Inspirace od Neandrtálců

Už pračlověk dokázal uhlíkem na stěnu jeskyně zaznamenat zprávy, kterým rozumíme i my. Obrázky řeknou mnohem víc než slova a rozumí jim každý napříč staletími i kontinenty. I tobě se ve škole určitě líp pamatovaly ty stránky v sešitě, kde byl nějaký obrázek. Jak už jsme psali ve článku Sketchnoting: vytvoř si vizuální poznámky, je to ideální forma propojení textových a vizuálních poznámek. Nejenže tě to bude víc bavit a k poznámkám se pravděpodobně vrátíš, mnohem víc si toho i zapamatuješ.

Připravit prezentaci tak, aby myšlenka nezapadla

Na rozdíl od psaných poznámek, u sketchnotingu nemůže být o jednotvárnosti řeč. Jediné, co tě omezuje, je hranice tvojí mysli. A mysl hranice nemá, takže se nikdy nezačneš nudit. Připravuješ-li prezentaci svého projektu, pak máš v ruce vynikající nástroj, jak se poctivě nachystat! Současně naservíruješ posluchačům originální materiál, kterým se odlišíš od všech ostatních řečníků. A ani přitom nezahltíš kopírku!

Vizualizace informací ti pomůže správně si utříbit myšlenky. Vypíchneš to podstatné, s čím mají tvoji posluchači odejít. Tento styl poznámek pomůže každému udržet pozornost; a díky propojení obrázků a textu se tvoje poznámky stanou velmi snadno použitelnými i po několika týdnech v šuplíku. Obrázky s textem totiž vytváří v hlavě silné vazby, které se ti vybaví i po dlouhé době.

Jak na to?

Psát umíš. Čtverečky, kolečka a šipky taky zvládneš. Tak proč to nezkusit hned? Začni v klidu doma. Zapni si například přednášky TEDx a vytvoř si svůj první sketchnote. Ještě než se samotný řečník chopí slova, je dobré si nakreslit jeho karikaturu a napsat téma přednášky. Tak jako v každém shrnutí, i zde je důležité zahrnout jen podstatné informace.

Používej metodu C.R.A.P.:

Contrast (kontrast) – je dobré používat barvy, hlavně dvojice s vysokým kontrastem (bílá, černá).

Repetition (opakování) – najdi si jeden styl a ten opakuj napříč celou přednáškou. Nemíchej různé styly dohromady, jinak budou tvé poznámky vypadat chaoticky.

Alingnment (uspořádání) – přiřazení závažnosti ke každé informaci. Každý údaj je jinak důležitý, a to by ve tvých zápisech mělo být vidět.

Proximity (blízkost) – shlukování informací, které k sobě mají nějakou vazbu. Například na jednom místě mít historii firmy, jiném místě klíčové produkty, na dalším na marketing.

Komu se sketchnoting může hodit

Kombinace obrazu zapojuje obě hemisféry mozku. Díky tomu je sketchnoting vhodný jak pro tvůrčí lidi a umělecké duše, tak pro analyticky a logicky smýšlející osoby. A jestli si říkáš, že neumíš kreslit a tvůj poslední kontakt s pastelkou se uskutečnil na základní škole, nemusíš mít obavy. Nejde přece o žádná umělecká díla, ale o tvoje vlastní poznámky, které ti usnadní proces zapamatování i tvoření.

Tak co, už běžíš do papírnictví pro blok a pár fixek?