Gruzie

Tato země má snad naprosto vše, po čem může toužit srdce skutečného cestovatele: moře, dechberoucí hory i pestrou kulturu. Kromě toho zde nalezneš usměvavé lidi, kvalitní víno a skvělé jídlo. Samotní obyvatelé o své zemi hovoří jako o „balkónu Evropy“. Nenech se však splést. Až vyrazíš na maršrutkách do krkolomných zatáček směrem ke kavkazským dvoutisícovkám, nezůstaneš na pochybách, že se nacházíš v Asii. Kapitola sama pro sebe je hlavní město Tbilisi. Už dávno to není žádný socialistický skanzen, ale životem pulzující metropole, kde můžeš v noci vyrazit za jídlem a zábavou bez toho, aby tě to finančně zruinovalo.

Vietnam

Další cestovatelský klenot, ve kterém nalezneš neodolatelný mix přírodních a kulturních zážitků. Na jihu si zaplaveš v Jihočínském moři s několika turisticky neobjevenými plážemi, vdechneš atmosféru historických měst Hue a Hoi An a ponoříš se do chaosu Ho Či Minova města, komerčního centra Vietnamu. Na severu obuješ pohorky a vypravíš se do obtížného hornatého terénu, kde ti budou odměnou ohromující rýžová pole a příslušníci etnických minorit, kteří zde žijí původním způsobem života už po staletí. Kromě povinné návštěvy Hanoje se v severním Vietnamu oplatí také zajet na skok k moři. Místo idylických rovinatých pláží se v zátoce Ha Long vynoří stovky skalních výčnělků, vystupujících přímo z moře. Vietnam je cestovatelsky poměrně neobjevenou zemí, turistický boom již ale klepe na dveře. Proto neváhej a vycestuj dřív, než bude pozdě.

Malta

Za skvělou dovolenou nemusíš jezdit přes půl zeměkoule. Nejmenší stát Evropské unie nabízí jedny z nejkrásnějších pláží a míst na potápění v Evropě. Kromě toho má obrovské množství památek a hlavní město Valletta získalo v roce 2018 titul Evropské hlavní město kultury. Aby toho nebylo málo, Malta má unikátní polohu na pomezí dvou kontinentů a dlouhé roky byla bojištěm pro severoafrické Maury a evropské křižáky. Tato poloha dala vzniknout velmi specifické kultuře, v které se mísí zdánlivě neslučitelné prvky. Maltština je například původně arabskou řečí, která byla následně silně ovlivněna románskými jazyky, především italštinou. Ale domluvíte se zde i s angličtinou, která je druhou úřední řečí. Kromě snadné dostupnosti této krajiny a relativně nízkým cenám tě také čeká 300 slunečných dní v roce. To z Malty dělá ideální destinaci na dovolenou v kterémkoli ročním období.

Maroko

Pokud navštívíš Maroko, největším zážitkem bude určitě konfrontace s úplně odlišnou kulturou. Nečekej žádné KFC, bary a obchoďáky, tohle je země, ve které fungují jiná pravidla a život zde pulzuje jiným rytmem. Lidé jsou rození obchodníci a na tržištích ti budou chtít prodat snad všechno: od exotického koření až po nejnovější iPhone. Z marockých měst to pak nikdy není daleko do saharské pouště, kde se můžeš přidat ke karavaně Beduínů a zažít hvězdnou noc v téhle ohromující pustině.

Chile

Tenhle jihoamerický turistický ráj byl dlouhou dobu výsadou movitějších cestovatelů. Může za to izolovaná poloha Chile, která ztěžovala dostupnost a prodražovala letenky do už tak finančně náročnější země. S novými přímými lety, například z Londýna, se ale situace zásadně mění. Chile je krajina přírodních extrémů, takže se nezapomeň dobře obléct. Vyprahlá poušť Atacama na severu, zasněžené špičky hor Patagonie na jihu a k tomu nekonečný oceán. To je jenom hrubý výčet toho, co v téhle zemi můžeš vidět a zažít.