Z průzkumu americké analytické společnosti PayScale vyplývá, že pokud pracuješ jako farář, chirurg, anesteziolog nebo zastáváš ředitelskou funkci, pak s největší pravděpodobností patříš mezi šťastlivce, kteří se ráno do práce těší. Kdo se umístil na opačném konci tabulky? Tam skončili hlídači parkovišť, ale vcelku překvapivě se na chvostu objevili i makléři nebo módní návrháři.

Zapomeň na „až jednou...“ a inspiruj se od uklízeček

Až budu vydělávat o 10 tisíc víc… Až mě povýší… Až budu mít víc času… Realitou je, že do práce chodíš teď. Proto se zkus soustředit na to, co se děje nyní. Jen díky tomu, že svou energii budeš do daných činností investovat teď, se budeš moci za pár let ohlédnout a říct si, že se ti podařilo svého „až jednou” dosáhnout. Aby měl člověk z práce dobrý pocit, na konkrétní profesi ve výsledku až tolik nezáleží. To alespoň tvrdí průzkumy.

Naplňovat tě může i to, že vytíráš v nemocnici podlahu. V jedné zahraniční fakultní nemocnici pracuje zajímavá skupina uklízečů, kteří svou práci neberou jen jako nutné zlo k vydělání peněz, naopak cítí hrdost, že dělají zrovna tohle. V tom, aby nemocnice svítila čistotou, totiž vidí smysl. Ostatně kdo by chtěl po operaci ležet v pavučinách? Uklízeči se zajímají i o psychickou pohodu pacientů – jedna uklízečka například každý den mění obrazy v pokojích nehybných pacientů. Věří, že i tato drobnost může přispět k rychlejšímu uzdravení.

Nezáleží na tom, co děláš, ale jak o tom přemýšlíš. Uklízeči svou práci považují za důležitou, a proto se cítí spokojení.

Nauč se chválit za maličkosti

Nikdo neuzavírá úspěšné zakázky nebo nepřichází s geniálním nápadem každý den. Nauč se ocenit věci, které se na první pohled mohou zdát bezvýznamné, ve výsledku ale tvoří mozaiku celkového úspěchu. Promítni si svůj den a najdi si aspoň maličkost, za kterou se můžeš pochválit – možná se ti podařilo kontaktovat klienta, který nereaguje na e-maily ani telefony nebo dodělat úkol, který na tebe čekal několik týdnů.

A pokud se ti zdá, že vážně nenajdeš nic, co se ti dnes povedlo, rozhlédni se kolem a pochval ostatní. Nebo jsou právě ostatní lidé důvod, proč se cítíš špatně? Každý den se na nás z časopisů valí příběhy Čechů, kteří jsou úspěšní ve své práci, neváhají se vrhat do nových příležitostí, všechno zabalit a vydat se na druhý konec světa. Nenech se tím vykolejit! Zasaď si příběhy do širšího kontextu. Za úspěchem zpravidla stojí hodiny tvrdé práce, překonané prohry, vytrvalost a také štěstí. V úspěchu jiných je dobré vidět inspiraci a naději, že i ty se můžeš věnovat tomu, co tě baví.

Proč tolik lidí ve své práci nevidí smysl?

Ve složité firemní struktuře korporátů se smysl pracovního dne ztrácí v nekonečných jednáních, konferenčních hovorech a prezentacích. Když jsi jedním z mnoha tisíců zaměstnanců, kteří řeší projekt, jehož spuštění se plánuje na rok 2022, snadno ztratíš kontakt se smyslem svého snažení. Proto si zamiluj si, co děláš, nebo zkus hledat jinde.

Pokud neustále sníš o práci, která tě bude skutečně bavit, seber se a vrhni se do ní. Nebo se nauč mít rád práci, kterou děláš už teď. Vytipuj si činnosti, které tě baví nejvíc a vynasnaž se, aby zabíraly co největší část tvého pracovního dne. Nezapomínej na to, že ani ti nejúspěšnější netráví celý den euforizujícími činnostmi, ale daří se jim minimalizovat to, co je baví nejméně.

Při hledání nové práce se neomezuj na stejné pracovní nabídky jako dřív. Zkus poslat životopis i na trochu odlišné pozice. Třeba zjistíš, že po nové cestě se ti půjde mnohem líp.

Život je příliš krátký na to chodit do práce s odporem. Proto si zamiluj to, co děláš nebo dělej to, co miluješ. Je jen na tobě, kterou variantu si vybereš!