyžadující svaly, se nyní stává smysluplnou a zábavnou prací i pro ženy, které se nebojí nových výzev a rády své možnosti posouvají vpřed.

Stanete-li se členem třeba jedné z největších logistických firem, DB Schenker, budete mít nemalý podíl na tom, že během vánočních svátků lidé najdou v obchodech právě to, co hledají. Vy získáte práci, která bude dost možná „posunem“ nejen pro vás, ale i pro tuny přepravovaného zboží.