Štír je sebedestruktivní vytrvalec a dříč. Neodradí ho žádný neúspěch a vždy znovu povstane jako Fénix z popela. Dokáže vydržet a akceptovat podmínky, za kterých by žádné jiné znamení pracovat nechtělo. Není tedy divu, že jsou to jedinci, které nezřídka najdeme ve státní správě nebo na pozicích, které jsou často velmi psychicky náročné. Štír je odolným policistou a vojákem, lékařem, patologem i epidemiologem. Láká ho psychologie, práce detektiva, kriminalisty i pozice ve zpravodajských službách. Nebojí se obchodovat se zbraněmi, podnikat v jaderné energii, hutnictví či ocelářství. Nevadí mu zvládat velký tlak a dobře se uplatní i jako auditor, krizový manažer či exekutor. Umí být nelítostný a přitahuje ho „temná strana“. Je praktický. Pokud se pustí do vlastního podnikání, otevře si klidně třeba pohřební ústav. 

Jak pracuje

Štíři jsou velmi emotivní jedinci, neradi ale dávají své emoce najevo. Jen málokdo by odhadl, kolik toho v životě velmi intenzivně (a stále dokola) řeší. Jeho maska je spíše nevšímavá a pasivní. Je to neuvěřitelný dříč a člověk, který za každou cenu nepotřebuje říkat svůj názor. V něm jsou většinou zcela neoblomní, ale než aby se za něj prali, raději mlží. Jdou cestou nejmenšího odporu. Názory od něj nečekej, ale obrovskou vůli ano. Jsou k sobě velice přísní, zpravidla mnohem více než ke svým blízkým a okolí. Dokážou na sebe naložit velké nároky. Odpracují toho velké množství, ačkoli nejsou ti nejrychlejší, a zpravidla si ještě nějakou práci přidají. Nejsou hvězdami kolektivu a ne vždy jsou pro svou nečitelnost a tajemnost oblíbení – leckdo v tom vidí neupřímnost – ale všichni po čase pocítí jejich velký přínos.

V týmu

Jak už jsme nastínili, Štír je komplikovaná a tak trochu tajemná osobnost. Ne každému je příjemné, že se na přímou otázkou spíš tak pousmívá a krčí rameny. Nesnáší konfrontace, není týmový hráč a na brainstormingu zpravidla mlčí a zcela nepochopitelně si zapisuje. Dá se na něj ale navalit hodně práce a pokud ho dáte do týmu s flákačem, ten brzy přijde na to, jak všechnu svou práci nenápadně přenést na tohoto vytrvalce. Štír si to sice moc dobře uvědomuje, ale málokdy protestuje. V duchu však dokáže spřádat plány na pomstu. Štír totiž umí vracet i hodně staré křivdy a rány ve chvílích, kdy už jsi na ně dávno zapomněl/a. Je velmi rozvážný a schopný vedoucí. Sice si o podřízených často myslí, že jsou něco méně než on, umí to ale nedat najevo. Pýcha je jeho slabinou. Jako podřízení jsou hlavně individualisté a k úkolům se chtějí stavět po svém, i kdyby měl někdo lepší a snazší postup.

S kým mu to ne/klape

Jak bylo řečeno, Štír je ve skutečnosti velmi emotivní, má ale tendenci pohrdat těmi, kdo emoce dávají příliš najevo. To je taky důvod, proč si nerozumí s přecitlivělými Raky, výbušnými Berany, povrchními Lvy nebo příliš srdečnými Býky. Tiše a klidně dokáže pracovat vedle Pann či Kozorohů, ačkoli to příliš kreativně nejiskří. Prostor si vzájemně umí dát s Váhami, Blížencem i Střelcem. Jedinci ve znamení Štíra ale umí celkem nevyzpytatelně lézt na nervy téměř komukoli a naopak. Faktem však je, že svou vůlí rostou kariérně natolik rychle, že se s nikým neštvou dlouho.

Mimo práci

Štír má podivínské sklony a koníčků mívá málo. Často pečlivě a dlouhodobě něco sbírá a dokáže o to skutečně soustředěně pečovat. Mívá sklony k "nerdství", je ale špatný pěstitel i chovatel. Přitahují ho extrémy. Pokud má rád hudbu, může to být techno nebo metal. Pokud miluje film, může se vyžívat v hororech, psychothrillerech či pornu. Pokud se zajímá o umění, půjde pravděpodobně o něco kontroverzního. Pokud má rád sport, bude zřejmě bojový. Ke Štírovi patří vše mystické. Není hráč a pokud má tedy doma karty, nebudou na poker, ale spíš na tarot. Štír rád cestuje a lákají ho tajemná a méně osídlená místa jako Island, Mongolsko či Nový Zéland. Nikdy ho nečekejte v obložení přátel. V životě spoléhá v první řadě na sebe a potom na rodinu, k níž je velmi ochranitelský. 

Práce snů pro Štíra

Všechny Štíry přitahuje jistý diskomfort, který jim dává pocit, že stále překonávají překážky. Podvědomě vyhledávají firmy, kde krom jejich platu roste i jejich vliv a počet podřízených. Ve větších firmách jim navíc vyhovuje menší tlak na vzájemné vztahy a větší anonymita. Nepotřebují znát každého, koho potkají v kuchyňce. Zároveň si ale umí dělat užitečné kontakty, které se ve velkých firmách získávají velmi dobře. Štír ví vždycky, komu zavolat. Benefity ho neomráčíte, přistupuje k nim prakticky a pragmaticky a zajímá ho hlavně výplata. 

Jaké firmy doporučujeme na menu všem Štírům?

Unipetrol

DB Schenker

ExxonMobil

GSK

Faurecia

JetBrains