Základem úspěchu jsou spokojení účastníci. Každý hacker musí mít připravené místo na spaní, dostatek jídla a pití – energii ve formě banánů a čokolády. Taky musí mít k dispozici 3D tiskárnu, čipy a senzory. Na největším českém Smart Mobility Hackatonu od CEE Hacks mohly týmy pracovat s reálnými daty pro Prahu z dopravních systémů, satelitů, jízd taxíkem, jízdních řádů nebo ze senzorů hluku či škodlivých zplodin. A měly k dispozici nonstop podporu mentorů, se kterými mohly i ve 3 ráno řešit jakýkoli problém.

3denní akce – minimálně půl roku příprav

Začátek příprav odstartoval cca v říjnu 2017, to znamená půl roku dopředu. Pokud tě něco podobného čeká, připrav se, že to není žádná logisticky ani nervově snadná věc. Musíš sehnat místo, vybrat termín, zajistit, aby se o akci vědělo. Čeká tě mnoho úkolů od sestavení harmonogramu, vytvoření týmu, zajištění finančního pokrytí akce – až po maličkosti. Jako objednání triček, zajištění naplnění dárkových tašek nebo rezervace schopného fotografa. A vždycky se objeví něco, co není úplně podle plánu. Třeba si hackeři v neděli ve 2 ráno vzpomenou, že mají hlad a potřebovali by objednat pizzu. Nebo se tě zeptají, jestli bys jim dal auto, které by mohli rozebrat a hacknout.

4 Lifehacky, díky kterým si organizaci užiješ

1) Bez financí ani kuře nehrabe

Finanční zajištění akce je gró celého úspěchu. Bez peněz se totiž žádná akce neudělá. Proto potřebuješ sehnat sponzory, porozhlédnout se, jestli můžeš využít nějaké granty, atd. Jakmile to zvládneš, máš na čem stavět dál.

2) Rozvrhni si, co kdy udělat

Každému vyhovuje jiný přístup, ale timing je třeba. Při organizaci Hackathonu jsme využívali Gantům diagram. Rozvrhni si půlrok do dnů/týdnů/styčných bodů, které ti budou vyhovovat. Pak už stačí jet kousek po kousku, podle harmonogramu. Soustřeď se na ty nejdůležitější věci a udělej je co nejdříve – vyhneš se tak stálému odkládání. A nezapomeň na dostatečnou časovou rezervu.

3) Sestav tým, na který se můžeš spolehnout

Členové organizačního týmu s tebou budou zvláště v posledních týdnech 24/7. Budete spolu slavit úspěchy i řešit krizové situace. Na začátku je klíčové správně rozdělit kompetence jednotlivých členů. A ke konci, kdy stoupá nervozita blížící se akce, dát pozor, aby se celý tým „neodvařil“ – na jeho bedrech totiž stojí finální úspěch.

4) A připrav se, že se určitě něco pokazí

Ať už jsou to špatně potištěná trička, zpoždění cateringu, nebo mentor, který si spletl místo akce – vždy se najde něco, co jednoduše naplánovat nejde. Výhodou na Hackathonu je, že jsou účastníci vynalézaví a nemají problém si s čímkoli poradit – chybí jim hardware? Vystačí si s legem. Když nemají dopravní data, objedou budovu na kole s vysílačem a pořídí si je. Někdy je to složitější, ale na vše se dá najít elegantní řešení.

Když se to pak podaří, sjedou se třeba lidé z celého světa, aby spolu soutěžili, kdo během 48 hodin vymyslí ten nejlepší projekt. A během jednoho pražského víkendu tak vznikne prototyp chytrých zastávek MHD, systém detekce děr na silnicích, který je automaticky zaznamenáván na internetovou mapu a varuje auta, nebo „prasátko Fefa“, které zjistí, jestli se vaší firmě vyplatí elektromobil a navrhne takový typ auta, který nejvíce ušetří.