Rak je skvělý pečovatel a jeho empatie se uplatní prakticky ve všech oblastech služeb. Dokáže skvěle porozumět člověku a jeho potřebám. Krom zdravotnického či sociálního sektoru tak excelují třeba jako realitní makléři, hoteliéři či restauratéři. Jako velmi rodinně založení jedinci jsou pak dobrými učiteli, chůvami nebo i komunálními politiky… Rak dokáže být nepostradatelným členem týmu, ačkoli bývá jen zřídka hlavní hvězdou. Kariéra nebývá jeho prioritou a před prací dává přednost osobnímu životu. Díky tomu dokáže být opravdu věrným zaměstnancem a možná je součástí core týmu i ve vaší firmě.

Jak pracuje

Rak dokáže být velmi lidským vedoucím. Se svými lidmi umí jednat empaticky a je chápavý k jejich problémům. Z celé palety astrologických šéfů je asi tím nejlepším. Rak umí plánovat a na nic nespěchá. Jeho tým tak zpravidla není pod žádným větším tlakem. Věc, která může některé kolegy popouzet je nerozhodnost a menší dynamika těchto rozhodnutí. Rak je rozvážný a neriskuje, ale občas řeší stále týž problém dokola. S Raky jako podřízenými je to složitější. Nelámou si hlavu s tempem ani s výsledkem. Jejich hlavu často zaměstnává to, jak budou trávit večer, kam vyrazí na víkend, nebo jak asi bude dneska hrát jeho oblíbený tým. Přesto dokáže nacházet nová a nečekaná řešení, která často pramení z hluboké znalosti problematiky. I v měsících a letech rutiny dokáže přinášel zlepšováky a návrhy, jak dělat věc lépe. Práce s ním je tedy nevyzpytatelná po všech stránkách.

V týmu

Rak je citlivý a dokáže velmi snadno vycítit, kdo je v jaké náladě a rozpoložení. Pro svou empatii a pečovatelské sklony si ho celý tým cení. Co leckoho vyvádí z míry jsou jeho emoce a nálady jako na houpačce. Nepředstavuj si hysterické scény. Rak se dokáže utrhnout a tvářit ukřivděně celé týdny. Na velké scény je ale příliš krotký temperament. Navíc má tendence dusit křivdy v sobě. Většinou to není jedinec, který si jde něco vyříkat. V pracovních sporech umí být velmi osobní a hrát na city. To je něco, co dokáží jen těžko akceptovat racionálnější členové týmu. Rak není příznivcem změn, ale už zaběhlé pořádky dokáže ladit a vylepšovat do dokonalosti a 100% funkčnosti. Ve firmě i týmu hledá pocit bezpečí a nese špatně velké personální změny. Když se cítí ukotvený a jistý svou rolí, dokáže být pro ostatní až rodičovskou a mentorskou oporou.

S kým mu to ne/klape?

Rak si v práci porozumí s Pannou i Kozorohem. Dobře se doplní s Býkem i ohnivým Beranem, občas mohou létat jiskry, většinou se ale jedná o kreativní jiskření. S kým se pochopí spíše stěží, to je Vodnář – mistr velkých nápadů, které pro Raka mohou znamenat výstup z bezpečných a pohodlných vod. Třecí plochy se najdou i s tvůrčími a tichými Rybami – často mezi nimi zůstávají nevyřčené výhrady. Ani jedno z těchto znamení si to nepřijde s tím druhým vysvětlit. Více společného má Rak se Štírem, Střelcem nebo nekonfliktním Blížencem.

Mimo práci

Raci hnízdí. Často relativně brzy zakládají rodinu, pěstují spíše dlouhodobé známosti a rodina je pro ně velkou hodnotou. Jejich konzervatismus z nich nedělá velké objevitele, požitkáře ale ano. Umí ocenit dobré jídlo v restauraci i doma. O víkendu je dost možná potkáš na farmářském trhu. Jsou často milovníky hudby a umění obecně a ve svém bytě uchovávají různé rodinné artefakty, fotoalba a jiná dědictví. Mají slabost pro staré věci, které dýchají historií a dokáží do takových kousků investovat. Zútulňují a kultivují své bydlení, víkendy a dovolené tráví s širší rodinou a dokáží kolem sebe vytvořit velmi semknutou partu přátel. Často jezdí roky na totéž místo na horách nebo Chorvatsku. Cestování na neznámá místa je pro ně trochu výstup z komfortní zóny a často je plánuje jejich protějšek, rozhodně se jim ale nebrání. 

Práce snů pro Raka?

Rak jako živitel rodinného krbu miluje jistoty a stabilitu. Vyhledává tak spíše větší a stabilnější firmy. Pokud je firma tvořena spíše menšími stabilními týmy, kde může vznikat až rodinná atmosféra, tím lépe. Tam dokáže Rak skvěle zakořenit a nehledá, kde je tráva zelenější. Umí ocenit příspěvek na penzijní pojištění i společné výjezdy ven. To nejdůležitější jsou ale lidé – kvůli těm dokáže do firmy přijít a kvůli těm také nejčastěji odchází. Pokud se necítí týmem 100% přijatý, neumí se uvolnit a rozhlíží se jinde. 

Jaké firmy doporučujeme na menu všem Rakům?

Škoda Transportation

Vodafone

Eaton

TNS Service

P-Lab

Nestlé

Tento horoskop vznikl čistě pro zábavu redakce Proudly a čtenářů a žádné vesmírné těleso při jeho sestavování nedošlo úhony.