1907 – dřív než republika, byly Lentilky

Červená, žlutá, modrá, zelená, fialová, růžová, oranžová... Taky jste je vysypali z papírové krabičky na stůl, třídili podle barev a zkoušeli, která chutná nejlépe? Nejspíš to samé dělali už i naši praprarodiče! Výroba Lentilek začala v roce 1907 v holešovském závodě. Když je šel koupit tvůj děda, dal za ně v 60. letech 2,30 Kčs. Největší úspěchy však Lentilky zažívaly v 80. letech, kdy se jich vyrobilo až dvacet tun denně. Tehdy se vyvážely do Anglie, Kanady, Singapuru a dalších 35 zemí.

1914 – pár měsíců před začátkem války se zrodila hvězda ORION

Za jejím zrodem stáli manželé Maršnerovi, kteří čokoládové pochoutce rozplývající se na jazyku zasvětili celý svůj život. Čokolády se zpočátku vyráběly v pražské „Orionce“, postupně se výroba rozdělila do několika závodů po celé republice. Čokoláda Orion se stala svědkem hned několika klíčových světových událostí. Vojákům byla pro svou vysokou výživovou hodnotu a trvanlivost posílána na frontu a běžné lidi udržovala po čas války a nedostatku jídla aspoň trochu syté. Výživnost 85 g čokolády se tehdy srovnávala s výživností až 250 g masa nebo čtyř vajec.


1917 – pro Čechy jen česká jména

Směs údajně vymyslel v roce 1877 jistý hamburský lékárník. Když po letech před jedním vystoupením měl věhlasný zpěvák Enrico Caruso potíže s hlasivkami, zachránilo ho užití bonbonů z uvedené směsi a ty následně získaly jeho jméno. V té době byli i v Čechách podnikavý lidé s dobrými nápady, a tak se začaly bonbony Caruso vyrábět v dílně v Praze na Královských Vinohradech. Velmi brzo se ukázalo, že italský název není pro české zákazníky dostatečně přitažlivý. Své pojmenování tedy nakonec dostaly po Karlu Hašlerovi, který byl tak skromný, že si za to vzal místo bankovek jen pytel oněch užitečných bonbónů – Hašlerek!

1923 – kombinace kávy a čokolády s názvem Kofila

Už téměř 100 let patří mezi topku nejoblíbenějších čokoládových tyčinek u nás i na Slovensku. Všichni znají její jedinečnou chuť i grafický obal z dílny Zdenka Rykra.

1929 – ke všem těm dobrotám patří i šálek dobré kávy

Káva Nescafé, vyráběná firmou Nestlé, je jednou z nejprodávanějších značek instantní kávy na světě. První práškovaná káva byla objevená Maxem Morgenthalerem po sedmi letech hledání správné receptury a poprvé byla představena ve Švýcarsku dne 1. dubna 1938. O dva roky později již bylo Nescafé dostupné na všech kontinentech světa. Nescafé bylo i u několika významných historických milníků, ať už to bylo v roce 1953 při prvním výstupu na Mount Everest, nebo v roce 1969, kdy se Nescafé stalo první kávou, která „stanula“ na Měsíci.

1944 – přišla na svět kokosová tyčinka s vůní dálek

Únik do exotických dálek od těžkých všedních dní, to přesně nabízela nová tyčinka Margot. Technologie výroby sice byla odlišná od dnešní, ale už tehdy prý chutnala skvěle. Od roku 1960 chutná stejně jako dnes.

1966 – první počítač a Ledové Kaštany

V roce 1966 byl v republice první počítač. ORION šla s dobou a do svého modřanského závodu pořídila jako první potravinářská firma v republice vlastní počítač „Minsk 22“. V tomto roce přicházejí na trh i oblíbené Ledové Kaštany.

1977 – rok nejoblíbenějších českých bonbónů Bon Pari

Pamatuje si je snad každý dospělý. V tuzemsku se každou minutu vycucá jeden Bon Par. Tvrdé bonbony se začaly vyrábět v šesti příchutích a barvách. Jejich receptura je stále stejná. Dodnes nejoblíbenější je zelený bonbon, jemuž chuť dodává exotická maracuja. Ročně se vyrobí asi 9,2 milionu sáčků Bon Parů a výroba jednoho bonbonu trvá 40 minut. Jaká barva je tvoje nejoblíbenější?

1979 – cenami ověnčený kakaový nápoj z puntíkovaného hrníčku

Jasně, že jde o Granko! Brzy po zahájení výroby získalo ocenění Zlatá Salima, Zlatý Merkur, Zlatý pohár Ex Plzeň a cenu v soutěži Obal roku. Grafické zpracování prvního obalu vytvořil Karel Fojtů z propagačního oddělení čokoládoven. Pro obal použil fotografii své dcery Veroniky narozené v roce 1975. Nepochybně ho ani nenapadlo, jak nesmrtelnou ji tím udělal. V retro re-edicích si totiž Granko v původní krabici můžeš koupit dodnes. 

1980 – dej si Deli

Nejprve měla tahle tyčinka s unikátními příchutěmi jen tři varianty. Postupem času se počet příchutí rozrostl a dnes si ji můžeš dopřát v mnoha příchutích podle momentální nálady, třeba každý den jinou. Deli v sobě osmdesátky nezapře. 

*

Bavilo by tě pracovat pro tyhle kultovní značky? Objev společnost Nestlé, která se o ně stará od raných 90. let!