Bez domova práci nezískáš. Chce to kompletní restart!

Pomyslného zlatého bludišťáka od nás získává společnost Siemens za svůj projekt Restart@Siemens. Tenhle gigant má na svém portfoliu CSR aktivit víc, ale tenhle projekt je podle nás TOP. Siemens spolu se zástupci partnerských neziskových organizací vybírá jednotlivce, kteří přišli o svůj domov a žijí na ulici, ale mají předpoklady vrátit se do běžného života – nejsou závislí, nechybí jim motivace. Těm v souladu s jejich vzděláním a zkušenostmi nabídne Siemens pracovní pozici a smlouvu na jeden rok. Během tohoto roku bude Siemens dotyčnému platit i ubytování v místě pracoviště. Pokud se dotyčný osvědčí, smlouva mu bude prodloužena. Jedná se formu sociální pomoci, která má šanci lidem opravdu změnit život a dát jim novou šanci. Ti, kdo žijí na ulici mají totiž téměř nulovou šanci získat zaměstnání a tím se odrazit ode dna. 

Pomáhat sportem – win win pro všechny

Originální způsob, jak pomáhat organizaci Loono, našel Kaufland. Ano, mohl prostě vypsat šek, dostali ale lepší nápad. Navázali pomoc Loonu, kde se věnují prevenci onkologických onemocnění, na sportovní aktivitu svých zaměstnanců. Organizace dostane 10 korun pokaždé, když někdo ze zaměstnanců použije Multisport kartu a rozhodne se strávit svůj čas aktivně. I to je dobrá prevence proti lecčemu. Celý nápad je jednoduchý, ale dává smysl, motivuje a více zapojuje zaměstnance. Prostě palec nahoru.

Milion pro neziskovku!

Obvyklý přístup, který ale může mít i neobyčejné výsledky. Když stavební firma pomůže dětskému domovu s rekonstrukcí, oděvní značka poskytne oblečení potřebným a supermarket se účastní potravinové sbírky, je to něco, co čekáš. Jak ale může pomoct třeba IT firma? V Ackee na to přišli. I aplikací můžeš pomáhat. K 5. narozeninám se v Ackee rozhodli věnovat aplikaci za milion neziskovce, která přijde s nejzajímavějším nápadem. Přihlásilo se jich 55. Vyhrálo Centrum pro dětský sluch Tamtam, a tak vznikla aplikace Medvěd – znakujte s Tamtamem. Vývojáře z Ackee čekal rok s medvědem Čumáčkem na jehož konci dnes stojí appka, díky které se děti mohou zábavnou formou samy učit znakovat.

Dlouhodobě a osvětově

Tady se nejedná o klasické CSR, kterých má tato firma nemálo. Česká pojišťovna (dále jen ČP) už od roku 2004 uděluje spolu s Policií ČR titul Gentleman silnic. Povinná ručení a další pojištění vozu tvoří nemalou část toho, co v ČP řeší, není tedy divu, že bezpečnost na silnicích je v centru zájmu. Při čtení o dopravních nehodách tě asi nejednou napadlo, že celá situace mohla dopadnout méně tragicky, kdyby některý z projíždějících řidičů zastavil a pomohl. Občas se takový případ objeví. A ty se právě ČP spolu s Policií rozhodla oceňovat a motivovat tak další řidiče k tomu, aby nebyli lhostejní. Ano, tohle téma neobjevil až Kazma a Leoš Mareš, ale čím víc se o tom bude mluvit, tím rozhodně lépe. U dopravní nehody zastaví jen 1 z 10 projíždějících řidičů. 

*

Na závěr – jasně, i my máme své CSR. Stejně jako Ackee pomáháme tím, co umíme a vytváříme každý půlrok profil jedné neziskovce. Do dnešního dne u nás můžeš najít třeba: NautisCentrum HájekSvětluškuLékaře bez hranicVteřinu potéLatu. Čerstvě taky popularizátory vědy Science café, kterým Proudly profil věnovala agentura SYMBIO.