Fake news je nový moderní pojem pro dezinformace, hoaxy a kdysi takzvanou novinářskou kachnu, které se šíří právě přes internet. Některé jsou zcela nepravdivé, jiné se zakládají na faktech, která jsou ale záměrně překroucená a dosazená do špatného kontextu.

S fake news se nejčastěji setkáš na sociálních sítích, jelikož sociální sítě jsou pro lživé zprávy úrodnou půdou; je jednoduché se k nim dostat, je jednoduché je sdílet a je jednoduché jim uvěřit. Sdílel to přece i tvůj kamarád. Objevit fake news ale můžeš i ve své emailové schránce, jedná se o typické řetězáky, anebo emaily, které v dnešní době už obvykle samy zapadnou do spamu.

Podle nedávného průzkumu má polovina středoškoláků problém rozeznat dezinformaci od skutečné zprávy, což je znepokojující. Čeho by sis tedy měl/a všímat?

Mysli kriticky

Snaž se si vytvořit nadhled. Článek možná podporuje tvoje přesvědčení i zkušenosti, ať už se to týká čehokoliv. Ale to stále neznamená, že prezentuje skutečnou a ověřitelnou pravdu. Typickým příkladem jsou třeba videa, pod kterými se objevuje nepravdivý text. Proto si dávej velký pozor, jestli tomu můžeš věřit, anebo jen chceš uvěřit, aby sis sám pro sebe mohl pomyslet „já to říkal“. Dokonce i tvoji blízcí přátelé mohou naletět, nejsme bezchybné stroje.

Pozor na „alternativní“ weby

Je těžké si představit, že v době moderních technologií, kdy smartphone s nahráváním vlastní téměř každý, se dají události, které mají mít údajně dopad na celý svět, spolehlivě utajit. Přesto právě s touto myšlenkou manipulují takzvané alternativní weby; často používají slogany, že jen oni znají pravdu, kterou mainstreamová média zatajují, protože to odporuje vládě. Pokud se snaží čtenáři vnutit myšlenku, že nám farmaceutické společnosti zatajují lék na rakovinu, anebo nás ovládají ilumináti, o příliš spolehlivý zdroj se nejedná, přestože jiné články mohou působit věrohodněji.

Ověřuj si

Dá se taková zpráva dohledat i na jiných webech než jen v „alternativních“ médiích, například ve veřejnoprávní televizi? Mluví se o té události v cizině? Je samotný text na jiných stránkách odlišný – nebudí dojem, že autor použil jen ctrl+c a ctrl+v? Odkazuje se na dohledatelné zdroje a existující lidi? Pokud sis na vše odpověděl ne, pravděpodobně se jedná o lživou a zavádějící zprávu, jejímž účelem je zisk z reklam a snaha vyvolat strach.

Tip: zkus si například vyhledat samotný obrázek přes Google obrázky. Podle toho potom uvidíš, jestli se stejná či podobná fotografie vyskytuje i jinde, případně v jakém kontextu. Ten se totiž může dost lišit.

 

Co je ještě dobré vědět

Typické fake news se vyznačují těmito body:

  • Zdroj je neznámý. Článek se běžně odkazuje nějakého tajného informátora, který nesmí prozradit svou identitu. Takto pracuje i bulvár.
  • Ani další články ze stejné stránky obvykle nejsou důvěryhodné.
  • Objevují se tam především negativní články predikující katastrofy.
  • Také tam najdeš články o tom, že existují zaručené léky na nemoci (například rakovina), které nám autority zatajují.
  • Stránka mívá podivný název a obvykle i zvláštní vzhled.
  • Často se v textu objevují pravopisné chyby, v emailech to kolikrát ani nepřipomíná náš rodný jazyk.

Bohužel, jak ukazují výzkumy, není to lež, kdo má krátké nohy, ale pravda. Je pochopitelné, že ve světě, jenž nikdy nebyl a nikdy nebude dokonale stabilní, člověk cítí nedůvěru a strach, zvlášť potom k autoritám, které mají na naše životy dopad. Proto je důležité se naučit kriticky myslet, abychom se dokázali zorientovat v tom obrovském množství informací, které na nás život denně plive, a neskočili na špek dezinformátorům.